Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wentylatora 4pin pod zasilacz sieciowy

aim92 26 Sty 2010 19:01 8564 6
  • #1 26 Sty 2010 19:01
    aim92
    Poziom 1  

Nie za bardzo wiedziałem gdzie umieścić ten temat, wiec napisałem tutaj.
    Mój problem jest następujący. Chcę podłączyć wentylator (12V/ 600mA) od chłodzenia procesora (intel) do zasilacza sieciowego Thompsonic TS-50 o parametrach:
    Input: 220V/ 50Hz
    Output: 3; 4,5; 6; 7,5; 9; 12V
    Power: 8W
    Current: DC 500mA

Z wentylatora wychodzą 4 przewody o różnych kolorach:
    P1 (czarny) - Masa
    P2 (Żółty) - 12V+
    P3 (Zielony) - sygnał obrotów
    P4 (Niebieski) - PWM

Po podłączeniu zasilacza wentylatora nie kręci się. Czy jest jakaś możliwość by zaczął pracować na tym zasilaczu i co jest nie tak, że on nie chodzi?

0 6
  • #2 26 Sty 2010 19:36
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Powinien się kręcić po prawidłowym podłączeniu do:
    P1 (czarny) - Masa
    P2 (Żółty) - 12V+

Może spaliłeś podłączając odwrotnie zasilanie.

1
  • #3 28 Sty 2010 00:54
    johnson255
    Poziom 17  

Może się mylę ale wydaje mi się że musi być jeszcze podany sygnał PWM? bo to przecież za jego pomocą jest ustawiana regulacja obrotów.
    PWM [Pulse Width Modulation] to modulacja szerokości impulsu i jest to sygnał cyfrowy, więc jeśli potrzeba go do normalnej pracy to zapomnij że na samym zasilaczu zadziała. Jeżeli już chcesz podłączyć sobie wentylator to weź z zasilacza komputerowego AT lub ATX, tam masz tylko dwa przewody + i -.
    Pozdrawiam

0
  • #4 28 Sty 2010 01:24
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

-> johnson255 - jeśli by tak było to wentylatory 4-pin nie działałyby na płytach z gniazdkami 3-pin (inaczej mówiąc nie byłyby kompatybilne z zasilaniem 3-pin) - spójrz na sposób wyprofilowania wtyczki 4-pin.

Dokładniej:

Fan Speed Response to PWM Control Input Signal
    The PWM input shall be delivered to the fan through the control signal on Pin 4 (...).
    Fan speed response to this signal shall be a continuous and monotonic function of the duty cycle of the signal, from 100% to the minimum specified RPM. The fan RPM (as a percentage of maximum RPM) should match the PWM duty cycle within ±10%. If no control signal is present the fan shall operate at maximum RPM. (...)

0
  • #5 28 Sty 2010 01:39
    johnson255
    Poziom 17  

Masz rację WojtasJD jak byk napisane, jeśli brak sygnału PWM went. działa z max prędkością.
    Może troche głupie pytanie ale, czy czasem wiatraczek się nie zawiesił? nie ma odczuwalnych lekkich drgań? Proponuję jeszcze sprawdzenie rezystancji uzwojenia. Jeżeli takowa jeszcze w ogóle występuje ;p Bo jak kolega aim92 spalił go to miernik nie powinien nic wskazywać. No chyba, że tak się spalił powodując zwarcie, wtedy zasilacz klęka.

0
  • #6 28 Sty 2010 11:07
    gonzalo
    Poziom 31  

Rozumiem, że zasilacz jest ustawiony na 12V? Ma on trochę za małą wydajność prądową (500mA) skoro wentylator (600mA).

0
  • #7 30 Sty 2010 13:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto