Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie Ni-Cd jak naprawić?

Sławek K 16 Mar 2013 09:20 66775 36
  • #31 16 Mar 2013 09:20
    a_lex75
    Poziom 2  

"Przywaleniu" tzn. podłączeniu na jak długo? Na 1 sekundę, minutę, godzinę? Pytam, bo jakby zadziałało tobym miał naprawioną ładowarkę po przegrzaniu ogniw :)

• Metal Work Pneumatic
  • #32 28 Sty 2016 18:41
    Wlodek22
    Poziom 27  

By nie zakładać nowego pozwolę sobie zapytać tu, gdyż IMHO najbardziej do tego pasuje?
    Czy któryś z kolegów rozbierał takie ogniwa?
    Co właściwie je zabija gdy są przeładowywane?

• Metal Work Pneumatic
  • #33 29 Sty 2016 18:36
    Pinecha
    Poziom 13  

Witam
    W latach 80 w prasie dla majsterkowiczów ukazał sie artykuł o regeneracji ogniw NI-CD. Robiliśmy to w ten sposób kontrolując temperaturę obudowy ogniwa
    1. Każde ogniwo impulsowo ładowaliśmy dużym napięciem do momentu kiedy obudowa robiła się ciepła . Na ogniwo podawaliśmy impulsując przewodem ładującym napięcie od 12 - 24 V DC o wydajności max do 5 A/ co 2 sekundy na 1 sekundę /
    W tym procesie przepalały się zwarcia wewnętrzne.
    2. Czekanie na obniżenie temperatury ogniwa
    3. Ładowanie prądem 0,3 - 0,5 C do momentu wzrostu temperatury
    4. Po ostygnięciu rozładowywujemy zwierajac + i - drutem miedzianym 1mm2
    5. Po ostygnięciu ładujemy prądem 0,1 C
    6 Po naładowaniu rozładowywujemy za pomocą żarówki i ponownie ładujemy
    Tym sposobem udało się reanimować wiele akumulatorów
    Obecnie również jeżeli pada bateria od wkrętarki szukam ogniwa o b. niskim napięciu w pakiecie i tylko to ogniwo trakuję wysokim napięciem
    UWAGA !!!!! Należy kontrolować w tych operacjach temperaturę obudowy aby nie dopuścić do eksplozji ogniwa.

• #34 29 Sty 2016 19:44
    Wlodek22
    Poziom 27  

Ostro z nimi postępowaliście. U ruskich zobaczyłem, że prócz przepalania zwarć, dolewają po 1cm3 wody destylowanej. To chyba na wypadek przeładowywania i długiego gotowania ogniw nieodpowiednią ładowarką.
    A i jeszcze jedna rewelacja - cykle ładowania. Te europejskie sprzęty budują raczej na aku z min 600 cykli, a chińczyk aku w 200 cykli uważa już za rozrzutność. Do tanich wkrętarek idą aku tylko z możliwością 10 cykli ładowania.
    Nie wiem ile w tym prawdy, ale moja dedra za 100zł niestety to potwierdza.

• #35 22 Sty 2017 10:39
    Fidelis
    Poziom 16  

Wlodek22 napisał:
    A i jeszcze jedna rewelacja - cykle ładowania.
    Skąd wyssana ta rewelacja? Bo chwilę dalej piszesz:
    Wlodek22 napisał:
    Nie wiem ile w tym prawdy, ale moja dedra za 100zł niestety to potwierdza.
    To wiesz w końcu, skąd "ssałeś", czy nie wiesz ? Bo od "prawdy" jest co najmniej postępowanie reklamacyjne.

• #36 24 Sty 2017 16:52
    Fidelis
    Poziom 16  

Pinecha napisał:
    W latach 80 w prasie dla majsterkowiczów ukazał sie artykuł o regeneracji ogniw NI-CD

Wczoraj ożywiłem akumulator 14,4V 1,2 Ah Boscha (numer katalogowy 2607335275) złożony z 12 ogniw po 1,2V każde.

Parę lat temu akumulator powyższy, z zupełnie nowej wkrętarki, przeładowałem, zapomniawszy o ładowaniu (ładowarka nie ma sterowania mikroprocesorowgo i trzeba pilnować czasu ładowania - dla 1,2Ah to 3h). Żadnym znanym mi sposobem nie mogłem go zregenerować. Mierzone ogniwa rozkręconego akumulatora wskazywały ZERO V. Na sprawę machnąłem ręką i korzystałem tylko z drugiego akumulatora z zestawu..

Do żelowego akumulatora od centralki alarmowej (12V 18AH) podłączyłem dwa kabelki 1,5mm2, Każde ogniwo akku potraktowałem krótkim impulsem z akumulatora (max. 1s, + do +, - do -).
    Od razu po tym ogniwa wskazywały 1,2...1,25 V.
    Pakiet złożyłem do kupy i włożyłem do obudowy a akumulator doładowałem w 3h na ładowarce fabrycznej z zestawu wkrętarki Boscha.
    Po ładowaniu akumulator ładowarki wskazuje na zaciskach lekko ponad 16V. I dalej trzyma... a już chciałem kupować zamiennik.

• #37 24 Sty 2017 18:49
    Pinecha
    Poziom 13  

Witam
    Musisz po zregenerowaniu parę razy go rozładować i naładować

Szukaj w 5mln produktów