Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

reset komputera, niebieski ekran, procesor

25 Sty 2010 14:52 2873 9
  • Poziom 9  
    Witam. Podczas uruchamiania gry resetuje mi się komputer. Patrzyłem to już na paru grach i zawsze jest tak samo. Napisałem na paru forach, co robić. Kazali mi wyłączyć automatyczny restart kompa i podać błąd, który wyskoczy na niebieskim ekranie. Zrobiłem tak, ale nikt mi już nie odpisał od paru dni. Proszę o Wasza pomoc, userzy. :]
    Mój piecek to:
    System Windows XP z SP3
    Płyta główna Asus A7V880
    Procek AMD Athlon 1150 MHz
    Karta graficzna GeForce FX 5900 XT
    RAM 512
    A ten błąd to:
    Stop: 0x0000008E
    Dalej jest:
    (0C0000005, 0xBF889628, 0xF7D26900, 0x00000000)
    Mam jeszcze jedno pytanie. Posiadam procesor, którego taktowanie powinno wynosić 1700 MHz, dlaczego więc w systemie wykrywa mi tylko tyle ile podałem?
  • Poziom 22  
    Sprawdzałeś ram?? np. Mem test.
  • Poziom 25  
    Po pierwsze, to jaki zasilacz masz?
    Po drugie, masz źle ustawione parametry procesora w biosie.
    Po trzecie, o ile czytałem to błąd 0C0000005 oznacza błędy z ramem. Przetestuj memtest'em.
    Po czwarte, kość jedna czy dwie?
  • Poziom 18  
    witux napisał:
    Przez to że procesor masz źle ustawiony to ramy Ci się krzaczą bo jest inna FSB.
    Piszesz że masz procesor 1700. Jeśli to Athlon XP to powinien taktować 1466 MHz.

Jesteś blisko, ale troche przesadziłeś z tym taktowaniem. Kolega ma ustawione 133MHz a powinien mieć 200MHz. Niestety to nie jest przyczyną restartu. Jeżeli dzieje się to tylko podczas startu gier to stawiam na sterowniki karty graficznej lub poprostu na uszkodzoną/przegrzaną kartę graficzną. W zasadzie nie ma innych programów korzystających z 3D niz gry (tak tak wiem, że są, ale jest ich tysiące razy mniej niż gier). Na początek "wysterylizuj" sterownik graficzny i koniecznie zrestartuj komputer - jeżeli nie zainstaluje automatycznie sterownika, to spokojnie może przystąpić do instalacji najnowszej wersji ze strony producenta układu. Jezeli windows sam zainstaluje sterownik, to musisz go usunąć jeszcze raz, wraz z ODPOWIEDNIMI plikami z katalogu windows\inf - potem jak wyżej. Jak to się nie uda - wymieć grafikę i sprawdź, czy błąd się powtórzy.
    Co do ramu - też może być przyczyną, ale kopiwanie dużego pliku powinno również zawieszać komputer, albo chociaż powodować powstawanie błędów na dysku. Polecam memtest86.com
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    szafarz , nie pisz bzdur że przesadziłem w taktowaniu procesora Athlon XP 1700+. Zerknij na specyfikację i się dowiesz. Po poprawnym ustawieniu procesora jeśli problem by występował nadal to stawiał bym na ram lub zasilacz.
  • Poziom 9  
    Dzięki, chłopaki, problem został zażegnany. Powodem były trefne kości ram, ale mam teraz inne pytanko. Jak zrobic, aby procesor był dobrze wykrywany? Jak ustawić bios tzn.
  • Poziom 18  
    Instrukcja od płyty do ręki, szukasz zworek FSB na płycie (nowsze płyty nie mają zworek - wszystko ustawiane jest w BIOS) i przestawiasz FSB na właściwe dla Twojego procesora (o ile pamiętam 200MHz), Obowiązkowo zmień też ustawienia pamięci na AUTO. Inaczej może Cię czekać resetowanie BIOSu przy najbliższym restarcie. Potem następne wejście do BIOS i ustawiasz pamięć (jeżeli nie wystarczają ustawienia domyślne) i voile.

Dodano po 1 [minuty]:

witux napisał:
    szafarz , nie pisz bzdur że przesadziłem w taktowaniu procesora Athlon XP 1700+. Zerknij na specyfikację i się dowiesz. Po poprawnym ustawieniu procesora jeśli problem by występował nadal to stawiał bym na ram lub zasilacz.

Nie sądzę, żebym pisał bzdury - obniżone taktowanie raczej nie jest przyczyną takich błędów. Czytaj całą wypowiedź zanim ją skomentujesz.