Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Icom IC-751A różnica w nazwie

25 Sty 2010 21:06 7429 25
  • Poziom 20  
    Witam czy ktoś może orientuję się czym się różni opis nazwy na przednim panelu tych dwóch IC-751A jeden ma dłuższy i większy napis a drugi mniejsze litery drobniejsze,może to tylko nowszy model ten z mniejszymi i kropką nad i,czy jest jeszcze jakaś zasadnicza różnica między nimi,pierwsze modele bez A w nazwie miały problemy z baterią na procesorze czy w tych najnowszych z oznaczeniem z kropką nad i jest to już poprawione.
  • Poziom 17  
    Witaj,
    Radia różnią się datą produkcji i minimalnie w środku (np. jest inny układ - dekoder w wyświetlaczu). Ten z kropką nad i jest nowszy.
    Co do baterii, to w obu jest tak samo - ale nie wiem jaki problem tam widzisz - miałem oba modele, (obecnie mam ten nowszy - z 07.1989) i problemu nie było. Co więcej, w nowszym mam oryginalną baterię ! - Trzeba raz na jakiś czas baterię sprawdzić, i tyle - jak jest słaba (3V, bo normalnie ma 3,3V), to się ją wymienia gdy radio jest pod zasilaniem (najlepiej z akumulatora, żeby przypadkiem nie zanikło) i już, po problemie na kilka lat.
    Pozdrawiam
    Paweł.
  • Poziom 20  
    Podobno do tego 751A są do sprzedania jakieś płytki które zastępują baterię,mówiłem nie tak dawno z właścicielem który twierdzi że baterię zastąpił jakąś płytką oryginalną którą produkują tylko we Włoszech i Stanach
  • Poziom 20  
    Dziękuje. Michał ty zawsze wszystko wiesz gdzie szukać, Czy ktoś z kolegów to montował? Jest to w miarę dobre
  • Poziom 16  
    Nie wiem skąd się wzięła jakaś obsesja związana z tymi bateriami podtrzymującymi. nie tylko w IC 751 A. Spotkałem się z panikom na ten temat i pytaniami na wielu forach.
    Na Elektrodzie temat też już był poruszany wraz z sensownymi wskazówkami jak bezpiecznie sobie z tym poradzić. Wystarczy poczytać, pomyśleć i robić świadomie, uważnie, dokładnie jak doradzają doświadczeni Koledzy.
    Przez moje ręce przeszło wiele modeli, po dużo, dużo większym czasie eksploatacji niż zaleca Icom ( sprawdzić i wymienić po 10 latach ) i stan baterii nie wskazywał że może paść. Raz, jedyny raz trafił do mnie "staruszek" 751 ( bez A ) któremu pamięć już uleciała ) ale w takim stanie przybył z OM i też nie poszedł na złom - pomogli za grosze życzliwi Koledzy z DL.
    A tak nawiasem, mimo swoich lat i braku współczesnych bajerów, to radio ma super odbiornik ( 751 A )
  • Poziom 20  
    Powiedz mi czy ta płytka po wstawieniu zamiast baterii nie powoduję jakiś komplikacji na minus w tym IC-751A, mam zamiar go właśnie kupić, IC-735 prawdopodobnie w miarę szybko sprzedam,tylko chciałem się upewnić co do tej płytki.
  • Poziom 20  
    Przerąbane! czyli ic-735 jest gorszy pod względem zabezpieczenia pamięci od ic-751A, nie w końcu może nie jest tak tragicznie
  • Poziom 30  
    Mariusz eee skad te info ?
    Ja się PYTAM ( w moim jeszcze jest oryginalna ) ale na rigipix nic nie wspominali o problemach ze pamiec pojdzie do krainy wiecznych hmm pamieci ? ;)
    Za to o 751 tak było ostrzezenie o baterii..

Ja tam na mojego 735 z inrada filtrami ( 2100hz) nie moge marudzic..gniotsa nie łamiotsa...technologia łubudu 100W bez anteny przetestowana nie raz :P ALC szybkie jest.. i całe szczescie ..
    P.s Moj jest jeszcze bez I z kropka...
  • Poziom 20  
    Witaj ponownie,mój też jest bez kropki nad i, ale stan jak z pułki ze sklepu,lakier matowy nie wytarty z pudelkiem papierami itp.nie rozkręcałem go jeszcze nie wiem czy ma jakieś filtry,gdzie je szukać itp. w tym tygodniu znajomy przywiózł mi go z zagranicy,tak że jeszcze nic nie powiem na niego złego,odbiornik super,zastanawiam się gdzie on ma regulację albo wyłącznik podświetlenia,bo na niektórych zdjęciach pierwszego właściciela miał wyłączone po za tym dale waham się nad ic-751A czy jest tego wart jak go zachwalają,co do ic-735 to taki rodzynek icoma można powiedzieć.
  • Poziom 30  
    Regulacje podswietlenia masz z lewym boku radia przy gnieździe mic-a.
    Skręc sobie jasność bo jedyna wada 735-tek to padajace zaróweczki poswietlenia :D
    Mi tez padaja juz i zamierzam wstawić diody LED.

Co do filtrów to pewnie masz standartowy filtr FL-xx ( nie pamiętam jaki jest oryginalnie ) pierwszy jest na posredniej 9 mhz 2 na 455Khz standartowo maja pasmo przenoszenia 2300hz.
    Filtry mozna zobaczyc jak rozbierze się pokrywy i na dolnej płycie IF unit je widać.

Moje radio zostało przerobione przez speca z US i A ;) i tak przyjechało do kolegi który pracował na nim na stacji contestowej.
    Filtry są sa przyłaczone na kablach seria "110" 9mhz i "314" na 455Khz..
    Ile razy zjoby dostałem że na kimś siedzę :) ale naprawde ja go nie słyszałem...
    Tak wygladaja
    http://www.appello.de/funk/shop_eng/media/images/icom-filters_thb.jpg

735 ma kilka innych zalet : jest kompaktowe ( ja je w plecaku nosze wraz z całym ekwipunkiem radiowym) do tego ma wyjdzie na transwertery itd itd...
  • Poziom 40  
    603_mariusz napisał:
    Dziękuje. Michał ty zawsze wszystko wiesz gdzie szukać, kosztuje to 59$. Czy ktoś z kolegów to montował? Jest to w miarę łatwe?

To fota to podróbka TU-7 do kenwooda TR-751 ;) Bardzo podobna do mojej.
    http://sq6ade.elektroda.eu/tu7/prototop.jpg

Pomyliłeś fotki.
  • Poziom 20  
    Dziękuję za poprawkę,dodaj prawdziwą jak gdzieś pośiadasz
  • Poziom 20  
    Tak przyznaje pomyliłem fotki, ic-735 jest nowszym modelem od ic-751A,dowiedziałem się przy okazji od serwisu w Bielsku,a regulacja jest z boku podświetlenia tam koledze również podziękowanie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W pamięci dostępnej dla użytkownika IC-735, są zapisywane tylko nastawy zaprogramowane przez użytkownika. Wyjęcie baterii nie powoduje skasowania oprogramowania sterującego radiem. Jasność podświetlenia wyświetlacza warto zmniejszyć, raz z uwagi na trwałość żarówek, a dwa, z uwagi na upierdliwe migotanie podświetlenia w rytm modulacji lub kluczowania nośnej, gdy podświetlenie jest ustawione na maksimum.

GM
  • Poziom 20  
    Wstawię diody i z oświetleniem będzie spokój,mam pytanie do kolegi sq6ade znalazłem ogłoszenie z IC-751A na zdjęciach obok transceivera są dwa zdjęcia płytek do czego te płytki służyły co wymienił właściciel,zobacz zdjęcia. Icom IC-751A różnica w nazwie Icom IC-751A różnica w nazwie
    Do tego samego. Obydwie eliminują problem utraty oprogramowania sterującego po "padnięciu" baterii.
    Ta druga jest opisana tu http://www.ab4oj.com/icom/w9gb.html

GM
  • Poziom 20  
    tylko teraz mamy trzy różne płytki spełniające to samo zadanie czy wszystkie są dobre czy tylko jedna
    Myślę, że wszystkie są dobre, bo dają ten sam efekt. No chyba, że ich wytwórcy kłamią w żywe oczy.

GM
  • Poziom 20  
    Jak mi się uda go kupić to zobaczymy co jest wart ,czas pokaże,czy ma kropkę nad i czy nie ma i jest trochę starszy pod względem numeru seryjnego,to nie ma znaczenia, bo obydwa IC-751A są z tego co mi mówią b.dobre
  • Poziom 40  
    No wygląda to tak że w pierwszych wersjach tego TRX - firmware siedziało w RAM.
    W RAM również były przechowywane dane wprowadzone przez użytkownika.
    W wypadku rozładowania baterii podtrzymującej przerzutniki w pamięci RAM - radio
    przestawało funkcjonować bo procesor nie miał listy rozkazów w pamięci.
    Nowa płytka z nieulotną pamięcią EPROM (na firmware) oraz RAM (dane usera) plus chyba PAL do integracji pamięci na szynie - zapewnia co najwyżej utratę danych użytkownika.

Kości pamięci na nowych płykach są dużej pojemności (więcej nóg) dlatego że takich małych pamięci jak w oryginale się już nie robi ;)

p.s.
    Mam fajne radio UHF handy z "epoki" pochodzące od amerykańskiej policji - gdzie również wszystkie ustawienia kanałów są w RAM ;) Tzn były bo już dawno po baterii
    i radio też musi trafić pod nóż na wymianę na pamięć nieulotną.
  • Poziom 9  
    witajcie,

Akurat sprowadziłem i zamontowałem sobie płytkę podtrzymująca pamiec Ram w Ic 751A . to co zauważyłem to że dodatkowo
    zapamiętuje częstotliwości ostatnio używane przy przechodzeniu z
    pasma na pasmo . Ja dokupiłem sobie jeszcze moduł UX-14 dzięki któremu mogę sobie ALfę sterować z komputera ,

natomiast ja mam pytanie do użytkowników Alfy mianowicie :

U mnie odsłuch jest tak jakby przesterowany , jak słucham słabej stacji to jest ok natomiast jeżeli pojawi się jakaś stacja na 9+ to pojawia sie przestrer w głośniku wogóle odsłuch jest taki ostry dopiero muszę skręcić czułość Rfgainem i dopiero jest ok , czy IC751A tak chodzi , czy mój egzemplarz tak ma . dodam jeszcze ze oddałem moja alfę do fachowca i powiedział że nie widział jeszcze takiego starego radia zeby tak trzymał parametry i napięcia według servisówki , no i jestem w kropce , bo bardzo lubie ten odbiornik tylko te przestery mnie denerwują , tak jakby radio można było bardzo łatwo przesterować sygnałem albo nie radziło sobie z ARW lub automatyką .

Pozdrawiam
    Piotrek SQ5NPZ
  • Poziom 20  
    co do Alfy nie pomogę ci jeszcze go nie mam,masz ic-751A z kropką w nazwie pod wyświetlaczem czy bez i od jakiej cyfry zaczsyna się numer seryjny twojego ic
  • Poziom 20  
    Dodam koledzy że obecnie na dzień dzisiejszy IC-735 wymieniłem na IC-751A i na tym się to zakończyło dziękuje wszystkim za pomoc i wyjaśnienia do usłyszenia na łączach. Icom IC-751A różnica w nazwie