Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Utylizacja B327 (firma, przepisy)

Nacrob 25 Sty 2010 21:30 2009 3
 • #1 25 Sty 2010 21:30
  Nacrob
  Poziom 9  

  Witam,
  Planuję otwarcie małej firmy i częścią jej działalności będzie produkcja płytek drukowanych pod nasze układy (po prostu wytrawić żeby do czegoś się ta płytka nadawała) i moje pytanie brzmi jak utylizować roztwór po wytrawianiu (będzie to oficjalna firma więc potrzebuję rozwiązania zgodnego z przepisami (najchętniej to metodę w stylu dosypuje to i to i mogę wylać do ścieków lub punkt odbierania takich odpadów w Wielkopolsce), liczę na pomoc.

  Ps.jeżeli jest w złym dziale użyj opcji przenieś skoro wiesz lepiej...

  0 3
 • #2 26 Sty 2010 16:26
  pukury
  Poziom 35  

  Witam.
  Jeżeli planujesz tego rodzaju produkcję to prawdopodobnie powinieneś mieć
  ocenę uciążliwości dla środowiska .
  Po prostu zwróć się do wydziału ochrony środowiska tam gdzie mieszkasz i dowiesz się co i jak .
  Jakiś czas temu moja małżonka pracując w PAN robiła takie( podobne - galwanizernie , lakiernie , itp ) oceny i muszę stwierdzić że nie były to proste sprawy .
  Generalnie - gdzie występuje chemia w produkcji to " nie ma łatwo " .
  Dlatego też przy produkcji prototypów sprawdzają się frezarki cnc - do pcb .
  Pozdrawiam .

  0
 • #3 27 Paź 2010 09:24
  lukaszdzik
  Poziom 9  

  Zajmujemy się utylizacją sprzętu elektronicznego, więc mniej więcej wiemy jakiego typu roztwory są wykorzystywane przy trawieniu płytek... z tego co się orientuję są to roztwory silnie kwaśne.

  Utylizację tego typu odczynników najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. W praktyce będzie to wyglądało tak, że zbierasz roztwór do pojemników (pewnie karnistrów plastikowych) i po zebraniu jakiejś większej ilości oddajesz do utylizacji.

  Obawiam się jednak że nie są to tanie rzeczy. Dokładnie nie wiem, więc prosiłbym mnie poprawić... te roztwory są na bazie kwasu siarkowego i po procesie zawierają miedź? Jeżeli się nie mylę to odzyskanie z czegoś takiego miedzi metalicznej i kwasu siarkowego (może nie tak czystego jak pierwotny ale zawsze) nie jest wielkim problemem - szukałbym w internecie elektrorafinacja miedzi. Jeżeli nie samemu to może znalazłyby się firmy, które mogłyby takie roztwór wręcz odkupić jako surowiec do odzysku miedzi - wtedy odpadałby problem z odpadami - roztwór bowiem traktować można by było jako surowiec.

  Mam nadzieję że coś pomogłem
  www.reckrakow.pl

  0
 • #4 27 Paź 2010 09:43
  ciasteczkowypotwor
  Poziom 41  

  Idź, do najbliższego zakładu fotograficznego, oni również legalnie muszą utylizować odczynniki, zapytaj, może powiedzą kto u Ciebie w mieście to robi.

  0
  Szukaj w 5mln produktów