Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł - dom 80m, nieocieplony.

barkley1 26 Jan 2010 13:10 10122 13
Bosch
 • #1
  barkley1
  Level 10  
  Witam.

  Ponieważ jestem całkowicie laikiem w sprawach kotłów a stoje dokładnie teraz przed wyborem jako kocioł założyć do swojego domku, proszę Was o pomoc i rady

  DOM:
  - 80m dom z lat 70 dych, 4 pomieszczenia miszkalne + piwnica(w piwnicy=4 pomieszczenia, które są zagospodarowane jako kotłownia, miejsce na węgiel, drewno)
  - dom jednorodzinny nieocieplony
  - okna będą wymieniane niedługo na PCV
  - latem ogrzewanie tylko ciepłej wody
  - Obecnie stary piec na gruby węgiel połączony z centralnym ogrzewaniem - kaloryfery żeliwne, ale również dość stare
  - ISTOTNA SPRAWA: ponieważ chcę skorzystać z dofinansowanie w Urzędzie Miasta Jaworzna to kocioł musi być z pełną autoamtyką oraz musi mieć "ZNAK BEZPIECZEŃSTWA EKOLOGICZNEGO" wydany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu
  (chyba że każdy kocioł ma taki znak?)

  Pytanie:
  -Jaki kocioł założyć /jakiej firmy/ jaka moc kotła powinna wystarczyć?
  - czy potrzeba wymiany starych kaloryferów na jakieś inne/nowe, czy mogę je zostawić?
  - czy trzeba robić nową instalację do ogrzewania czy mozna korzystać ze starej instalacji c.o.?
  - Proszę napiszcie swoje uwagi na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc
  Stawiam piwko za pomoc
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  William Bonawentura
  Level 33  
  Do kotła na paliwo stałe nie ma lepszych grzejników niż żeliwne. Jeśli więc nie ciekną to nie wymieniaj ich. Moc kotła najprościej wyliczyć z ilości żeberek które masz teraz w domu. W Castoramie znajdziesz obecnie w promocji kocioł na podajnik na ekogroszek najlepszej polskiej firmy kotlarskiej - Zębca. 19kW - 4900zł.
 • Helpful post
  #3
  blackbird100
  Level 11  
  Cześć

  Co do kotła to temat rzeka. Jeżeli chodzi o kotły z podajnikiem ( bo tak zrozumiałem tą "automatykę) to są:
  - ślimakowe - często użytkownicy narzekają na zrywającą się (ścinaną) zawleczkę na ośce "ślimaka" w momencie, gdy paliwo napotka jakiś opór
  - tłokowe - jak sama nazwa mówi, paliwo zadawane jest poprzez przesuwającą się szufladę, tłok, kwał blachy czy jak tam sobie to każdy nazwie

  Paliwa.
  Opał czyli miał, węgiel itp. mają swoją cechę - kaloryczność. Tu masz trochę opisu http://www.taniejgrzej.pl/paliwa.htm
  W skrócie miał może mieć: 19MJ/kg, 24-25MJ/kg ; ekogroszek ma chyba 27MJ/kg, a o węglu masz w opisie napisane.
  Ja bynajmniej nie stwierdziłem różnicy w ilości oddawanego ciepła w mniej kalorycznych i bardziej kalorycznych paliwach, więc palę najtańszym miałem.

  Mój kocioł.
  W tym sezonie zainstalowałem piec z podajnikiem tłokowym STALMARK 17kW http://www.stalmark.pl/kotly_z_podajnikiem.html
  Zaznaczę, że w tego typu kotłach pali się z reguły miałem i ekogroszkiem.
  Mało dobrego mogę powiedzieć na temat akurat tej firmy. Jedynie + taki, że nie trzeba chodzić co parę godzin tak jak w zwykłym piecu np. na drewno i podrzucać, ale są minusy:
  - mokry miał zawsze nie obsypuje się samoczynnie w zbiorniku ( na pewno bez względu kto jest producentem kotła), czyli zbiornik powinien mieć mieszadło, a z tego co wiem to żaden producent nie montuje mieszadła. Morał z tego taki, że przy mokrym miale i tak będziesz musiał chodzić do pieca np. co 3 godziny
  - ekologiczność?? nie wiem na jakiej podstawie został wydany certyfikat skoro ten kocioł "produkuje" tyle sadzy!!! osiada ona na ściankach pieca. Czyszczenie raz na tydzień daje ok 6-7 litrów sadzy (mierzone wiadrem, sadza jest lekka a jej nie ważyłem) Równe jest to ok. 5 - 6 mm nalotu sadzy na ściance. Receptą na to jest deflektor czyli taki "daszek" nad paleniskiem który ogranicza właśnie wysokość komory spalania powodując zmniejszenie emisji sadzy. Owy deflektor nie jest zainstalowany w tym piecu.
  - na dole jest "dosłownie" szuflada na popiół. Opróżnianie jej co 12 godzin.
  Wnioski: jeżeli lubisz często zaglądać do pieca, mieszać kijem w zbiorniku i czyścić często piec to jest on dla Ciebie :)

  Ogólnie o kotłach.
  Przy wyborze musisz zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na popiół (popielnika) bo co z tego że zbiornik na opał jest duży i może wystarczyć np. na 3 dni jak popielnik starczy na wspomniane przeze mnie 12 godzin - idea konstrukcji pieca w ogóle bezsensowna. Jak masz możliwość to pooglądaj w sklepach konstrukcje i poczytaj trochę na forach internetowych jakie są opinie - nie bierz ich sobie na 100% do serca bo ilu użytkowników tyle opinii. Należy zwrócić uwagę na funkcje jakie posiada sterownik, bo to też jak to w Polsce - niektóre opcje bezsensowne albo brak podstawowych potrzebnych funkcji.

  Jak już będziesz miał zainstalowany kocioł to poświęcisz masę, masę czasu na ustawienie (czyli dobranie metodą ciągłego sprawdzania) odpowiednich parametrów sterownika.

  Moc kotła.
  Co do mocy pieca to widziałem jakieś wzory na wyliczenie tego jak i gotowe tabele przedstawiające zazwyczaj moc kotła i powierzchnię grzewczą - standart. Wiem, że się uwzględnia wysokość pomieszczeń i współczynnik przenikania ścian, bo ściana betonowa będzie miała inny współczynnik niż ta ocieplona co dużo rzutuje na późniejsze zużycie opału.

  Instalacja CO.
  Instalacji nie musisz wymieniać, wystarczy tylko wyjąć stary kocioł i wmontować nowy. Chyba trzeba polecić wszelaką izolacją całej instalacji aby zminimalizować uciekanie ciepła z rur w garażu (piwnicy). Co do grzejników to zgadzam się w 100%, że nie ma lepszych niż żeliwne. To są pancerne niezniszczalne grzejniki z racji tego, że żeliwo nie koroduje!!! Przed kolejnym sezonem grzewczym, czyli w czasie instalacji pieca polecam przeczyszczenie obecnych grzejników. Po takim okresie eksploatacji mogą być "zamulone" w środku. Sam będę musiał zrobić u siebie czyszczenie po skończonym okresie grzewczym, bo już czas najwyższy na nie.
  Oczywiście do starej instalacji należy dołożyć "nowoczesne gadżety": zawór różnicowy, pompa do obiegu CO, pompa do zasilania CWU, zawór trzy- lub czterodrogowy, termometr tak dla własnej kontroli temp. w instalcji CO, bo zaworem mieszającym (trzy lub czterodrog.) możesz zmieniać wartość temp. jaka wypływa na grzejniki. Jeżeli chodzi o wymiennik ciepła czyli CWU to ja bym wstawił dwupłaszczyznowy z ociepleniem, ale jak pozostawiasz aktualny to OK - wiadomo liczą się koszty.

  Zużycie opału.
  Chyba najbardziej interesująca kwestia. Moje jest takie zdanie: ile wsypiesz tyle osiągniesz ciepła. Nie wierz w mity że ktoś "prawie" w ogóle nie wsypuje i ma ciepło. Przyroda to czysta fizyka i nie ma nic za darmo. Tak ja się przekonałem kupując swój piec, na forach pisali że 20 - 25kg /dobę - bajka jakich mało. Na to wpływa temperatura zewnętrzna, stan ocieplenia, straty itp. Mój przy temp. zew. do -5st zużywa 50kg/dobę - dom 110m2 + garaż ( bez kaloryferów) pod budynkiem.
 • Bosch
 • #4
  barkley1
  Level 10  
  dzięki za odpowiedzi, bardzo sie przydadzą :) punkty za pomoc dodane :)

  blackbird100- a jak przeczyszcić stare grzejników? Bo na bank w jednej cześci domu są zamulone, ponieważ tam grzeję słabiej w porównaniu do drugiej części domu. Jak to się robi?
 • #5
  blackbird100
  Level 11  
  Jak pisałem - sam tego jeszcze nie robiłem, ale kolega po prostu przepędzał wodę z węża pod ciśnieniem.
 • #6
  barkley1
  Level 10  
  William Bonawentura wrote:
  Do kotła na paliwo stałe nie ma lepszych grzejników niż żeliwne. Jeśli więc nie ciekną to nie wymieniaj ich. Moc kotła najprościej wyliczyć z ilości żeberek które masz teraz w domu.


  Jak będe wiedział ile mam żeberek to jak przeliczyć to na moc kotła?
 • Helpful post
  #7
  William Bonawentura
  Level 33  
  barkley1 wrote:
  William Bonawentura wrote:
  Do kotła na paliwo stałe nie ma lepszych grzejników niż żeliwne. Jeśli więc nie ciekną to nie wymieniaj ich. Moc kotła najprościej wyliczyć z ilości żeberek które masz teraz w domu.


  Jak będe wiedział ile mam żeberek to jak przeliczyć to na moc kotła?


  Żeberko żeliwne przy 90/70 ma około 130W mocy. Nie kupuj kotła o mocy większej niż zainstalowane grzejniki bo to proszenie się o problemy.
 • Helpful post
  #8
  jorg1975
  Level 11  
  William Bonawentura wrote:
  barkley1 wrote:
  William Bonawentura wrote:
  Do kotła na paliwo stałe nie ma lepszych grzejników niż żeliwne. Jeśli więc nie ciekną to nie wymieniaj ich. Moc kotła najprościej wyliczyć z ilości żeberek które masz teraz w domu.


  Jak będe wiedział ile mam żeberek to jak przeliczyć to na moc kotła?


  Żeberko żeliwne przy 90/70 ma około 130W mocy. Nie kupuj kotła o mocy większej niż zainstalowane grzejniki bo to proszenie się o problemy.


  Witam,

  święta racja! Dla pewności można sobie samemu policzyć zapotrzebowanie na moc cieplną w domu, ja dzięki temu nie przeburzyłem z mocą kotła i teraz mam cieplutko, a z drugiej strony sporo nie pali, tj. przy 280 metrach i 3 metrach wysokości pali mi teraz 40 kg/dobę ( a mamy -17 stopni).
  Można policzyć to samemu, jest tego w internecie sporo,np:
  http://www.muratordom.pl/instalacje/kotly-i-automatyka/jak-dobrac-moc-kotla_,6375_19166.htm

  Też starałem się o dofinansowanie i je dostałem. Poczytaj regulamin dofinansowania u Was w gminie, bo czasami można nie dostać tego....
  Przykład u nas nie mogłem mieć rusztu awaryjnego(przynajmniej na czas rozpatrywania wniosku lub sąsiad kupił piec wielopaliwowy, a w regulaminie był zapis o niemożności palenia czym popadnie.

  ja osobiście kupiłem Elektrometa 25kW. Dobra rada... nie kupuj w hipermarketach, no i znajdziesz dużo lepszych piecy niż zachwalany Ziębiec. Ja go odrzuciłem od razu...

  Pozdrawiam
 • #9
  blackbird100
  Level 11  
  jorg1975 powiedz czym palisz?? dom pewnie ocieplony - napisz jaki rodzaj ocieplenia itp.
  U mnie dom bliźniak stary komunistyczny kwadraciak 110m2 (ja mieszkam w jednej połówce) nieocieplony, wymienione okna i drzwi i miału przy tej temp. co wspominałeś czyli -17 st idzie ojjjjjj ok. 65kg. W domu 19,5 - 20,5 st.
 • #10
  jorg1975
  Level 11  
  blackbird100 wrote:
  jorg1975 powiedz czym palisz?? dom pewnie ocieplony - napisz jaki rodzaj ocieplenia itp.
  U mnie dom bliźniak stary komunistyczny kwadraciak 110m2 (ja mieszkam w jednej połówce) nieocieplony, wymienione okna i drzwi i miału przy tej temp. co wspominałeś czyli -17 st idzie ojjjjjj ok. 65kg. W domu 19,5 - 20,5 st.


  Witam,

  tu Cię zaskoczę, palę ekogroszkiem z Chwałowic, dom mam dwupiętrowy po 100 metrów i 3 metry do góry, okna plastik. Co do domu to jest to stara przedwojenna kamienica, nieocieplona, ale ściany mam z 3 cegieł. Z racji tego,że w domu mam niemowlę, trzymam na termostacie 22,5 stopnia i tyle przeważnie mam.

  Co do Twojego miału.... Fizyki nie oszukasz, zobacz sobie na kaloryczność ekogroszku i miału .Uważam,że i tak mało Ci idzie.
  Przykład. Sąsiad za namową kupił czeski ekogroszek. Efekt- 2 lata temu spalił 4 tony przy 120metrach, a następnej 8,5!

  Pozdrawiam
 • #11
  barkley1
  Level 10  
  Dzięki wszystkim za pomoc, cenne wskazówki mi dajecie :)

  W supermarkecie raczej nie będe kupował bo jakoś nie jestem przekonany, np. co w przypadku awarii takiego pieca zakupionego w supersamie :) pewnie będą problemy ze zgłoszeniem awarii itp itd.

  Z tego względu rozważam zakup pieca u jakiegoś producenta wraz z montażem.
  Czy możecie podpowiedzieć jakie firmy na rynku są markowe(jak np. w samochodach Mercedes,Audi) i warto się u nich rozejrzeć za kupnem a jakie raczej omijać (Tata Moto) ?
  Niestety jestem w tym zielony :| więc każda wskazówka będzie jak najbardziej potrzebna :)
 • #12
  jorg1975
  Level 11  
  barkley1 wrote:
  Dzięki wszystkim za pomoc, cenne wskazówki mi dajecie :)

  W supermarkecie raczej nie będe kupował bo jakoś nie jestem przekonany, np. co w przypadku awarii takiego pieca zakupionego w supersamie :) pewnie będą problemy ze zgłoszeniem awarii itp itd.

  Z tego względu rozważam zakup pieca u jakiegoś producenta wraz z montażem.
  Czy możecie podpowiedzieć jakie firmy na rynku są markowe(jak np. w samochodach Mercedes,Audi) i warto się u nich rozejrzeć za kupnem a jakie raczej omijać (Tata Moto) ?
  Niestety jestem w tym zielony :| więc każda wskazówka będzie jak najbardziej potrzebna :)


  Sa firmy, które się w tym specjalizują, tj. sprzedaży kotłów, czasami warto się u nich rozejrzeć. Przeważnie jest tak, że mają parę kotłów w ofercie, mogą coś doradzić. Ja tak zrobiłem, firma przyjechała, zamontowała, serwis na telefon. No i również stoisz przed wyborem czy stalowy czy żeliwny, ale to zależy od pieniążków, jakie chcesz przeznaczyć.

  Ja starałem się kupić piec, który będę mógł w jak największy możliwie sposób dopasować do domu, bo nie ma uniwersalnych ustawień na tego tupu piece. Mam na myśli regulację czopucha, podawanie węgla i powietrza niezależne, a nie jakieś proporcjonalne, itp.

  Pozdrawiam
 • #13
  stano15
  Level 13  
  Daj znać na priw- może coś pomogę na miejscu.
 • #14
  William Bonawentura
  Level 33  
  jorg1975 wrote:
  Z racji tego,że w domu mam niemowlę, trzymam na termostacie 22,5 stopnia


  Dziecko to nie starsza babcia :). Ma znacznie silniejsze krążenie niż dorosły i 18-20 stopni zimą to dla niego optimum. Powszechny brak odporności i alegiczność w dużej mierze przypisuje się dziś zbyt sterylnym i komfortowym warunkom jakie stwarza się małym dzieciom.