Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ A51 - matryca wyświetla obraz pod odpowiednim kątem

Nocturne 26 Sty 2010 10:43 1256 2
 • #1 26 Sty 2010 10:43
  Nocturne
  Poziom 9  

  Witam serdecznie.

  Mój problem to w.w. Benq Joybook A51. Przez 3 lata aż do tego momentu nie było z nim problemów. Mianowicie w zależności od kąta "otwarcia" uruchamia się matryca i działa poprawnie (to przy kącie około 35 do 40 stopni) czy też komputer włącza się a matryca nie lub załącza się także lecz po wczytaniu się do pulpitu obraz w jednym momencie jest poprzecinany w poziomie mnóstwem różnobarwnych linii.

  Tak naprawdę wszystko zaczęło się na dobre w tym momencie. Wizyta w pierwszym serwisie: Oddaję i proszę tylko o diagnozę. Przewidywany koszt 20-30 zł. Obiecują się odezwać. po kilku (4) dniach odwiedzam ich i pytam czy już coś wiadomo. Miły Pan obiecuje zająć się sprawą i zadzwonić do mnie tego samego dnia, najpóźniej kolejnego.
  Po 3 kolejnych dniach dzwonię i pytam - po czym okazuje się że elektronik jest na urlopie i może za tydzień "coś" będzie wiadomo. Zabieram (bez ponoszenia kosztów oczywiście - nie byli na szczęście tak bezczelni i nie kazali sobie płacić za przechowanie komputera) i zanoszę do Komputronika. Tam po kilku dniach także powracam, przy czym kolejny Pan oznajmia że coś tam obejrzał i że to "matryca chyba". Na razie leży u nich bo za gdybanie się nie płaci a chciałem diagnozy.

  I nie wiem czy wierzyć serwisantowi zważając na to że komputer jednak działa (pod takim nieszczęsnym kątem) i moim skromnym zdaniem to jednak nie matryca.

  A próbę z zewnętrznym monitorem przeprowadzałem. w momentach kiedy nie działał laptop - on także nie dawał znaku życia. Przy koncie nachylenia 35-40 wszystko OK.


  Zwracam się o radę w tym miejscu gdyż wiele razy widziałem Państwa fachowe i poparte faktyczną wiedzą podejście, do którego mam słabość :)

  Za wszelkie opinie już z góry dziękuję ;)

  0 2
 • #2 26 Sty 2010 18:26
  przekrent
  Poziom 32  

  Kolego poszukaj porządnego serwisu, bo zaraz zapłacisz za wymianę matrycy mimo, że przyczyną usterki jest np. wypięta taśma sygnałowa.

  0
 • #3 26 Sty 2010 21:19
  izariz
  Poziom 14  

  Jeśli twoja matryca daje sygnał przy prawie przymkniętym ekranie, to winna jest taśma sygnałowa. Dokładnie przyjrzyj się cienkim kabelkom, które idą w zawiasach. Po pewnym czasie przecierają się od otwierania. Jeśli masz trochę wprawy w lutowaniu, to możesz je spróbować połączyć pojedyńczo, zaizolować i na koniec zaizolować całą wiązkę taśmą materiałową. We wszystkich reanimowanych przeze mnie laptopach ten zabieg zadziałał i działa do dzisiaj. Jeżeli natomiast nie czujesz się na siłach w naprawie, to musisz wymienić taśmę łączącą płytę główną z tyłem matrycy. To tyle. PS: wszystko rób na odłączonym zasilaczu i wyjętej baterii ;-)

  0