Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofony stosowane w robotyce jakie?

25 Sty 2010 22:03 1128 3
 • Poziom 13  
  Witam
  mam takie pytanie, chciałbym się dowiedzieć jakie mikrofony są stosowane w robotyce. chodzi mi nie tylko o rodzaje ale i o konkretne modele. Proszę o wszelkie informacje, czy to wymienienie powyższych czy też zamieszczenie lub wskazanie w internecie instrukcji odpowiednich informacji.
  Z góry dzięki
 • Poziom 13  
  To wszystko zależy do czego ten mikrofon potrzebujesz - ja na przykład używałem w robocie tylko odbiornika ultradźwięków - 40SR-10. Jest to przetwornik piezo.
 • Poziom 13  
  chodzi mi o modele mikrofonów stosowane w robotyce, które mogą służyć do komunikacji się z człowiekiem (odbierające polecenia głosowe) jak również takie które będą służyć do poruszania się za źródłem dźwięku
 • Poziom 12  
  Witam,

  myślę, że w przypadku rozpoznawania mowy spokojnie wystarczą najzwyklejsze mikrofony elektretowe - do kupienia w każdym sklepie elektronicznym. Oczywiście do tego jakieś sensowne kondycjonowanie sygnału - wzmacniacz i filtry (m.in. antyaliasingowe, jeszcze przed podaniem sygnału na ADC), ew. dodatkowe osłony polepszające ch-ę kierunkową odbioru (jeżeli jest to potrzebne).
  Podobnie byłoby z mikrofonami do wyznaczania kierunku źródła dźwięku - tutaj z kolei przyda się dobre przemyślenie ww. kwestii kierunkowości, a także ewentualna korekta częstotliwości filtrów, jeżeli robot będzie miał do czynienia z konkretnym przedziałem widma.
  Pozdrawiam
  PM