Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FOCUS II radio CD6000 - niegasnące podświetlenie gałki

03 Lut 2010 09:09 6220 8
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie, mam problem ze swoim radiem CD w fordzie Focusie II (2006 r.). Problem polega na tym, że radio pomimo wyłączenia kluczyka i zamknięcia ma podświetlony potencjometr od głośności i włączania radia. Po dokładnym przebadaniu przez elektryka całej instalacji okazało się, że radio pobiera 0,5A prądu kiedy jest wyłączone i świeci się powyższe podświetlenie, które czasami gasło i wtedy po włączeniu się modułu oszczędzania energii po godzinie czasu pobór spadał do 0A czyli wszystko tak jak powinno być. Niestety po np. 5 godzinach postoju samoczynnie zapala się podświetlenie gałki i znowu pobór 0,5A. Pewnie bym nie zwrócił na to uwagi ale kiedy padł mi dwa razy akumulator jeszcze w lato po np. 3 dniowym niejeżdżeniu zaczęło mnie zastanawiać co się z nim dzieje no i okazało się, że faktycznie jest taki duży pobór prądu i pali się cały czas to podświetlenie. Ciekawe jest jeszcze to, że ze 3 razy udało mi się po odłączeniu akumulatora bądź samego radia uzyskać taki efekt, że przez kilka dni było wszystko ok, czyli dopiero kiedy włączyłem kluczyk zapalał się wyświetlacz, po włączeniu świateł kiedy załącza się podświetlenie deski i pokręteł załączało się podświetlenie gałki potencjometru a po włączeniu radia zapalało się podświetlenie przycisków. Ostatnio nawet rozebrałem panel przedni od radia po jego wyjęciu i po podłączeniu spowrotem przez 2 dni było ok. Co może być przyczyną takiego dziwnego zachowania? Czy dobrze myśle że to wina samego radia i czy ewentualnie można coś z nim zrobić? Będę bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę i pomoc.

Szkoda, że nikt się z takim przypadkiem nie spotkał...a może poprostu mam pecha:) W takim razie pytanie z innej beczki...czy jest prawdą, że można poprzez złącze diagnostyczne samochodu po podłączeniu do komputera sprawdzić radio czy nie pokazuje błędów i je wykasować?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Nie wiem czy to dobry pomysł- jestem początkujący.
    ale gdyby założyć przed diodą od podświetlenia rezystor albo jakoś dyskretnie potencjometr.

Moderowany przez Błażej:

I co to da? Usterkę należy znaleźć, zdiagnozować i usunąć, a nie robić jakieś wynalazki.

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Mam dokładnie to samo. Kupiłem opla w którym jakiś maniak zamontował radio z focusa z serii CD6000. Po wyjęciu kluczyka radio nadal świeci. Podświetlona gałka i świecą się na wyświetlaczu kreski. Dodatkowo po włączeniu ( kiedy kluczyk jest w stacyjce ) nie da się go wyłączyć, tak aby zgasło. Po wyłączeniu znikają z wyświetlacza napisy, zamieniając się w kreski poziome, ale nadal świeci na czerwono. Już klika razy zwracano mi uwagę że zostawiłem załączone radio w aucie, bo ono świeci się jeszcze długo po moim odejściu od auta. Nie mierzyłem czasu, ale z akumulatorem też miałem problemy i teraz widzę prawdopodobny powód.. Dzisiaj zdemontowałem radio i będę go męczył w chacie, żeby się czegoś dowiedzieć. Wszelkie sugestie bardzo wskazane, gdyż elektronik ze mnie raczej słaby. Jakaś podstawowa wiedza i tyle.
  • Poziom 27  
    a może by tak zacząć od sprawdzenia instalacji z samochodzie, czy plusy są nie pozwierane ,poszukać rozpiski, na pewno dwie masy i plusy co do instalacji opla a forda są rożne wiec na pewno wina leży w ilości plusów, co do kolegi z focusem2 to odpiął bym linie can może ona coś powodu w
  • Poziom 10  
    No nie specjalnie się z tym zgodzę. Nie mogą być pozwierane plusy, bo samochód ma jedno źródło zasilania - akumulator. Nie jest ważne z którego miejsca pociągniesz prąd, czy z pod zapalniczki, czy z pod stacyjki, czy z pod żarówki, zawsze będzie to ten sam prąd. Różnica może być tylko taka, że raz będzie działać po załączeniu zapłonu, a raz nawet bez kluczyka w stacyjce. Radio nie potrzebuje żadnego zewnętrznego wyłącznika, bo ma swoje. Nawet jak podciągniesz jednym kablem prąd prosto z akumulatora i podłączysz ten sam kabel do zasilania i podtrzymania pamięci, oraz iluminacji, to po wyłączeniu wyłącznikiem radia, ma ono przestać działać, a nie świecić nadal. Moje wprawdzie przestaje grać, ale świeci się wyświetlacz. Moim zdaniem usterka jest w samym radiu i albo oddam je do naprawy, albo zainstaluję jakiś dodatkowy wyłącznik na kablu zasilającym i na iluminacji. Reszta działa prawidłowo. Myślę że w samym radiu jest jakieś przepięcie i prąd z podtrzymania pamięci, przedostaje się na iluminację. Gaśnie dopiero po upływie godziny, bo tak go wyłącza oprogramowanie. Te właśnie obwody czasowego wyłączenia, podejrzewam o awarię.
  • Poziom 9  
    Wydaje mi się, że to jest po prostu tak skonstruowane fabrycznie. Jeżdżę już drugim focusem i myślę, że tak to już jest w fokcusach. Myślę nad małą przeróbką - czyli podłączę pod przekaźnik wszystko to co chciałbym wyłączyć wyciągając kluczyk ze stacyjki. Jak to rozkminię, podzielę się info. co i jak. Na razie nie mogę bo samochód jest na gwarancji.
  • Poziom 9  
    Odmrażając temat chcę wszystkim podpowiedzieć że problem z tym podświetlaniem gałki siły głosu tkwi w schowku, a dokładnie w wyłączniku podświetlenia bardzo często cofią się do tyłu i wystarczy tylko tak go ustawić żeby się wyłączał i po kłopocie. Pozdrawiam wszystkich.
  • Poziom 1  
    nie rozumiem.
    co z tym wyłącznikiem w schowku trzeba zrobić i jakie on ma powiązanie z radiem?
    właśnie mi się to zrobiło i nie mogę sobię poradzić
  • Poziom 35  
    Koledze wrzask3 chodziło o podświetlenie schowka.
    Jak otwierasz schowek działa na przełącznik/czujnik i zapala lampkę.
    Ten samochód jest nowoczesny (instalacja CAN).
    Mając zamknięty schowek, lampka może się świecić.
    Komputer wykrywa że świeci to podświetlamy radio bo ktoś jest w środku.

Tak ja to rozumiem.