Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik odkurzacza LG Turbo grzanie komutatora?

25 Sty 2010 16:44 6688 20
  • Poziom 33  
    Witam. Silnik trafił do mnie z zalanego odkurzacza. Pierwsze co to upaliły się konektory na końcach uzwojeń stojana ( doprowadzające zasilanie z sieci, przechodzi przez uzwojenie stojana i leci na szczotki), druga sprawa, to pomierzyłem omomierzem rezystancję uzwojeń stojana, wyszło po ok. 4.5 Ω na obu. Później zmierzyłem rezystancję na przeciwległych parach na komutatorze. Wszędzie wskazuje w granicach 4.5 Ω. Jak mogę sprawdzić, czy silnik jest sprawny? Widocznych uszkodzeń uzwojeń nie ma...

• Poziom 23  
    Witam
    Wymyj go ciepłą wodą i wysusz. Ale susz 2 dni.
    Jerzy
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zamocuj porządnie i podłącz "na krótko".
  • Poziom 33  
    No ale jeśli jest zwarte któreś uzwojenie to po co pchać na krótko? Nie można użyć np. zabezpieczenia jakiegoś, nie licząc bezpiecznika?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Musisz złożyć silnik razem z osłoną turbin i doprowadzić zasilanie do niego zasilanie, możesz pożądnie prztrzymać nogą i też nic się nie stanie. To najskuteczniejsza metoda. Jeżeli na szczotkach pojawi sie duże iskrzenie to silnik jest spalony(ma zwarcie), jeżeli jest sprawny to iskrzenie będzie minimalne.
    pzdr

Dodano po 1 [minuty]:

Zrób foto komutatora, prawdopodobnie jest do stwierdzenia bez podłączania stan silnika.
  • Poziom 33  
    Foto zrobię już jutro, normalnie komutator i całą reszta wygląda na sprawne, nie ma ani przypaleń ani nic podobnego. Ale jutro dam foto i proszę o zerknięcie;]
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam,kolego jeśli silnik był zalany to najpierw proponowałbym go rozebrać i stojan+wirnik dobrze wysuszyć. A następnie sprawdzić stan izolacji uzwojenia induktorem na 500V pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Silnik ogólnie nie był bardzo mocno zalany... Ale no dobrze posuszę go parę dni na grzejniku, choć wiem że to nie najlepsza opcja... Induktora niestety nie posiadam jak i nikt w okolicy...
  • Poziom 33  
    A więc tak. Silnik podłączyłem na żywioł na krótko ;] Działa. Iskrzenie na szczotkach w momencie rozruchu jest jako takie, podczas pracy praktycznie nie ma. Jedno z uzwojeń stojana jakby troszkę śmierdziało, silnik pochodził tylko chwilę z racji rozwalonego łożyska... Co mogę jeszcze sprawdzić aby była pewność?
    Silnik odkurzacza LG Turbo grzanie komutatora? Silnik odkurzacza LG Turbo grzanie komutatora?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Już masz pewność. Silnik jest sprawny. Wymień obydwa łożyska i będzie ok.
    pzdr
  • Poziom 33  
    Problem jest w tym, że turbina jest na stałe do osi wirnika, nie ma niestety śrubki, ale przecież musi być jakieś dojście do tego no nie?

• Poziom 33  
    Nie no bez przesady...jesli rozebrałem go do tej pory to dam radę dalej;]
  • Specjalista AGD
    Masz rację: nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmontować można zawsze i wszystko, gorzej ze złożeniem tego do poprzedniego stanu. W tym przypadku pozostaje ci tylko używanie silnika aż łożyska zupełnie nie klękną i wtedy ewentualnie zabawy z rozbieraniem, które prawdopodobnie skończą się porażką.
    pzdr
  • Poziom 33  
    Więc póki co wymieniam dolne łożysko, do którego mam super dostęp. Jak złożę całość to dam znać co i jak.
  • Poziom 33  
    Witam ponownie. łożysko zamontowane, iskrzenia na szczotkach praktycznie wcale nie ma, tyle, że po ok. 4 minutach pracy na" sucho" poza odkurzaczem gorąca jest część wirnika, jakby komutator. Grzanie od łożyska wykluczone. Czy jest to normalny objaw? Silnik pracuje bez zastrzeżeń, normalnie wchodzi na obroty.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Wszystko złożone jak fabrycznie. Skąd wniosek "do kosza" ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    To normalne, że się trochę grzeje, zostaw w spokoju, jak wchodzi na obroty i nie iskrzy jest sprawny.
    pzdr
  • Poziom 33  
    Właśnie zauważyłem, nagrzewa się do pewnego stopnia i halt. Więc uznaję jako sprawny;] Dzięki za wszystkie odpowiedzi temat można zamknąć;]