Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwny dzwięk przy pracy wkrętarki Makita 8270D

o-w-c-a 26 Jan 2010 12:07 6210 3
Bosch
 • #1
  o-w-c-a
  Level 13  
  Witam.

  Ostatnio dostałem do złożenia i zdiagnozowania problemu z wkrętarką Makita 8270D (wersja dwu biegowa, z udarem i 12V silnikiem).

  Jak się okazało po złożeniu strasznie dziwnie pracuje. Na bardzo małych obrotach obraca się bardzo dobrze, późniejsze zwiększanie prędkości obrotowej powoduje taki jakiś dźwięk tarcia czy czegoś niemal w padające w przytłumiony pisk.

  W trakcie obserwacji stwierdziłem że wkrętarka z przy słabym naciśnięciu przycisku zaczyna kręcić i dzięki wydaje normalne, później zwiększając niewiele nacisk widać że przyspieszają obroty, ale dając więcej (ok 1/3 wciśnięcia przycisku) zaczyna wydawać te dźwięki i obroty silnika zwalniają (ale dalej kręci). Dalsze naciskanie przycisku powoduje wzrost obrotów ale również zwiększenie powstawania tego hałasu.

  Co ciekawe na 2biegu wciśnięcie przycisku do 1/3 wartości powoduje normalną pracę (jak we wcześniejszym przypadku) tyle że obroty silnika są dużo szybsze. Dalsze zwiększanie nacisku na przycisk powoduje znowu ten dźwięk.

  Dodatkowo w trakcie gdy jest ten dźwięk taki dziwny zapach jest (jakby zjonizowane powietrze czy coś) i widać że iskrzy na wirniku od silniczka.
  Po powtórnym rozmontowaniu rozebrałem wszystkie mechanizmy zostawiając tylko silnik i przy włączeniu zasilania dalej hałasuje (więc to żaden mechanizm przekładni).

  Zasadniczo zastanawia mnie tylko jedno - bo w pierwszej chwili nasuwa się myśl że silniczek padł - jednak jest to spory wydatek, a nie chciałbym wtopić - bo przecież skoro silniczek by od pewnych obrotów zaczynał hałasować bo coś się w nim wytarło czy rozleciało to dlaczego na 2biegu potrafi kręcić się dużo szybciej (z prędkością przy której na 1biegu już by hałasował) i dopiero po przekroczeniu 1/3 naciśnięcia przycisku zaczyna się hałaśliwość (może przycisk albo jakieś sterowanie - tylko jak to diagnozować?)

  Prosiłbym o rady w tym zakresie bo być może udało by mi się wkrętarkę odkupić za śmieszne pieniądze a sam bym sobie ją naprawił...


  PS. Choć w sumie to chyba jednak silnik... (kręcąc za wrzeciono też przy pewnych obrotach "zaczyna się" a po prostu przekładnia powoduje że są to inne wartości obrotowe na silniczku...
  Te silniczki są naprawialne czy sprzedawane jako całość?


  Z góry dzięki za pomocne rady.
  Pozdrawiam
 • Bosch
 • #2
  Wiesław_D
  Level 11  
  Sprawdz w jakim stanie są w silniku łożyska spróbuj posmarować np. olejem
 • Bosch
 • #3
  bogdanbogdan
  Level 11  
  Jako część zamienna cały silnik, koszt silnika w serwisie Makity ok .35zł
 • #4
  o-w-c-a
  Level 13  
  Trochę to trwało (zapomniałem o temacie) ale wkrętarkę oddałem z zaleceniem kupienia silnika, a sam kupiłem wkrętarkę Hitachi 12V.

  Pozdrawiam