Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofony stosowane w robotyce jakie?

kishon 25 Sty 2010 22:03 1071 3
  • #1 25 Sty 2010 22:03
    kishon
    Poziom 13  

Witam
    mam takie pytanie, chciałbym się dowiedzieć jakie mikrofony są stosowane w robotyce. chodzi mi nie tylko o rodzaje ale i o konkretne modele. Proszę o wszelkie informacje, czy to wymienienie powyższych czy też zamieszczenie lub wskazanie w internecie instrukcji odpowiednich informacji.
    Z góry dzięki

0 3
  • #2 26 Sty 2010 18:56
    krzysiek_p
    Poziom 13  

To wszystko zależy do czego ten mikrofon potrzebujesz - ja na przykład używałem w robocie tylko odbiornika ultradźwięków - 40SR-10. Jest to przetwornik piezo.

0
  • #3 28 Sty 2010 11:51
    kishon
    Poziom 13  

chodzi mi o modele mikrofonów stosowane w robotyce, które mogą służyć do komunikacji się z człowiekiem (odbierające polecenia głosowe) jak również takie które będą służyć do poruszania się za źródłem dźwięku

0
  • #4 29 Sty 2010 23:08
    przemotronik
    Poziom 12  

Witam,

myślę, że w przypadku rozpoznawania mowy spokojnie wystarczą najzwyklejsze mikrofony elektretowe - do kupienia w każdym sklepie elektronicznym. Oczywiście do tego jakieś sensowne kondycjonowanie sygnału - wzmacniacz i filtry (m.in. antyaliasingowe, jeszcze przed podaniem sygnału na ADC), ew. dodatkowe osłony polepszające ch-ę kierunkową odbioru (jeżeli jest to potrzebne).
    Podobnie byłoby z mikrofonami do wyznaczania kierunku źródła dźwięku - tutaj z kolei przyda się dobre przemyślenie ww. kwestii kierunkowości, a także ewentualna korekta częstotliwości filtrów, jeżeli robot będzie miał do czynienia z konkretnym przedziałem widma.
    Pozdrawiam
    PM

0