Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BUDERUS Logano G124 Ustawienia pieca

ligus24 03 Sty 2016 19:16 24670 56
    gudi
    Poziom 13  
    Zmien mroz od na -10. Nie bedzie pompa w nocy chodzić. Jeżeli jest zimniej niż ustawiona temperatura mrozu to oma chodzi caly czas. Musisz wtedy pilnowac instalacji zeby nie zamarzła.

Dodano po 4 [minuty]:

Jak zmienic temp. wiem. Chodzi mi o to co zmieni zwiekszenie temp. projektowej - krzywej grzania przy BFU. Czy będzie oszczędniej jak piec zagrzeje wodę bardziej i rzadziej bedzie sie wlaczal, czy lepiej jak wlacza się częściej i podgrzewa do niższej temp.?
  • Relpol przekaźniki
    emoemo
    Poziom 15  
    gudi napisał:
    Zmien mroz od na -10. Nie bedzie pompa w nocy chodzić. Jeżeli jest zimniej niż ustawiona temperatura mrozu to oma chodzi caly czas. Musisz wtedy pilnowac instalacji zeby nie zamarzła.

Jak wcześniej pisałem pompa mi się wyłącza po mojej modyfikacji bez zmiany ustawień w MROZ OD, opisze dokładniej jak to przerobiłem,
    1.Posiadałem elektroniczny regulator temperatury jak kto woli sterownik temperatury stosuje takie w chłodnictwie.
    2.Sondę czyli czujkę temperatury włożyłem w otwór tam gdzie znajduję się woda kotłowa czyli w ten sam otwór co sonda od oryginalnego modułu buderusa.
    2.Zasiliłem go 230V, sterownik posiada przekaźnik zwierny i rozwiery przerwałem jeden przewód od pompy CO puszczając go przez sterownik.
    4. Na sterowniku świeci nam się temperatura wody ja ustawiłem 30stopni by pompa CO sie rozłączała a histereze dałem 2 stopnie czyli przy 32stopni pompa nam się załączy czyli jeśli w kotle woda nam się podgrzeje o 2 stopnie przekaźnik załączy pompę.

Ale tak naprawdę mam inny problem opisałem go na 1 stronie na końcu.
    Dodam że w domu mam ukrop grzejniki cały czas ciepłe nastawiłem na 17stopni a w domu mam prawie 24stopnie
    Zmieniłem z Rodzaj obniżenia - z ZREDUKOW na OBNIZ WEW ale nie ma żadnych zmian.
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    emoemo napisał:
    Od kiedy zaczął się mróz piec grzeje wodę w kotle non stop czyli zagrzeje do 57stopni woda ostygnie do 50stopni i znów załącza się palnik i nagrzewa wodę nie wiem jak rozwiązać problem czy to wina ustawień "MROZ OD" ??

A w czym jest problem? Jest potrzeba grzania to kocioł grzeje. Czy może źle zrozumiałem ten tekst?
    emoemo
    Poziom 15  
    W domu mam ukrop grzejniki cały czas ciepłe nastawiłem na 17stopni a w domu mam prawie 24stopnie już mam za gorąco po co mi dalej grzeje jeśli jest nagrzane ??
    Zmieniłem w Rodzaj obniżenia - z ZREDUKOW na OBNIZ WEW ale nie ma żadnych zmian.
    Myślałem że uszkodził sie czujniki zewnętrzny lub wewnętrzny BFU ale na module wskazują dobre temperatury na zewnątrz, wewnątrz i nastawioną temperaturę.
    piracik
    Jak masz ustawioną temperaturę projektową?
    Sprawdź czy przełącznik pracy AUTO/RĘKA jest na 100% w poz AUTO
    Zwiększ wpływ temperatury pomieszczenia.
    Zmieniłeś swój poprzedni post tak, że mój teraz jest wygląda co najmniej dziwnie.

Dodano po 1 [minuty]:

emoemo napisał:
    Dodam że w domu mam ukrop grzejniki cały czas ciepłe nastawiłem na 17stopni a w domu mam prawie 24stopnie
    Zmieniłem z Rodzaj obniżenia - z ZREDUKOW na OBNIZ WEW ale nie ma żadnych zmian.

Tego nie było.
    emoemo
    Poziom 15  
    1.Temperaturę projektową TEMP PROJ: 60stopni
    2. Jest na AUTO
    3. Na ile 6??
    4. Tak zmieniłem bo nie chciałem pisać nowego tematu

I chciałbym ci podziękować za zainteresowanie.
  • Relpol przekaźniki
    piracik
    Skoro 50 - 57 *C jest zbyt dużo to zmniejsz projektową.
    Pytanie jeszcze jaką masz ustawioną zewnętrzną temperaturę minimalną bo do tego odnosi się temperatura projektowa.
    emoemo
    Poziom 15  
    piracik napisał:

Pytanie jeszcze jaką masz ustawioną zewnętrzną temperaturę minimalną bo do tego odnosi się temperatura projektowa.

Gzie to znaleźć ??
    piracik
    Zależy jaką masz wersję sterownika.
    W niektórych jest w innych nie.
    Powinno być gdzieś przy temperaturze projektowej.
    Zmniejsz trochę projektowej, wpływ temp. pomieszczenia daj na 4 lub 5 i obserwuj.
    emoemo
    Poziom 15  
    Moduł to R2105S0

Projektową zmniejszyć na 55stopni
    wpływ temp. pomieszczenia na 4
    piracik
    W tym sterowniku jest fabrycznie odniesienie do -10*C na zewnątrz.

Czyli temperatura projektowa = temperatura na kotle przy -10*C na zewnątrz.

Możesz zmienić na 55 lub nawet na 50*C i zobaczyć co będzie.
    emoemo
    Poziom 15  
    Ja mam instrukcję serwisową R2107S0 bo R2105S0 nie mogłem znaleźć ale polecasz Zamienic na Projektową zmniejszyć na 55stopni
    wpływ temp. pomieszczenia na 4??
    piracik
    Tak i obserwować. Powinno być lepiej.
    emoemo
    Poziom 15  
    Ok to lecę zmienić i załączę teraz dzień bo juz po 22:30 i jest na trybie nocnym i grzejniki ostygły.

Dodano po 3 [minuty]:

ale przeczytałem taki przykład w serwisówce Temperatura projektowa przy –15 stopni C temperatury zewntrznej ma wynosiç 60stpni C. teraz na dworze jest -15 wiec zostawić 60stopni??
    piracik
    Ale, żeby doprecyzować i nawiązać do tego Twojego układu z pompką.
    Jeżeli zmniejszysz temperaturę projektową zyskasz tylko niższą temperaturę na grzejniki np. 45*C -50*C
    No i niższą temperaturę w pomieszczeniach.
    Pompka CO się nie wyłączy. Kocioł się nie schłodzi poniżej 40*C
    emoemo
    Poziom 15  
    Już się trochę pogubiłem :P
    Ok lece zmnienić te Projektową zmniejszyć na 55stopni
    wpływ temp. pomieszczenia na 4

Dodano po 3 [minuty]:

piracik napisał:
    Ale, żeby doprecyzować i nawiązać do tego Twojego układu z pompką.
    Jeżeli zmniejszysz temperaturę projektową zyskasz tylko niższą temperaturę na grzejniki np. 45*C -50*C
    No i niższą temperaturę w pomieszczeniach.
    Pompka CO się nie wyłączy. Kocioł się nie schłodzi poniżej 40*C

W nocy pompa się wyłącza bo w nocy ustawiam BFU na 14stopni kiedyś wstałem w nocy i było 27 stopni :) i pompa nie działała
    gudi
    Poziom 13  
    Ustaw obn. Wew. Wpływ pomieszczenia na 9 i bedzie dzialalo. Temp zalaczania pompy 30st troszke za nisko - korozja.
    piracik
    Wpływ 9 to równie dobrze może całkiem porodówkę wyłączyć i też będzie działało.
    gudi
    Poziom 13  
    Nawet na 10 pogodowka jest brana pod uwage.. Ten sterownik nie działa bez pogodowki.. Wplyw 9 spowoduje, ze temperatura w domu będzie prawie lub idealnie równa zadanej na BFU... Więc problem rozwiązany. BFU obniży sam krzywą grzewczą a jezeli będzie jeszcze różnica pomiędzy ustawieniem BFU a rzeczywistą temp to pozostaje offset dostosowac. Ja mam wplyw na 8 i nawet korekty krzywej nie zmieniaja temperatury w domu a jedynie czestotliwos wlaczania palnika.
    piracik
    gudi napisał:
    Ja mam wplyw na 8 i nawet korekty krzywej nie zmieniaja temperatury

Ponieważ krzywa w tedy ma niewiele do gadania. Kocioł działa na prawie wyłącznie na sterowaniu pogodowym.
    0k = 100% sterowanie pogodowe
    10K = 100% sterowanie pokojowe
    gudi
    Poziom 13  
    Gdyby bylo tak jak twierdzisz, to musialbym miec dom pasywny żeby przy +10 i -10 miec taka sama temp w domu.. Krzywa się zmienia w zależności od temp zewnętrznej nawet przy wpływie pomieszczenia 8-9.. Przy cieplej pogodzie kaloryfery są ledwo ciepłe a przy mrozach gorące, więc sterownik bierze wskazanie pogodowki i reguluje dodatkowo wysokosc krzywej z BFU.
    emoemo
    Poziom 15  
    Witam dziękuję za zainteresowanie tematem,
    "OBNIZ WEW" mam już ustawione od paru dni
    Wpływ temperatury pomieszczenia - zmieniłem przedwczoraj z 4 na 6
    Temperaturę projektową mam jak na razie na 55°C

Sterownik BFU mam ustawiony w dzień na 20°C w nocy 17°C rano w domu mam 19.2°C po godzinie 10-11 jest juz mniej wiecej stała temperatura do nocy jest w okolicach 21°C - 21.8°C grzejniki są albo gorące albo tylko ciepłe nigdy nie stygną do zimna tylko wtedy kiedy przełączy się w tryb nocny.

Dopiero poznaje ten kocioł gdyż dopiero mieszamy tutaj rok nie było BFU ustawiałem temperaturę na module na piecu, pod koniec sezonu grzewczego zmieniłem całą instalacje były stare grzejniki i grube rury oraz kupiłem BFU i aktywowałem go w serwisówce dopiero w tą zimę testuje nowa instalację i BFU.
    Zacząłem sprawdzać ustawienia serwisowe gdyż miesiąc temu przyszedł mi spory rachunek a nie było takich mrozów rodzice mając więcej m2 oraz 9 grzejników zapłacili troszkę mniej niż ja rodzice nie maja kondensata tylko 2 funkcyjny Ferroli DOMIproject F24 , i dlatego moje zapytanie na forum gdyż na starej instalacji grzejniki potrafiły stygnąc do zimna rachunki jak dobrze pamiętam były ciut niższe a tu mam ciepłe lub gorące i wyższe rachunki.

Dla przypomnienia posiadam Logano 124+ Logalux L + BFU + czujka temp. pogodówka na zewnątrz + Moduł R2105S0 + instalacja HENCO PEX + 5 grzejniki KERMI.
    gudi
    Poziom 13  
    No to jak temp w normie to problem rozwiazany. Jak bedzie zle to wplyw zwiekszaj az temp zadana bedzie odpowiadala rzeczywistej.
    judospec
    Poziom 2  
    Dzień dobry.
    Odgrzeję temat jeżeli można, piec jak wyżej model aw 50, sterownik 2105 M S0 urządzenie działa już od 17 lat. Dom parterowy bardzo dobrze izolowany. Ostatnio po zerowaniu ustawień wprowadziłem następujące ustawienia i niekoniecznie podoba mi się wszystko. Grzejniki z bfu podłogówka bez. Prawie cały czas chodzi pompa od podłogówki. Program własny od 16.00 - 22.00 temp. 20*C na grzejnikach i podłogówce. Przy tych ustawieniach pompa obwód I pracuje w godzinach "dzień", natomiast obwód II cały czas. Mając na uwadze jakąś tam oszczędność energii którymi ustawieniami można regulować i jak aby pompa podłogówki pracowała w godzinach "dzień". Mam świadomość że pewnie dużo jest do skorygowania i dlatego proszę o poradę specjalistów.
    BUDERUS Logano G124 Ustawienia pieca
    piracik
    A skąd sterownik ma wiedzieć, że podłogówka dogrzała?
    Pompa na podłogę musi pracować cały czas.

Bardzo wysoką masz temperaturę projektową na podłogę. 40*C przy -15*C na zewnątrz?
    To w kapciach trzeba chodzić aby się nie poparzyć.

Spróbuj ustawić niższą. Sprawdź czy teraz masz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, czy nie jest za ciepło.
    Z reguły na podłogę ustawiamy jakieś 32*C przy -20*C
    judospec
    Poziom 2  
    piracik napisał:
    A skąd sterownik ma wiedzieć, że podłogówka dogrzała?
    Pompa na podłogę musi pracować cały czas.

Dziwne obserwacje, po pewnym czasie takiej pracy pompy na podłogówce wyłączyłem sterownik i włączyłem z "palca" na manipulatorze i co się dzieje, pompa nie załącza się w nastawieniu noc tak jak chciałem, co jest przyczyną? reset? ...???

Kolejna obserwacja, w czasie nastawienia noc tak ze dwa razy włącza się piec i grzeje tylko co? na wyświetlaczu pokazuje tylko symbol płomienia i mieszacz /odwrócony trójkącik/

piracik napisał:
    Bardzo wysoką masz temperaturę projektową na podłogę. 40*C przy -15*C na zewnątrz?
    To w kapciach trzeba chodzić aby się nie poparzyć.

Spróbuj ustawić niższą. Sprawdź czy teraz masz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, czy nie jest za ciepło.
    Z reguły na podłogę ustawiamy jakieś 32*C przy -20*C

Podłoga nie jest taka gorąca, powiedziałbym że milutkie ciepełko ale nie gorąco, częściowo terakota na części mozaika dębowa. Jaki tutaj czujnik można by było zastosować aby podał wynik rzeczywisty z podłogi i był podłączony do sterownika?
    Dzięki za uwagi i porady...