Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zabezpieczać niewykorzystane wejście reset procesora?

kmarkos1 25 Sty 2010 15:52 2399 30
  • #1 25 Sty 2010 15:52
    kmarkos1
    Poziom 10  

Problem czysto praktyczny. Czy w gotowym, pracującym już układzie, niewykorzystane i w pełni "wiszące" wejście reset mikroprocesora AVR może być przyczyną zakłóceń w jego pracy. Chodzi oczywiście o bardzo trudne warunki pracy, w środowisku o dużych zakłóceniach (np. sieci elektroenergetyczne). Czy ktoś ma w tym temacie jakieś doświadczenia?

0 29
  • #3 25 Sty 2010 16:35
    mirekk36
    Poziom 42  

_Robak_ napisał:
    i mozesz dac zenerke do Vcc, ...

Gdzieś ty kolego tam zenerkę widział ???? ;)

.... wystarczy podciągnięcie zwykłym rezystorem 10K do VCC i to wszystko na ten temat.

0
  • #4 25 Sty 2010 16:39
    _Robak_
    Poziom 33  

mirekk36 napisał:
    _Robak_ napisał:
    i mozesz dac zenerke do Vcc, ...

Gdzieś ty kolego tam zenerkę widział ???? ;)

.... wystarczy podciągnięcie zwykłym rezystorem 10K do VCC i to wszystko na ten temat.

Rozumiem, że kolega wie lepiej od inżynierów Atmela :> kmarkos1 pytał się jak maksymalnie zabezpieczyć wejście przed zakłóceniami i tak wg noty należy zrobić. Wszystko na ten temat.
    W zasadzie wszystkie wejścia ukladów CMOS mają na wejściu wbudowane diody zwierające napięcia powyżej Vcc, na resecie takiej nie ma, właśnie ze względu na HV programming. Dlatego jeśli z niego się nie korzysta można dać zewnętrzną diodę.

inventco.eu - post poprawiłem, regulamin p.15

0
  • #5 25 Sty 2010 16:54
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

mirekk36 napisał:

Zapraszam na testy do naszego generatora zakłóceń - szybko zostaniesz miłośnikiem kondensatorów 100n.

Bez 100n na resecie szansa na reset po "strzale" w zasilanie jest bardzo duża.

4\/3!!

0
  • #6 25 Sty 2010 17:12
    mirekk36
    Poziom 42  

_Robak_ --> mi nie chodziło o to żeby nie dawać żadnej diody - tylko że myślałem że ma to być zwykła dioda ew dioda shottky. Ale teraz sam doczytałem że w nocie mowa jest o diodze zenera - więc przyznaję się, że to moje niedopatrzenie

Freddie Chopin --> tak samo nie jestem żadnym przeciwnikiem kondków 100nF i czasem także daję taki do RESETa.

Chodziło mi tylko o to, że w 90% a może nawet w 99% wystarczy zwykły rezystorek 10K do VCC

0
  • #7 25 Sty 2010 17:24
    kuba135
    Poziom 14  

U mnie 10k nie wystarcza muszę dawać 4,7k

0
  • #8 25 Sty 2010 17:36
    mirekk36
    Poziom 42  

kuba135 napisał:
    U mnie 10k nie wystarcza muszę dawać 4,7k

u mnie tzn gdzie mniej więcej? Bo jeśli mówisz o płytce tstowej czy jakichś warunkach domowych to "daję sobie obciąć wszystkie nogi i jedną rękę" , że jeśli masz jakieś przypadkowe resety to nie od tego, że za duży rezystor ;) ....

0
  • #9 25 Sty 2010 17:59
    _Robak_
    Poziom 33  

mirekk36 napisał:
    _Robak_ --> mi nie chodziło o to żeby nie dawać żadnej diody - tylko że myślałem że ma to być zwykła dioda ew dioda shottky. Ale teraz sam doczytałem że w nocie mowa jest o diodze zenera - więc przyznaję się, że to moje niedopatrzenie

Mówiąc szczerze też najpierw tak myślałem ;]

inventco.eu - post poprawiłem, regulamin p.15

0
  • #10 25 Sty 2010 20:45
    janbernat
    Poziom 38  

"Alternatively, or in addition, a zener diode can be used to limit the
    RESET voltage relative to GND. The zener diode is highly recommended in noisy environments."
    Dzięki _Robak_ za link.
    Przedtem pisali tylko o jednej diodzie.
    A teraz- jeszcze zener "highly recommended".
    I nie dali na schemacie- choćby linią przerywaną jako opcja- tylko w opisie.
    Świeże to jest- 12/09.

0
  • #11 25 Sty 2010 21:30
    Balu
    Poziom 38  

Świeżość :)
    A z tym resetem to ludzie cudują z tymi zabezpieczeniami, moje cudo jedno pracowało w szafie ze stycznikami które załączały całkiem spore moce i nic się nie działo... (reset na stałe do plusa lub przez mały 1k rezystor).

0
  • #12 25 Sty 2010 21:33
    mirekk36
    Poziom 42  

Balu napisał:
    Świeżość :)
    A z tym resetem to ludzie cudują z tymi zabezpieczeniami, moje cudo jedno pracowało w szafie ze stycznikami które załączały całkiem spore moce i nic się nie działo... (reset na stałe do plusa lub przez mały 1k rezystor).

to też i ja o tym pisałem ;) .... a jeśli już miałoby to być za mocne podciąganie do programowania to przecież są takie narzędzia jak jumperki ;) dzięki którym na czas programowania można sobie taki strong-pull'up odcinać i już

0
  • #13 25 Sty 2010 22:26
    janbernat
    Poziom 38  

"A z tym resetem to ludzie cudują z tymi zabezpieczeniami..."
    Nie tylko z resetem- z kondensatorami na zasilaniu, z kwarcami- a to wszystko może być niepotrzebne.
    Ale jest taka fraszka-
    "A więc myjcie się dziewczyny- nie znacie dnia ani godziny".
    No więc dobrze wiedzieć że elektronik tez nie zna "dnia ani godziny".
    Może się jednak przedtem umyć.

0
  • #14 25 Sty 2010 22:32
    Balu
    Poziom 38  

No to tutaj się zaczyna polemika;)
    Akurat co do 100nF się zgadzam, daję 1 na parę nóg, plus jakieś dodatkowe też się zgadza... kwarc... a to nie zawsze daję - jak uważam że jest potrzebny (krytyczne czasowo aplikacje etc).
    Ale co do resetu się nie zgadzam że jest to konieczne i koniec:)
    Jest to ZALECANE, jakkolwiek świadomy elektronik godzi się na pewne ustępstwa z pełną świadomością i ew. tego konsekwencjami.
    Zwłaszcza, że 98% ludzi z elektrody robi zegarki i termometry w bascomie :P

0
  • #15 25 Sty 2010 22:46
    janbernat
    Poziom 38  

"Zwłaszcza, że 98% ludzi z elektrody robi zegarki i termometry w bascomie "
    No tak, ale jest jeszcze te 2%.
    "Jest to ZALECANE, jakkolwiek świadomy elektronik godzi się na pewne ustępstwa z pełną świadomością i ew. tego konsekwencjami. "
    No tak, ale jak bolesne może może być to "pociągnięcie za konsekwencje".
    Może złagodzę swoją wypowiedź:
    Dobrze jest wiedzieć że istnieje mozliwość umycia się przed- a nie po.
    Dlatego wiadomość od _Robak_ jest wartościowa.

0
  • #16 25 Sty 2010 22:57
    Balu
    Poziom 38  

I tym podsumujmy ten przydługi wywód/spór;)

0
  • #17 26 Sty 2010 21:02
    kmarkos1
    Poziom 10  

Sposób "nadzabezpieczenia" się przed niepożądanymi zakłóceniami jest oczywiście znany. Chodzi mi bardziej o praktyczne doświadczenia, tak jak np. napisał Balu: o prawidłowej pracy urządzenia w szafie ze stycznikami. W jakich praktyczych, rzeczywistych sytuacjach zabezpieczenie okazywało się niezbędne, a gdzie mimo wszystko można było z niego zrezygnować. Ciekawi mnie to, ponieważ zastosowanie kompletu: rezystor+kondensator+dioda, to w moim, konkretnym przypadku ogromne marnotrawienie miejsca. To jest taka potrzebo-obsesja na temat miniaturyzacji urządzeń. Dzięki za dotychczasowe posty. Pozdrawiam wszystkich.

0
  • #18 26 Sty 2010 21:17
    _Robak_
    Poziom 33  

W takim razie masz dwa wyjscia. Pierwsze, znajdz urzadzenie pracujace, w podobnych do twoich, warunkach zawierajace uklad AVR, produkowane w ilosciach co najmniej 1k sztuk i sprawdz jak to wyglada. Z tym moze byc problem bo raczej w "profesjonalnych" i masowych urzadzeniach nie ma AVRow ;) Drugie to mozesz sobie policzyc troche ;] Zakladajac (dane kompletnie wyimaginowane) ze twoj uklad tylko z rezystorkiem, dioda i kondensatorem na resecie ma prawdopodobienstwo zwiechy raz na 100 lat, z rezystorem i kondkiem raz na 10 lat, z samym rezystorem raz na rok. Pomyslisz sobie ee raz na rok czy raz na sto lat, wszystko jedno najwyzej sobie resetne ;] I w przypadku pojedynczego egzemplarza nie ma to znaczenia (np. w urzadzeniu kol. Balu). Pomysl teraz ze robisz tysiac takich urzadzen i prawdopodobienstwo telefonu ze twoje niedzialajace urzadzenie nie dziala jest kolejno: okolo raz na miesiac, co 3 dni, na koniec 4 razy dziennie, i co im powiesz wtedy, przeciez chlopaki na forum robili tak i dzialalo ;) Jesli nie zrobisz serii tysiaca sztuk i nie zrobisz testow to nikt ci nie powie jak sie masz zabezpieczyc. Musisz jako projektant ocenic ryzyko i jak powinno byc twoje urzadzenie zabezpieczone.

0
  • #19 26 Sty 2010 21:45
    Freddie Chopin

Marnotrawienie miejsca? Nie przesadzajmy - dioda jest już lekkim extremem i jeśli linia reset nie jest wyprowadzona na jakimś kablu daleko poza płytkę, to dałbym sobie z nią spokój, ale ile miejsca zajmuje kondensator 100n w obudowie 0805? Pytanie jest oczywiście retoryczne, bo zajmuje on 0.8" x 0.5" (2mm x 1.2mm) <: Nie mów, że nie znajdziesz na swojej płytce tak małej ilości miejsca, bo nie uwierzę (chyba że masz >= 6-warstwowy laminat i wszystko jest przy sobie, a ścieżki masz na wewnętrznych warstwach). Wspaniałe miejsce na taki kondensator jest pod gniazdem programowania... Zresztą jest to równie dobre miejsce na rezystor podciągający.

4\/3!!

0
  • #20 26 Sty 2010 22:01
    janbernat
    Poziom 38  

Na 100nF to 0402 wystarczy.
    Ale ja to już lutuję z lampą z centralą soczewką.

0
  • #21 26 Sty 2010 22:28
    Freddie Chopin

Może być nawet 0201, ale IMHO 0805 jest uznawane przez większość osób za najmniejszy rozmiar możliwy do prostego przylutowania [;

4\/3!!

0
  • #22 27 Sty 2010 08:11
    Balu
    Poziom 38  

Akurat co do zwiechy ewentualnej są jeszcze WDT :)
    A co do capa 0402 to jedyny sensowny rozmiary 100nF:)

0
  • #24 27 Sty 2010 09:03
    Balu
    Poziom 38  

Serio chcesz? Jak tak, to dostaniesz po południu:)

Znalazłem coś z :
    Czy zabezpieczać niewykorzystane wejście reset procesora?

0
  • #25 27 Sty 2010 09:21
    Freddie Chopin

0402 są 2x droższe niż 0603 przy dużych ilościach. Przejrzenie cen pokazuje, ze 0603 opłaca się najbardziej (30% taniej niż 0805), ale na razie i tak chyba zostanę przy 0805 [;

4\/3!!

0
  • #26 27 Sty 2010 09:24
    Balu
    Poziom 38  

Tu ceny od mojego dostawcy:

CCC X7R 100 NF 0603K25 0.0100
    CCC X7R 100 NF 0402 KU 0.0060

0
  • #29 28 Sty 2010 15:28
    Nawigator
    Poziom 33  

Do sprawdzenia skuteczności kondensatora (lub jego braku) przy pinie resetu polecam położyć obok testowanego obwodu telefon komórkowy.
    Watchdog należy programowo wyłączyć.

N.

0
  • #30 29 Sty 2010 17:18
    kmarkos1
    Poziom 10  

W moim przypadku, wymiary płytki wynikają z przyjętych, bardzo sztywnych założeń.
    Dlatego dyskusja o rozmiarach elementów, czy można, czy nie można je zastosować jest bezprzedmiotowa. Nie taki był temat. Chodzi mi o ewentualne spostrzeżenia i doświadczenia praktyczne. Na ich podstawie, na pewno nie można formułować opinii. Można jednak wyciągnąć pewne wnioski i o to tylko mi chodzi.

0