Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus fc2520s, zapłon - wymiana elektrod

26 Sty 2010 09:01 3223 10
 • Poziom 12  
  Witam!

  Mam kocioł gazowy Buderus fc2520s. Od dłuższego czasu występowały problemy z zapłonem. Piec czasem zapalał się "wybuchowo" na skutek zgromadzonej niewielkiej ilości gazu, tzn odpalenie pieca powodowało ruch drzwi obok, czy niedomkniętego okna. zwykle słychać było wyraźnie iskry. w równomiernych odstępach. sporadycznie nie było ich słychać. Zawsze zapalał za którymś razem. Wczoraj ojciec próbował czyścić elekrody i rezultat jest taki, że iskry stały się nierównomierne, kocioł jeszcze rzadziej sam startuje. Można go ruszyć np. zapałką, wtedy skutecznosć zapłonu = 100%.

  Jak z wymianą tych elektrod, czy to będzie przyczyną, jakie są koszty i gdzie kupić, czy można to zrobić samemu, czy należy się zwrócić do kogoś?

  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Witam
  Proponuję abyś poprosił fachowca, pomyśl jak wymienisz i wszystko się uda oszczędzisz kilka złotych, wymienisz i kocioł wybuchnie - gdzie tutaj ekonomia.
  Jerzy
 • Specjalista - systemy grzewcze
  A jak ruszasz ten kocioł zapałką ?
 • Poziom 13  
  Kiedy ostatni raz go oglądał serwisant ? potrzeba mu co rocznego czyszczenia i musisz wiedzieć ze piece z serii fc to już prawie zabytki ,musisz wyczyścić sam palnik i elektrode jonizacji
 • Poziom 12  
  Cytat:

  Kiedy ostatni raz go oglądał serwisant ? potrzeba mu co rocznego czyszczenia i musisz wiedzieć ze piece z serii fc to już prawie zabytki ,musisz wyczyścić sam palnik i elektrode jonizacji


  serwisant oglądał go nie dalej niż rok temu, wcześniej również miał przeglądy i nie wyeliminowano problemu, szczególnie że dobrze pali przy serwisantach :)

  ponownie czyściliśmy elektrodę i piec wrócił do stanu sprzed poprzedniej próby jej czyszczenia, to znaczy czasem zapala i można mu pomóc to zrobić ruszając zaworem gazu. iskry występują równomiernie.

  co do palnika, sprawdzę co z nim choć mam wrażenie że jest czysty.

  wawrzeczko_t napisał:
  A jak ruszasz ten kocioł zapałką ?


  w sensie zapalam zapałką, korzystając z okienka z przodu.

 • Moderator na urlopie...
  To znów wołaj serwis. Jest to zapalanie niebezpieczne; może nawet wybuchać.
  Słyszałeś co było kilka dni temu a Szczecinie?
 • Poziom 12  
  Nie słyszałem?

  Dlaczego zapalanie jest niebezpieczne, przecież wszystko kontroluje brainbox, włącznie z ilością wypuszczonego gazu?
 • Poziom 13  
  Tak z ciekawości czy serwisant jak byl sprawdzał ciśnienie gazu na dyszach i czy czyścił sitko filtra gazu?
 • Poziom 12  
  Myślę że odpowiedź na oba pytania = nie. Kontrole pieca robił jego instalator ze sklepu Buderus oraz ktoś z zewnątrz.
 • Poziom 13  
  Czyli jeżeli płomień jest nie równy to możliwości dwie zawalony palnik sitko gazu lub za niskie ciśnienie gazu na dyszach to wymaga speca z czyli serwisanta bo raczej blok gazowy odpada a brain box to by nie działało nic ale sprawdź cala wentylacje u siebie
 • Poziom 1  
  Przyczyną wybuchowego zapłonu jest brak zapłonu za pierwszym razem. Kocioł wykonuje 3 próby jak uda mu się za trzecim to zapala cały ładunek i mamy efekt wybuchu. Nie ma obawy . Czwarty raz nie spróbuje bo trzeba go zresetować a w tym czasie gaz się ulotni.
  Przyczyną tego stanu rzeczy jest przeskakiwanie iskier nie pomiędzy elektrodami a pomiędzy elektrodą a palnikiem - taka iskra nie zapala lub ucieczka iskry do masy poprzez bardzo często popękaną izolację silikonową kabla.
  Walczę z tym od lat. Wzywałem wielu fachowców ale nikt na to nie wpadł. Kiedyś uwziąłem się i zaobserwowałem.
  Naprawa: albo nowa elektroda (ostatnio serwis wołał 150,00 i nie kupiłem) albo czyszczenie starej, doginanie dopasowywanie elektrod tak aby były dokładnie nad rzędem dysz i max daleko od palnika. Efekt pracy - praktycznie taki sam.
  Mój kocioł już skazałem bo przestał reagować na sterownik temperatury.
  Powodzenia.