Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia 447 W

10 Sty 2003 12:01 2481 13
  • Poziom 18  
    Nokia 447 W
    Może ktoś ma jakieś doświadczenie w naprawach monitora tego typu i mógł by mi udzielić pewnych informacji, sugestii lub jakichkolwiek wskazówek.
    Objawy: przy uruchomieniu w rozdzielczości 600 x 800 ekran ma zmniejszone rozmiary w pionie i poziomie, świeci na biało. Przy próbie wejścia w menu wyświetlają się w miejscu liter jakiś czerwono-żółto-zielone jakby „drabinki”, nie daje się tego w żaden sposób odczytać.
    Natomiast kiedy uruchamiam komputer w rozdzielczości 640 x 480 lub 1024 x768 ekran również ma zmniejszone wymiary świeci na biało ale można wyświetlić menu i wejść w regulacje za pomocą których daje się ustawić wszystkie parametry obrazu (szerokość, wysokość poduszkę, jaskrawość ,kontrast oraz wszystkie pozostałe). Nie można natomiast zapamiętać tychże ustawień po wyłączeniu wszystko wraca do początku. Niema również treści obrazu z komputera.
    Moje podejrzenia idą w kierunku pamięci nie wiem jednak czy słusznie.
    W związku z tym mam następujące pytania:
    Której pamięci się czepiać (i czy w ogóle pamięci?) są dwie. Jedna 24C04. Druga to eprom (lub może eeprom)oznaczony na schemacie jako IC504 typ 27C256 (układ bez okienka do kasowania UV), na oryginale w monitorze była nalepka z nazwą programu (447W TOSH V.1.06 w drugim wierszu 7 43 5 VV), po odklejeniu której (chciałem odczytać nazwę układu ) napis z nazwą układu został starty wraz z klejem, pod spodem układu jest jakiś kod cyfrowy: 6D1529-34003B następnie w drugim wierszu 1-C 6D9705 (czy można z tego odczytać jaki to układ?). Co do układu 27C256 nie miał bym żadnych wątpliwości, teoretycznie jeśli nie ma okienka do kasowania UV to może znaczyć że jest to pamięć jednokrotnego zapisu, tak też mnie poinformował gość w jednym ze sławnych serwisów komputerowych w Lublinie. Jednak nie dałem za wygraną i zacząłem szukać w sieci okazało się że firma Winbond produkuje pamięci typu W27xxx kasowalne elektrycznie. Po za tym w instrukcji serwisowej jest napisane, cytuje po tłumaczeniu dosłownym:

4.3.4 Inicjowanie zastąpionej pamięci ICO504 w płycie SMA
    Jeśli pamięć dla ustawień fabrycznych jest wymieniona musi być zainicjowana. Podczas tego procesu miejsca w pamięci są zapisywane odpowiednimi wartościami. Musi to być wykonane w trybie serwisowym.
     uaktywnij tryb serwisowy jak to wytłumaczymy powyżej
     wybrać inicjowanie w trybie serwisowym przyciskiem selek
     nacisnij adjust+ proces zakończy się gdy scala na ekranie zmieni kolor
     wyłącz monitor
    Uwaga
    Inicjowanie już zaprogramowanej pamięci kasuje wszystkie ustawienia fabryczne i użytkownika.

Ta uwaga może świadczyć o tym że jednak ta pamięć jest kasowalna elektrycznie
    Co radzicie? Może ktoś ma wsady z czytane z tych pamięci? Może czepiać się procesora?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    pamięci 27c256 lepiej nie ruszaj , przypuszczalnie jest to "bios" monitora , miałem tak w jakimś SONY , natomiast wyjmij pamięć 24c04 i sprubuj ją najpierw zczytać , zapisz sobie *bin-a , a pózniej ją skasuj (oczywiście wszystko na zewnętrznym programatorze) , pustą włóż w podstawke i do monitora ,zobacz czy coś się zmieniło w funkcjonowaniu monitora ; miałem mase przypadków uszkodzeń pamięci (jeden lub więcej sektorów) nie tylko w monitorach , w razie potrzeby sprubój włożyć nową kość .
  • Poziom 18  
    Z 24C04 robiłem próby, po założeniu czystej monitor nie daje się uruchomić natomiast po sczytaniu jej zawartości i zaprogramowaniu nowego okładu 24C04 efekt jak na początku bez zmian. Najlepiej byłoby zapakować 24C04 jakimś pewnym wsadem zgranym z chodzącego monitora i dopiero potem szukać innych przyczyn tego uszkodzenia. Poszukiwania wsadu w sieci nie dały pozytywnego rezultatu.
    Biosa (tego domniemanego 27C256) nie ruszam dopóki nie będę wiedział na 100% jaka to kość.
  • Poziom 20  
    mam na warsztacie NOKIE 449XA+ z uwalonym trafem , jak chcesz moge ci podesłać zawartość koski
  • Poziom 18  
    Jeśli możesz to poproszę. Spróbować nie zaszkodzi a taki wsad zawsze się może przydać. Jednocześnie ponawiam prośbę być może komuś trafi się do naprawy Nokia 447 W aby z czytał pamięć i podesłał wsad.
    Dziękuje.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    :arrow: Aber jeśli dobrze zrozumiałem to masz z czytanego bina do noki 447 W? Jeśli tak to podeślij
    Dzięki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Pamięć 24C04 nie pomogła. Mam jeszcze jedno pytanie może wiesz jaki tak naprawdę jest typ 27C256 czy jednokrotnego zapisu czy kasowalny elektrycznie W27CXXX. Nie chcę kombinować z oryginałem (tym z monitora)bo jak coś pójdzie nie tak to wcale tego monitora nie odpalę.
    Bardzo dziękuję za pliki.
    Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy do Nokii 447B są te same pliki?
  • Poziom 19  
    raczej są inne, "B" nie ma OSD a "x" ma.
    ps
    masz może schemat PK NOKIA 447B
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Niestety nie,a chciałbym mieć bo takiego monitora używam.Szukam drugiego egzemplarza może być z walniętą elektroniką.
  • Poziom 18  
    Aber jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam