Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budujemy antenę kierunkową biquad na 2.4 GHz

michal040493 25 Sty 2010 19:21 12683 11
  • #1 25 Sty 2010 19:21
    michal040493
    Poziom 8  

Witam wszystkich.

Chcę zbudować antenę biquad 2.4 GHz i nakierować ją na nadajnik HSPA oddalony o ok 10 km, gdyż w chwili obecnej znajduje się w zasięgu EDGE i choć mam transfer od 25 do 29 KB/s nie jestem z niego zadowolony.

Pomyślałem że można zbudować takie coś: http://www.anteny.internetowe.slaw-ex.pl/anteny_internetowe_jak%20zrobic.html
    i cieszyć się szybszym internetem.

W związku z tym projektem nasuwa się mi pytanie czy miedzianą blaszkę o wymiarach 110mm x 110mm lub 123mm x 123mm mogę zastąpić aluminiową
    i czy modem Huawei E156G nie zostanie uszkodzony podczas próby podłączenie takiej właśnie anteny.

0 11
  • #2 25 Sty 2010 19:39
    goldi74
    Poziom 43  

W opisie nie ma mowy o blaszce miedzianej. Podstawą konstrukcji jest laminat pokryty miedzią (taki jak na płytki drukowane). Aluminium odpada ponieważ nie da się go lutować.

0
  • #3 25 Sty 2010 20:05
    andreooo
    Poziom 18  

Możesz użyć aluminium jest on w tym układzie reflektorem i nie ma znaczenie czy to miedź czy aluminium. Układ z płytką miedzianą pozwala na łatwiejsze złożenie anteny poprzez lutowanie. W aplikacji z aluminium najlepiej jest klejem na gorąco lub innym połączyć płytkę z rurką. Sam robiłem takie anteny z aluminium i przy odległościach rzędu 1 km spisywały się bardzo dobrze np. w porównaniu z antenami Yagi kupionymi na allegro.

0
  • #4 25 Sty 2010 20:38
    michal040493
    Poziom 8  

A czy taka "domowa" antenka poradzi sobie z odległością 10 km do nadajnika ?

0
  • #5 25 Sty 2010 21:21
    andreooo
    Poziom 18  

Dobre pytanie, mogę tylko odpowiedzieć jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Akurat nie miałem do czynienia z odbiorem tego typu sygnału, może wypowiedziałby się ktoś kto tego próbował. Trzeba by było nieznacznie zmodyfikować wymiary anteny i dostosować do częstotliwości pracy nadajnika GSM-HSPA (w tym przypadku nieznaczne zwiększenie parametrów geometrycznych). Także po dokładniejszym zgłębieniu tematu sprawa nie jest taka prosta.

0
  • #6 25 Sty 2010 21:30
    michal040493
    Poziom 8  

Spróbuję zbudować tę anteną i sprawdzę czy podoła 10 km, może po weekendzie uda mi się zamieścić wyniki .

1
  • #7 25 Sty 2010 23:30
    GladiroR
    Poziom 26  

A mam pytanie - co ma HSPA do wifi? :) BO z tego co rozumiem chcesz zrobić antenę do wifi, która ma działać w HSPA ?

0
  • #8 26 Sty 2010 00:13
    andreooo
    Poziom 18  

Wbrew pozorom dużo. Akurat przedział pasma zajmowanego przez oba systemy nie jest tak odległy HSPA - 2100 MHz, WIFI - 2400 MHz, a więc ta antena będzie działać w tym przypadku. Co prawda nie będą to optymalne warunki pracy, ale myślę że nie powinno być źle. Napisałem wcześniej, że trzeba by było ją trochę zmodyfikować zwiększając parametry geometryczne myślę tak ok. 1-2 mm (to tylko szybkie przemyślenie bez obliczeń). Akurat swoje antenki optymalizowałem programem NEC do zadanych warunków.

0
  • #9 26 Sty 2010 00:24
    Hucul
    Poziom 39  

GladiroR napisał:
    A mam pytanie - co ma HSPA do wifi? :) BO z tego co rozumiem chcesz zrobić antenę do wifi, która ma działać w HSPA ?

Sam używałem anteny WiFi do modemu Huawei E630 i spisywała się bardzo dobrze .
    Dziesięć kilometrów to dużo , antena może być za słaba , proponowałbym kupić coś z oferty www.dipol.com.pl

0
  • #10 26 Sty 2010 09:47
    GladiroR
    Poziom 26  

Moim zdaniem lepiej kupić odpowiednią i korzystać w życiu ze świętego spokoju...

0
  • #11 20 Mar 2010 12:18
    stylu
    Poziom 19  

Mam pare pytań co do tego projektu

1 .Czy laminat moze być tych samych wymiarow ale dwustronny?
    2. Kabel koncentryczny może być byle jaki ? Tzn tam jest dośc gruby a ja mam taki od anteny wifi, moge go uciąć i wykorzystać?
    3. Jak już wykorzystam to bezpośrednio z wtyczki N mam podłączyć do karty? Jak podpiąć jakiś przedłużacz?

0
  • Pomocny post
    #12 21 Mar 2010 13:11
    master-007
    Moderator na urlopie...

Do stylu
    1. Może być, tobie zależy tylko na części od strony biquada, biquad promieniuje do tyłu i do przodu. To co promieniuje do tyłu ma się odbić od metalicznego reflektora (więc blaszka od strony biquada nie może być zbyt cienka -orientacyjnie min. 0,5mm), w antenach tego typu odległość biquada od reflektora wszyscy przyjmują jako 1/8 długości fali (choć nie wiem czy nie lepiej byłoby 1/4). Wymiary reflektora tez są różnie przyjmowane: W pionie: jako przekątna kwadratu o boku 1/4 fali + 2* 1/4 długości fali (odległość od elementu aktywnego = 1/4 dł fali) lub jako pełna długość długość fali (w przypadku konstrukcji Trevora Marshalla). W poziomie: jako 2* przekątna kwadratu o boku 1/4 długości fali + 2* 1/4 dł fali lub wg. T. Marshalla pełnej długości fali (HSPA ma inną częstotliwość więc to nie będzie 123 mm). Wymiary te to wymiary minimalne i jak będzie większy reflektor to nic się nie dzieje

2. Kabel najtańszy w miarę dobry to belden H155. Tutaj masz rodzaje kabli i parametry: link 1 link 2

3. Złączki N najczęściej ludziska stosują do montażu kabla z biquadem i reflektorem tak jak np. tutaj. Z drugiej strony kabla montujesz taką złączkę jaka idzie ci do karty lub routera. Wszystkie elementy powinny mieć taką samą impedancję, wtedy nie musisz bawić się z jej transformowaniem. Przeważnie wyjście karty i złączki mają impedancję 50 Ohm, kabel H155 także ma tyle

W większości opracowań do obliczenia długości fali przyjmuje się prędkość rozchodzenia fali elektromagnetycznej równą prędkości światła tj. około 300 tyś m/s i wtedy ze wzoru L=C/f masz np. Dla C=300 i f=2.44 długość fali wyjdzie w milimetrach i stąd wiadomo że T. Marshall liczył antenę dla f= 2.439 GHz czyli na kanał 5. Im większa średnica drutu tym szersze pasmo.

Do autora postu
    Obliczenie wymiarów geometrycznych biqada dla częstotliwości 2100MHz
    C=290,8 tyś km/s (prędkość rozchodzenia się fali elektromagnet. w powietrzu bez poprawki atmosferycznej).

f=2100 000 Hz (Częstotliwość nadawania)
    k=0,95 (współczynnik skrócenia w przybliżeniu)
    L - długość fali
    L=k* (C/f)
    L/4 -długość boku kwadratu (w osi drutu)
    Bok kwadratu powinien mieć wymiar 33mm (34,5 bez uwzględniania wsp. skrócenia)
    Pasmo dla drutu o średnicy 2mm będzie miało zakres 10-15 MHz
    Odległość odsunięcia biquada od reflektora 17mm (1/8 długości fali)
    Dla zwiększenia zasięgu można użyć biquada jako promiennika anteny satelitarnej parabolicznej lub offsetowej

3
  Szukaj w 5mln produktów