Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Yamaha A-09 przerywa

26 Sty 2010 18:16 1347 3
  • Poziom 8  
    Witam!
    Mam problem ze wzmacniaczem Yamahy A-09 230 Wat (chyba dosyć rzadki model?). Kupiłem go ostatnio po dość okazyjnej cenie, ale okazuje się, że w trakcie grania raz na jakiś czas przerywa, ale wystarczy minimalnie drgnąć potencjometrem czy też zmienić głośność np. w Winampie i wszystko wraca do normy. Prócz tego przy zmianie głośności słychać delikatne szmery przy trochę większej głośności prawie nie do wychwycenia. Jakieś sugestie może? Dodam jeszcze, że na słuchawkach wzmacniacz nie przerywa ale problem "szmerów" przy zmianie głośności nadal występuje. Zauważyłem, że w potencjometrze wyraźnie czuć takie punkty niczym w sejfie i "szemra" właśnie między tymi punktami gdy kręcimy powoli - może to normalne? I jeszcze ostatnia informacja - wzmacniacz 8 ohm'owy, a mam pod nim kolumnę 4 ohm'ową. Jestem laikiem, ale nie trudno się domyśleć, że to mu nie służy z tym, że nie wykorzystuję jak na razie nawet 1/10 jego mocy więc chyba nie tyra go to aż tak bardzo...?

Pozdrawiam
    Michał
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Witam
    Pierwszą przyczyną takiego zachowania wzmacniacza - może być zużyty (wytarty) potencjometr głośności. Należy go potraktować środkiem konserwująco - smarującym do potencjometrów, i wszystko powinno być OK. Gdyby jednak nie, to przyczyną takich szumów, słyszalnych przy cichym graniu, a zanikających przy większej głośności i pojawiających się nawet wtedy, gdy nie kręcimy potencjometrem - mogą być przekaźniki na wyjściach głośnikowych wzmacniacza (sam miałem taki przypadek). Jeśli by tak było, to pomoże tylko ich wymiana na lepsze egzemplarze.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. A co z tym głośnikiem? Mogę spokojnie spać czy raczej starać się jak najprędzej wymienić go na ósemkę mimo cichego słuchania?
    I czy te nagłe wyciszenia też mogą być spowodowane potencjometrem? Myślałem, że to może wina karty dźwiękowej którą ostatnio wymieniałem, ale na słuchawkach podłączonych do wzmacniacza tego problemu nie ma...
  • Poziom 28  
    Lepiej, żeby głośniki było 8-mio omowe, tak jak wzmacniacz, ale przy zachowaniu odrobiny ostrożności, czyli nie grając zbyt głośno, możesz używać tych 4 omowych.
    Pozdrawiam