Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik przekroczenia temperatury

zdybiii 26 Sty 2010 20:09 9023 16
  • #1 26 Sty 2010 20:09
    zdybiii
    Poziom 9  

Witam

Mam następujący problem, chodzi mi o wykonanie takiego czujnika który po przekroczeniu zadanej temperatury uruchomi alarm akustyczny (zabezpieczenie przed zagotowaniem wody w piecu). Jako sam czujnik chcę zastosować termostat bimetaliczny (zakres 70°C/50°C), normalnie otwarty(zamyka/zwiera /przy wzroście temperatury). Tylko nie wiem co dalej, tzn jak to podłączyć do jakiegoś stycznika który zadziała po zwarciu (zamknięciu obwodu), a do stycznika chcę podłączyć jakiś dzwonek zasilany 230V.
    Proszę o podpowiedź
    Tomek

0 16
  • Relpol
  • #2 26 Sty 2010 20:50
    ~~~pio~~~
    Poziom 15  

Witam
    Najprościej to chyba tak zrobić jak na schemacie. Jak widać transformator 12V mostek lub diody do tego kondensatory czujnik podpiąć pod 12v a drugie jego wyjście podpiąć do przekaźnika na 12V , gdy czujnik zewrze włączy dzwonek na 230V

0
  • #3 26 Sty 2010 21:01
    zdybiii
    Poziom 9  

Wolał bym raczej coś na 230v

0
  • #4 26 Sty 2010 22:33
    jazda_gazda
    Poziom 19  

A po co Ci tam stycznik puść bezpośrednio obwód alarmu przez styk termostatu. Sygnał ma nie wielki pobór prądu.

0
  • Relpol
  • #5 26 Sty 2010 22:44
    zdybiii
    Poziom 9  

A co w razie jakiegoś przebicia?, nie chcę żeby poraził kogoś prąd.

Najlepsze byłoby takie rozwiązanie: termostat po przekroczeniu temperatury np 80oC rozłącza obwód (lub w zależności od wersji termostatu zamyka go, jest to obwód beznapięciowy), co z kolei powoduje załączenie alarmu. Tylko jak to zrobić ??

0
  • #6 26 Sty 2010 23:23
    jazda_gazda
    Poziom 19  

Dobry termostat ma odseparowane tyki robocze ,a poza tym możesz puścić zero (neutralny).

0
  • #7 26 Sty 2010 23:53
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

zdybiii napisał:
    Wolał bym raczej coś na 230v

zdybiii napisał:
    A co w razie jakiegoś przebicia?, nie chcę żeby poraził kogoś prąd.

Witam. Przynajmniej Kolega czuje respekt wobec niebezpiecznego napięcia, to się chwali :D.
    A co stoi na przeszkodzie aby w obwód czujnika temperatury dać sygnalizator piezoelektryczny zasilany z baterii alkaicznej. Hałasu będzie co niemiara, a Kolega będzie bezpiecznie Sobie eksperymentował. Pozdrawiam.

0
  • #8 27 Sty 2010 00:27
    zdybiii
    Poziom 9  

Mam jeszcze jeden pomysł
    Chcę do tego celu wykorzystać wyłącznik zmierzchowy jak na zdjęciu
    tylko zamiast elementu optycznego termostat bimetaliczny

Tylko pytanie czy to zadziała??

Pytanie jest czy zamiast elementu światłoczułego mogę zastosować termostat
    (nie wiem czy dobrze rozumiem zasadę działania fotorezystora - jest światło - nie przewodzi(obwód otwarty)
    jest ciemno - przewodzi (zamyka obwód)

Proszę o wyjaśnienie

0
  • Pomocny post
    #9 27 Sty 2010 11:36
    ~~~pio~~~
    Poziom 15  

Fotorezystor zmienia rezystancje pod wpływem światła, fotodioda zaczyna przewodzić gdy dostanie swatało. Fotorezystora raczej się nie da zastąpić czujnikiem bimetalicznym, tylko termistorem ale wtedy trzeba odpowiednio dobrać rezystancje.

Najprościej , najbezpieczniej i najszybciej byłoby zrobić: Bateria 9V, czujnik temperatury bimetaliczny i głośniczek zwany Buzzerem z generatorem na ok 8V.
    Bateria nie będzie się szybko rozładowywać bo tylko popłynie prąd jak zadziała alarm. I po co myśleć nad innym rozwiązaniem.

0
  • #10 27 Sty 2010 11:57
    bonanza
    Spec od Falowników

zdybiii napisał:
    Pytanie jest czy zamiast elementu światłoczułego mogę zastosować termostat
    (nie wiem czy dobrze rozumiem zasadę działania fotorezystora - jest światło - nie przewodzi(obwód otwarty)
    jest ciemno - przewodzi (zamyka obwód)

Proszę o wyjaśnienie

Niestety odwrotnie. :D:idea:

0
  • #11 14 Lut 2010 11:01
    ahmet1
    Poziom 9  

~~~pio~~~ napisał:
    Fotorezystor zmienia rezystancje pod wpływem światła, fotodioda zaczyna przewodzić gdy dostanie swatało. Fotorezystora raczej się nie da zastąpić czujnikiem bimetalicznym, tylko termistorem ale wtedy trzeba odpowiednio dobrać rezystancje.

Najprościej , najbezpieczniej i najszybciej byłoby zrobić: Bateria 9V, czujnik temperatury bimetaliczny i głośniczek zwany Buzzerem z generatorem na ok 8V.
    Bateria nie będzie się szybko rozładowywać bo tylko popłynie prąd jak zadziała alarm. I po co myśleć nad innym rozwiązaniem.

Mnie też interesuje taki czujnik przekroczenia temp tyko mam jedno pytanie odnośnie termostatu bimetalicznego one są normalnie zamknięte, wiec buzer działał by cały czas do momentu osiągnięcia temperatury otwarcia termostatu bimetalicznego.
    Chyba że sie mylę i można kupić taki który ma styki normalnie otwarte i zwiera je po osiągnięciu temperatury termostatu bimetalicznego???

0
  • #12 14 Lut 2010 19:44
    zdybiii
    Poziom 9  

Są również normalnie otwarte.
    Pozdrawiam

0
  • #13 14 Lut 2010 20:27
    Lisek64
    Poziom 22  

Są dwustykowe np. od zmywarek dostępne w sklepach z częściami AGD

0
  • #14 14 Lut 2010 22:26
    ahmet1
    Poziom 9  

A ja wymyśliłem że wykorzystam do tego "Niezależny czujnik dymu"
    Przypomniałem sobie że wala mi sie po piwnicy taki jeden.
    Ma buzzerek 85 dB, zasilanie 9V DC, czujnik dymu - no i co najważniejsze styk do testu, pod który mogę wlutować termostat bimetaliczny normalnie otwarty o temperaturze około 80-90 stopni C (jeśli taki dostane w Pile) i alarm gotowy.:D

Czujnik przekroczenia temperatury Czujnik przekroczenia temperatury Czujnik przekroczenia temperatury

Mam nadzieję że to zadziała - co o tym sądzicie?
    Myślę że to dobry pomysł - będę miał 2 alarmy w 1 - za wysokiej temperatury i dymu ( a już jeden mały pożar miałem - więc jak znalazł)

A tak przy okazji to się dziwię że nie można kupić takiego taniego gotowego czujnika przekroczenia temperatury jak choćby ten ze schematu kolegi ~~~pio~~~

0
  • #15 21 Paź 2010 11:54
    mer1906
    Poziom 9  

Witam. Interesuje mnie taki czujnik z alarmem tylko już gotowy. Wiecie gdzie można taki kupć?

0
  • #16 16 Lis 2010 17:17
    jjw666
    Poziom 11  

Mam coś takiego - w różnych wykonaniach, kontrolują temperaturę.

0