Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zawór termostatyczny a głowica.

25 Sty 2010 16:22 13577 6
  • Poziom 2  
    witam.
    mam pytanie w jakim położeniu na skali ( mam skalę od 1 do 7 oraz N - na zaworze) powinien być zawór przy zakładaniu głowicy termostatycznej ? Czy może nie ma to znaczenia ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Skala 1-7,jest to tzw. nastawa wstępna ,czyli popularnie mówiąc kryza, N ,to brak kryzy. Służy do ustawienia maksymalnego przepływu wody przez grzejnik,w zależności od mocy cieplnej grzejnika ,strat ciśnienia itp.
  • Poziom 2  
    więc na jakiej wartości kryza powinna być ustawiona ? Nie wiem czy dobrze myślę ale chyba na maksa , bo i tak głowica będzie regulować a po prostu szybciej zostaną zniwelowane różnice w temperaturze poprzez szybszy przepływ wody .czy mam rację ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Pytanie zadałem gdyż problem wynikł w związku z mrozami. w ciepło zaopatruję się z sieci miejskiej poprzez indywidualną logotermę, do tej pory wszystko było mniej więcej ok. tzn. grzejniki sobie grzały jedne więcej inne trochę mniej ale myślałem że tak ma być. dopiero po przyjściu ostatnich mrozów okazało się że z 10 grzejników grzeją 4 a reszta jest kompletnie zimna. po zgłoszeniu do elektrociepłowni, przyjechali Panowie , coś tam podkręcili w logotermie i stwierdzili że ma być dobrze,kazali podkręcić głowice na full aż grzejniki się nagrzeją, ale niestety te co nie grzały dalej pozostały zimne . Zacząłem więc sam kombinować i stwierdziłem że po zdjęciu głowic termostatycznych nie na wszystkich grzejnikach jest ustawiony ten sam poziom na skali zaworu - na kryzie. na tych co nie grzały było 3 - 4 podkręciłem więc wszędzie na 7 założyłem głowice i na razie grzeje bardzo dobrze.
    Tylko nurtuje mnie czy jest to prawidłowe postępowanie .
  • Poziom 11  
    Kryzowanie to regulacja ilości wody dopływającej do grzejnika. Mówiąc krótko jeżeli grzejnik jest duży i daleko potrzebuje dużo wody, mały blisko mało.

Instalację wykonuje się z określonych średnic i podłącza grzejniki o różnych wielkościach. By doprecyzować ilość wody (tym samym ciepła) dostarczanego do grzejników stosuje się kryzy.

Przy małych instalacjach nie ma to strasznego znaczenia.

Głowice mają na celu zamknięcie dopływu do grzejnika jeżeli w pomieszczeniu osiągniemy zadaną temperaturę i dlatego nie otwieramy na max tylko na najczęściej pozycję 3 odpowiadającą temp. ok 20 st.

Jeżeli dane pomieszczenie osiągnie 20 st głowica zamyka zawór a tym samym więcej wody idzie do pozostałych grzejników.
    Układ w pewnym sensie sam się doreguluje...
    Problem przy dużym mrozie.
    Brak regulacji kryzami powoduje że najwięcej wody dostają te grzejniki do których woda ma najlżej dopłynąć. I ok gdyby pomieszczenie się nagrzało i zawory zamknęły. Wtedy woda popłynie do innych grzejników. Ale jeśli duży mróz i głowice nie zamykają zaworów bo nie osiągamy żądanej temperatury?
    Pozostałe grzejniki dalej nie dostają ciepłej wody z zasilania...
    Rozwiązanie:
    1. Regulacja kryz,
    2. Zwiększenie mocy pompy,

Trzeba po prostu zamknąć te które grzeją i zobaczyć co się dzieje.
    Jak reszta zacznie grzać może pomóc regulacja kryz.
    Jak nie to prawdopodobnie zapowietrzenie, zatkanie lub za małe przekroje rur. Ale jeśli kiedyś grzały dobrze to pewnie powietrze lub zanieczyszczenia w przewodach.
  • Użytkownik usunął konto