Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sygnałów piłokształtnych (trójkątnych) z BC547.

kryst16 26 Sty 2010 16:10 3060 9
  • #1 26 Sty 2010 16:10
    kryst16
    Poziom 22  

Witam... Mam za zadanie zbudować generator sygnałów piło-kształtnych (trójkątnych). Warunkiem jest że muszę wykorzystać tranzystor BC547. Dla ułatwienia na wejście mogę mieć podany obojętnie jaki sygnał prostokątny (z generatora). Mam do dyspozycji generator przebiegów, zasilacze, oscyloskop.
    Zbudowałem taki układ jak na rys. 1. Po podłączeniu (poprawnym) i podaniu na wejście sygnału prostokątnego nic się nie dzieje. Na wyjściu jest linia prosta.

Sprawdzałem także ten układ bez tranzystora tak jak na rys. 2. Wtedy normalnie przekształca prostokąt na piłę bez problemów i zakłóceń.
    Jednak muszę wykorzystać BC547.
    Proszę o pomoc. Dlaczego nie działa??
    PS. Szkoła to trzeci rok technikum elektronicznego.

Źle dobrane wartości czy całkowicie błędny układ.

0 9
  • #2 26 Sty 2010 17:13
    fuutro
    Poziom 43  

Nie wiem czy ktoś Ci zwrócił uwagę ale nie ma węzłów na twoim schemacie co już w 3 klasie technikum powinieneś pamiętać.

Gdybanie - jeśli węzły są tam gdzie się krzyżują linie to tranzystor robi okresowo za grzejnik z funkcją przepalania się... W takim wypadku twoje elementy na wyjściu to tylko proste filtry RC... zasilania...

0
  • #3 26 Sty 2010 19:10
    kryst16
    Poziom 22  

Tylko że pracownie mam dopiero pierwszy rok. O co chodzi z tymi węzłami??
    Czyli jak to naprawić??
    Bo ten lekko tępy nauczyciel stwierdził że on nie potrafi tego zrobić ale wie że się da i my mamy to wykonać.

0
  • #5 26 Sty 2010 19:20
    kryst16
    Poziom 22  

Nie no szkoła OK tylko akurat pracownię mamy całkiem gdzieś indziej.
    Jak mam połączyć żeby było OK??
    Gdyż sprawdzaliśmy wiele razy i nic. Zawsze tylko prosty sygnał na wyjściu.

0
  • #6 26 Sty 2010 20:11
    fuutro
    Poziom 43  

Przy założeniach jakie dałeś dobór elementów wydaje się nieco dziwny.

Sugeruje zawczasu zapoznać się zasadami rysowania schematów a przynajmniej nie zmuszać ludzi do głowienia się nad tym, co tam jest.

Jeśli potrafisz, to wytłumacz mi swój drugi rysunek (Rys.2).

0
  • #7 27 Sty 2010 07:54
    kryst16
    Poziom 22  

Drugi rysunek jest do niczego niepotrzebny. Gdyż muszę wykonać z BC547. Drugi ilustruje tylko to że po podaniu obojętnie jakiego sygnału prostokątnego, sygnał ten zostaje 'obcięty i przesunięty" i wychodzi prawie idealna piła.
    Tylko że muszę mieć z BC547 a z nim nie działa. Sprawdzaliśmy w wielu pozycjach i nic. Próbowaliśmy określić punkt pracy za pomocą wykorzystania tranzystora jako klucza (myśląc, że to wina napięć) gdyż standardowo układ pracuje na 5V ale także się nie udało. Chyba jednak jest to błędny układ??

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Szukam szukam i szukam i nie ma nigdzie na BC547 tylko na bramkach. Proszę o pomoc.
    Poprawiłem trochę połączenia.

Mój układ to przerobiony ten:
    Gdyż nauczyciel stwierdził, że górna cześć nie będzie nam potrzebna (mi się to nie wydaje).

0
  • #8 27 Sty 2010 09:31
    Sw.Mikolaj
    Poziom 15  

No masz po prostu wyjście układu zwarte z zasilaniem. Na rysunku pierwszym kolektor tranzystora dołączyłeś bezpośrednio do zasilania - musisz dołączyć jakiś rezystor pomiędzy zasilanie a kolektor aby móc w ogóle na wyjściu otrzymywać jakiś sygnał. Sposób dobrania wartości tego rezystora zależy od zakresu napięć wyjściowych oraz poziomu napięcia stałego na wyjściu - a to z kolei zależy bezpośrednio od prądu tranzystora.
    W układzie na którym się ponoć wzorowałeś jest właśnie ten rezystor o którym mowa - w zależności od ustawienia tego przełącznika będzie to albo R7 albo obciążenie aktywne w postaci źródła prądowego na tranzystorze oraz z rezystorami R4,R5,R6.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Sty 2010 14:09
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Układ musi wyglądać tak:

Ściśle biorąc to ten układ generuje przebiegi wykładnicze (przebieg jest opisany funkcją wykładniczą $$1-e^{-x}$$ i charakteryzuje się zmienną w czasie prędkością narastania napięcia. Aby uzyskać przebiegi piłokształtne należy użyć do ładowania kondensatora źródła prądowego (tranzystor T2 i okoliczne rezystory) wtedy przebieg będzie prostoliniowy (stała prędkość narastania napięcia na kondensatorze).

Gdy tranzystor jest zatkany to kondensator ładuje się przez R4, ze stałą czasową
    R4*C1. Kondensator ładuje się do napięcia:

$$Uc_{max}=Uce_{sat}+(Ucc-Uce_{sat})*\frac{R3}{R3+R4}+Ucc*(1-e^{\frac{-t}{R4*C1}})$$

Dwa pierwsze składniki powyższej sumy opisują minimalne napięcie do jakiego rozładowuje się kondensator gdy tranzystor Q1 przewodzi.

Uce_sat - napięcie kolektor_emiter nasyconego tranzystora Q1
    Ucc - napięcie zasilania
    t - czas przez jaki tranzystor Q1 jest zatkany (=okres przebiegu z generatora prostokątnego - czas trwania impulsu z generatora)

e - podstawa logarytmu naturalnego =2.718281

minimalny czas trwania impulsu wejściowego, wymaganego do rozładowania kondensatora (do napięcia wynoszącego 1/100 wartości maksymalnej) wynosi:

$$tr\ \approx\ 4.6*R3*C1$$

0
  • #10 27 Sty 2010 15:56
    kryst16
    Poziom 22  

Bardzo dziękuje za pomoc.
    Już wszystko wiem. Nauczyciel wprowadził w błąd mówiąc że ta górna część nie jest potrzebna. Jeszcze raz dziękuje.

0