Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników.

25 Sty 2010 13:04 9020 10
 • Poziom 2  
  Witam!!! Posiadam wieże Aiwa NSX 999 MK2.Mam ją już około 10 lat i całość działa bez zarzutu oprócz głośnika w jednej kolumnie.Mianowicie charczy jak dam głośniej. Postanowiłem więc wymienić same głośniki w dwóch kolumnach i tu zaczyna się problem ponieważ na głośniku nie ma żadnej specyfikacji oprócz tego że głośnik ma 6 (Ohm). Całkowita średnica razem z blachą do mocowania wynosi 170mm a sam głośnik 155mm. Czy jest ktoś kto wie dokładnie co to za głośnik i jest w stanie polecić jakiś zamiennik? Może istnieje szansa na zakup tego samego modelu? Ogólnie cały zestaw jest bardzo głośny, podobno wzmacniacz ma 820W.

  Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników. Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników. Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 15  
  Usuń z postu tą moc wzmacniacza aby nikogo nie drażnić.
 • Użytkownik usunął konto  
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 2  
  Ok rozumiem miałem jednak nadzieję że ktoś poleci mi jakiś dobrej jakości zamiennik w tym wymiarze...
 • Poziom 11  
  witam serdecznie posiadam głośniki aiwy i w jednym z mojej winy padł wysokotonowy, niestety nic o nim nie wiem po za tym że ma po zmierzeniu miernikiem, 5.6 ohm zależało by mi na wskrzeszeniu go albo wymianie na coś podobnego. Chciałbym je odratować ponieważ graja cudownie. Pomocy

  Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników. Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników.
 • Poziom 1  
  shootky napisał:
  Usuń z postu tą moc wzmacniacza aby nikogo nie drażnić.

  Wieża taką moc po prostu może pobierać. Mam to cudo i wierz mi drogi kolego że z palcem w okolicach dołu tylno środkowego ma ona w sinusie, (jednocześnie na każdy z kanałów), moc 100W. Można więcej wiciśnąć przy 4 omach, tylko szkoda eSTeKa. Pomijam że bierze ok 40W na quasi czuwaniu (w latach 90 nie było zielonego szału), magnet, cd, straty na radiatorki (tak ok 50%), to po podliczeniu się zgadza. Jeżeli się nie mylę to to cudo ma 5A bezpiecznik.... po stronie pierwotnej :-) Sorry za off-topic, ale ten sprzęt to legenda w tym segmencie i moim zdaniem wymaga właściwego traktowania.
  W sprawie głośników, chciałbym się dołączyć do pytania, ja z kolei zrobiłem błąd pożyczając wieżę i z chęcią wymieniłbym komplet (głośników).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Posiadam podobny model NSX-V70 bez oryginalnych glosnikow. CZy moze mi ktos powiedziec jak podlaczyc do tego glosniki i JAKIE?
  Bo z tyluiach na kazdy kanal wychodzi mi po 3 glosniki (pewnie do surroundu).
  Ale mam teraz wpiete tylko te na normalne zlacze, reszta jest na nietypowa wteczke - made by Aiwa. Na chwile obecna nie mam wysokich tonow, takze zakladam ze 4pinowe zlacze dostarcza sygnal do membrany przeznaczonej do generowania surround, glosnika wysokotonowego...
 • Poziom 12  
  Wiadomość dla użytkownika optymalizator i nie tylko:

  Do Twojej wieży najlepiej pasują kolumny głośnikowe dobrane przez producenta a są nimi kolumny o modelu SX-FNV70L. Są to kolumny z zespołem głośników głównych z przestrzennymi wraz z dwoma przewodami: dwu- i czterożyłowym. Ja mam nieco inną wieżę Aiwy tj. NSX-V1000 i również podobne kolumny ale o modelu SX-FNV1000. Moje kolumny także posiadają dwa przewody a z racji tego że były częściowo pourywane pokusiłem się o rozebranie jednej z nich aby dowiedzieć się co w trawie piszczy. Przy okazji zrobiłem kilka zdjęć (wszystkie u dołu postu) gdyż okazało się że:
  1. Kolumna głośnikowa jest dwudrożna a głośnik przestrzenny jest jedno drożny (FOTO 1: A). Dwudrożna gdyż zawiera jeden głośnik średnio-niskotonowy oraz zespół dwóch głośników odtwarzających tylko wysokie tony tj. jeden zwykły wysokotonowiec plus drugi piezoelektryczny odtwarzający tylko szumy. Zespół głośników jest podłączony równolegle a wysokotonowce są odseparowane tylko kondensatorem elektrolitycznym o wartości 2uF 100V.
  2. Po podłączeniu miernika okazało się że każdy z głośników posiada oporność zbliżoną do 60 Omów zatem stwierdziłem że prawdopodobnie każdy z nich ma impedancję 6 Omów (FOTO 1: B). Zadziwiające gdyż z tyłu na obudowie na tabliczce znamionowej są zawarte informacje że wg. producenta głośnik przestrzenny powinien mieć 16 Om (FOTO 2: A i B). Nie wiem ale wydaje mi się że mój głośnik przestrzenny jest uszkodzony :P
  3. Jednakże głośnik przestrzenny posiada zarówno inne oznaczenia jak i inny większy magnes w porównaniu do podobnego do niego głośnika średnio-tonowego (FOTO 1: B).
  4. Głośnik przestrzenny jest podłączony do małej imitacji zwrotnicy w której skład wchodzi zaledwie jeden kondensator i to elektrolityczny o wartości 33uF 100V (FOTO 1: D).
  5. W/w płytka elektroniczna wygląda jak podstawowy wskaźnik wysterowania LED ale tak (niestety) nie jest. To jest tylko taki bajer LED (FOTO 1: D, E i F.) Cztery zielone diody świecą się cały czas (FOTO 2: D i E) natomiast dwie czerwone (FOTO 2: G i H) tylko po uaktywnieniu którejkolwiek z funkcji uwypuklenia dźwięku do efektu przestrzennego jak DISCO, LIVE lub HALL (FOTO 2: F). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu coś z tym pokombinować bo płytka jest niezwykle prosta a efekt mógłby być o wiele lepszy.
  6. Omawiany wcześniej przewód czterożyłowy nie służy do przesyłania sygnału dla wysokich częstotliwości a jedynie dla głośnika przestrzennego oraz wskaźnika LED (FOTO 1: od D do G2 oraz pomarańczowa strzałka).
  7. W/w przewodzie są cztery żyły z czego dwie pierwsze zaczynając od tego oznaczonego szarym kolorem (FOTO 1: G1 i strzałka) przesyłają sygnał dla głośnika przestrzennego (FOTO 1: G, G1 i G2 oraz strzałka). Żyła w szarym kolorze posiada biegun dodatni (+) a następna obok czarna biegun ujemny (-) (FOTO 1: G1 i G2). Podłączenie tego kabla jest mi już dobrze znane a mianowicie: Kabel czterożyłowy musi być tak podłączony aby żyła oznaczona na szaro (FOTO 1: G1 i strzałka) była połączona z najniższym ostatnim PINem w czarnym małym czteropinowym gnieździe z tyłu wieży (FOTO 2: C). Nie zalecam eksperymentowania z podłączaniem w/w kabla "na czuja" gdyż w pierwszych dwóch PINach popłynie napięcie stałe (FOTO 2: C, D i G) co może się skończyć spaleniem głośniczka przestrzennego.

  FOTO 1: Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników. FOTO 2: Aiwa NSX 999MK-2 Zmiana głośników.
 • Poziom 1  
  Witam. Mam problem, bo nie wiem jak otworzyć głośnik wieży jak w temacie. Muszę to zrobić jak najszybciej tak żeby go móc z powrotem złożyć.
 • Poziom 12  
  Już gdzieś o tym pisano na forum. Z resztą to trochę taki off-topic czyż nie? Ale i tak odpowiem. Zatem każda kolumna czy to AIWA czy inna ma pod spodem takie dwa symetryczne względem siebie płaskie otworki. Są one w miejscu gdzie kończy się plastik i zaczyna drewno (lub odwrotnie). Musisz tam wsunąć np. szeroki płaski śrubokręt i powoli z dystansem podważać plastikową pokrywę. Musisz to robić ostrożnie gdyż drewno kolumny jest bardzo delikatne i może się pokruszyć. Gdy wypchniesz pokrywę gdzieś na 5mm to możesz wsunąć śrubokręt trochę dalej gdzie drewno jest twardsze i wtedy możesz przyłożyć ciut więcej siły aby lepiej odchodziło. Bolce które trzymają pokrywę a są ich cztery mieszczą się w parach po dwa. Pierwsze są na spodzie gdzie są omawiane tutaj otwory demontażowe a następne dwa gdzieś pomiędzy głośnikiem basowym a kompletem wysokotonowców. Zaczynasz podważać od dołu i przesuwasz śrubokręt ku górze kolumny. Gdy pokrywa odejdzie na tyle aby wsadzić pod nią palce dalej możesz wyciągać ją rękoma.

  Po całym Twoim zabiegu jaki chcesz tam dokonać będziesz musiał złożyć pokrywę zatem postaw kolumnę kablami do podłogi potem nałóż pokrywę tak aby bolce wcisnęły się w otwory a następnie mocno podociskaj ją dłońmi i gotowe.