Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BUDERUS Logano G124 Ustawienia pieca

26 Sty 2010 21:56 25150 56
  • Poziom 2  
    Witam, mam ogromną prośbę o pomoc w ustawieniach pieca Buderus Logano G124 ze sterownikiem Logomatic, posiada on czujkę temperatury na zewnątrz i dwie w środku (jedna od grzejników a druga od podłogówki) temperatura w pomieszczeniach ustawiona jest na 23 st i taka jest osiągnięta w całym domu a nawet wyższa a ten piec chodzi cały czas, teraz przy tych niskich temperaturach to prawie się nie wyłącza ale jak jest ok zera na zewnątrz to również długo chodzi podczas gdy tem. w domu jest dawno osiągnięta. Nie rozumiem tego dlaczego on się załącza i grzeje jak tem jest równa zadanej bo chyba powinien dopiero wtedy jak tem w domu spadłaby o 3-4 stopnie niżej niż zadana???
    Proszę o pomoc i podanie jakiegoś optymalnego ustawienia dla tego pieca o już nie daję rady z rachunkami za gaz i fachowcami -już trzech go ustawiało i nic nie pomogło . Dziękuję.
    Jeżeli podałem za mało danych to proszę o pytania a wszystko opiszę.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Witam, sprawdź jak masz ustawioną temperaturę przeciw zamarzaniową kotła. Pozdr.R
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Dziękuję za podpowiedź tylko jeszcze bym prosił o instrukcję gdzie to mogę sprawdzić (jak czytać z tego wyświetlacza i jak powinna być zadan prawidłowa tem przeciw zamarzaniu), czy w instrukcji doczytam się jak to sprawdzić i ewentualnie zmienić? Z góry dziękuję.
  • Poziom 14  
    Witam Kolego jeżeli nie wiesz jak co zmienić to lepiej poszukaj dobrego fachowca. A mogę podpowiedzieć że na płaszczyżnie serwisowej należy automatykę dopasować do istniejącego układu np. rodzaj ocieplenia budynku , temp, projektową czy wpływ pomieszczenia. Temperatura przeciwzamrożeniowa nic do tego nie ma zmieniając ją możesz narazić w skrajnych przypadkach instalację na zamarzniecie. Instrukcje obsługi są do pobrania na stronie buderusa. Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    1. Proponuję wyrzucić pilot BFU dla obiegu podłogówki (tego obiegu nie reguluje się względem temp. pomieszczenia tylko wzgl. temp. zewnętrznej.)
    Rozumiem że dla podłogówki masz zabudowany mieszacz z napędem.

2. Dla grzejników w trybie serwisowym ustawić wpływ pomieszczenia 10. To obniży temp wody w kotle o 10 st. C niż wymagana która wynikałaby z temp. zewnętrznej.

3. Poproś kumatego Buderusowca o wykonanie w/w czynności.

Ochrona przeciwzamrożeniowa ma dużo do tego, bo jeśli jest aktywna to pompy "chodzą" cały czas. Więc trzeba maksymalnie ograniczyć wpływ temp. zewn. na obieg grzejnikowy. To bedzie trudne bo obieg grzejnikowy jest pewnie bez mieszacza. Dla podłogówki musi być jak jest tylko trzeba zmniejszyć krzywą grzania (akurat tu poprzez zmniejszenie temp. pomieszczenia i korekty ustawień serwisowych).
  • Poziom 14  
    Obieg podłogówki jak najbardziej nadaje się do regulacji za pomocą pilota BFU. Nie rozumiem dlaczego klienta pozbawiać tej funkcji skoro takie ma życzenie.Grzejniki zawsze można regulować głowicami termostatycznymi a podłogówkę czym ? Pewnie w/g kolegi temp.zewnętrzną !!!
    Funkcja ochrony przeciwzamarzaniowej dotyczy całej instalacji. Co się stanie gdy część instalacji bez BFU jest narażona na zamarznięcie?. Bardzo ryzykowna rada

Dodano po 3 [minuty]:

ad.2 dla każdego obiegu można nastawiać wpływ pomieszczenia. Jest to funkcja pilota BFU. Pozdrawiam

Dodano po 12 [minuty]:

Nastawienie wpływu temp. na 10 nie obniży temp.w kotle o 10 stopni. To działa trochę inaczej. Pozdrawiam
    pan marek napisał:
    Obieg podłogówki jak najbardziej nadaje się do regulacji za pomocą pilota BFU. Nie rozumiem dlaczego klienta pozbawiać tej funkcji skoro takie ma życzenie.Grzejniki zawsze można regulować głowicami termostatycznymi a podłogówkę czym ? Pewnie w/g kolegi temp.zewnętrzną !!!

TAK :)

pan marek napisał:
    Funkcja ochrony przeciwzamarzaniowej dotyczy całej instalacji. Co się stanie gdy część instalacji bez BFU jest narażona na zamarznięcie?. Bardzo ryzykowna rada

No tak. Ale albo rybki albo akwarium :(

pan marek napisał:
    Nastawienie wpływu temp. na 10 nie obniży temp.w kotle o 10 stopni. To działa trochę inaczej. Pozdrawiam

A jak ? Jeśli można się dowiedzieć.
    wawrzeczko_t napisał:

pan marek napisał:

A jak ? Jeśli można się dowiedzieć.

Nie pamiętam już :D dawno nie regulowałem tego parametru i można się pomylić
    jeśli regulacja od 0-10 to:
    Wpływ procentowy 0-100% 1=10% pomiędzy wpływem czujnika pogodowego a czujnika pomieszczenia.
    Skrajne położenia to wpływ tylko jednego z czujników , 5 to równomierny wpływ 50/50
    Może się jednak okazać że i kolega ma racje, z krzywej grzewczej może wynikać właśnie obniżenie o około 10 st C :D ale to raczej fuks.

Jeśli regulacja od (-10)- (10)

Jest to coś takiego jak równoległe przesunięcie krzywej, to działa dokładnie tak jak kolega opisał obniża lub podwyższa temp w obiegu. I służy do dokładniejszej regulacji i oddziaływań układu.
  • Poziom 14  
    Zapewniam że układ można dobrze wyregulować nie wybierając między rybką a akwarium. Ciekawe czy weżmiesz tak łatwo odpowiedzialność gdy doprowadzisz do zamarznięcia instalacji. Sposób działania funkcji wpływ pomieszczenia niedawno wjaśniałem na tym forum, całkiem niedawno wystarczy poszukać. Co do regulacji podłogówki w/g czujnika zew. Co zrobisz gdy w salonie oprócz podłogówki klient ma jeszcze kominek? co ma zrobić schować czujnik do garażu, bo już takie cuda widziałem. Pozdrawiam

Pilot pomieszczenia w pomieszczeniu kominkowym? Osobiście proponuję go dać do innego pomieszczenia (np.: holl)
  • Poziom 14  
    Gratuluję pomysłu i współczuję klientom.
  • Poziom 18  
    Czy sterownik nakotłowy to któryś z modeli 2000 i czy jest podłączony obieg do osobnego modułu obsługującego ogrzewanie podłogowe.Najpierw trzeba wtedy wybrać na panelu rodzaj obiegu i można regulować.Podstawowy sterownik nie obsługuje podłogówki ani obiegu z mieszaczem.
  • Poziom 9  
    Nie będę zakładał nowego tematu, podepnę się pod ten.

Zacząłem przyglądać się ustawieniom na kotle i chcę wybrać coś, żeby było i ciepło i oszczędnie. :) A na dworze teraz co prawda mrozy po -15*C.

IV strefa klimatyczna Polski, dom 10-letni z poddaszem użytkowym, 130m2 mieszkania + nieogrzewany garaż 36m2. Na górze w 2 pokojach (łącznie 35m2) zakręcone grzejniki, bo nie używam tych pomieszczeń.

Dom z pustaka wentylacyjnego (?) 15cm + wełna (chyba) + klinkier. Więcej o ociepleniu nie wiem na razie:)

Kocioł to Buderus Logano G124X + automatyka HS2105 +regulator pokojowy BFU. W domu są tylko grzejniki.

Temperatura w domu ustawiona od 6:00 - 220:0 to 20*C na BFU, ale na kotle pokazuje mi 21*C - przegrzewa. Od 22:00 - 6:00 mam 19*C.

Ustawienia jakie mam na kotle:

KOCIOŁ
    -mróz od 2
    -izol.bud - 3
    -logika pompy - 40
    -max temp wył - 80

OBIEG GRZEWCZY 1
    -system ogrzewania - 1
    -temp. projektowa - 60
    -obsl.zdalna - on
    -wplyw pom - 10
    -rodzaj obniżenia - wew
    -offset - 0

CWU - 42*C
    CYR POMP - 2

Czy coś poprawić w tych ustawieniach, żeby może zmniejszyć zużycie gazu? Mam w planach docieplenie paru rzeczy, ale to latem... Przez ostatnią dobę zużył mi 19m3 gazu - jakoś chyba dużo...

Zmniejszać temperaturę projektową? Jak widać przegrzewa o 1*C - chyba, że to dopuszczalne...

No i nie wiem co zrobić z tą opcją char. grzania - mam tam do wyboru:
    31 -> 10*C (ta jest ustawiona)
    44 -> 0*C
    55 -> -10*C

Którą z tych opcji wybrać?
  • Poziom 12  
    Oprah napisał:

Zmniejszać temperaturę projektową? Jak widać przegrzewa o 1*C - chyba, że to dopuszczalne...

No i nie wiem co zrobić z tą opcją char. grzania - mam tam do wyboru:
    31 -> 10*C (ta jest ustawiona)
    44 -> 0*C
    55 -> -10*C

Którą z tych opcji wybrać?

To nie są opcje do wyboru tylko parametry temperatury projektowej, którą też proponowałbym podnieść przynajmniej do 70 C. Pozdr R
  • Poziom 9  
    Chcę, żeby w nocy kocioł trzymał zadaną mu temperaturę - czyli 19*C. A teraz w porze nocnej w ogóle nie pracuje, przez co mieszkanie się wychładza do niższych temperatur. Tak mam przy ustawionym OBNIŻENIE WEW.

Zmieniłem to na OBNIŻENIE ZREDUK - i wtedy też źle działa, bo ciągle utrzymuje w domu temperaturę 21*C, a nie jak chcę 19*C. Zresztą kocioł co chwilę się włącza... A w sumie po co to robi, skoro w mieszkaniu jest na początku temperatura i tak wyższa od zadanej...

Dziś obudziłem się o 3:00 w nocy i z ciekawości sprawdziłem temperaturę pomieszczenia na kotle - było 21*C, a przecież to mało możliwe, żeby od 22:00 nic nie spadła temperatura.

Co z tym zrobić?
    Oprah napisał:
    Zresztą kocioł co chwilę się włącza... A w sumie po co to robi, skoro w mieszkaniu jest na początku temperatura i tak wyższa od zadanej...

Bo jest mróz i pompa pracuje. A jak pracuje pompa to wyciąga ciepła z kotła. A jak wyciąga ciepło z kotła to kocioł się załącza (żeby utrzymać minimalną temperaturę kotła). Żeby palnik nagrzewał tylko kocioł a nie wyciągał ciepło na instalację należy przebudować kotłownię montując mieszacz i rozbudowywując sterownik o moduł FM241 (jakieś 2,5 tys. zł).

Oprah napisał:
    KOCIOŁ
    -mróz od 2

Możesz (na własną odpowiedzialność) maksymalnie obniżyć powyższy parametr (ale jak napisano gdzieś powyżej - jeżeli masz jakieś rury w pom. nieogrzewanych lub słabo zaizolowanych to one mogą zamarznąć).
  • Poziom 9  
    OK, a dlaczego w nocy ciągle mam 21*C zamiast tych ustawionych 19*C? Coś może zmienić w ustawieniu "obniżenie" albo gdzieś indziej jest problem?

Jak wtedy miałem "obniżenie wew" - to w ogóle w nocy nie pracował (chyba) i strasznie zimno rano było, a teraz jak mam "obniżenie zreduk" to w ogóle jakby tego obniżenia nie było...

I jeszcze mam pytanie o temperaturę projektową? Jest jakaś zalecana jej wielkość? Wszyscy tu mówią o takiej rzędu 70-75*C. U mnie 60 to za mało?
    Ma być "obniżenie wew".

• Poziom 9  
    A jeżeli posiadam regulator pokojowy BFU, to wpływ pomieszczenia lepiej ustawić od razu na 10 czy może jednak polegać na pogodówce ustawiając np. wartość pośrednią 5 czy może jak fabrycznie 3?

Teraz mam ustawione fabrycznie 3, to jest OK - nie przegrzewa (no, może 1 *C, ale to może błąd pomiaru), ale może inna wartość będzie lepsza? Głównie chodzi mi o względy ekonomiczne...
    Niech jest tak jak jest. Osobiście jestem zwolennikiem pogodówki ale przy kotłach kondensacyjnych (brak minimalnej temp. kotła). Z G124X za wiele "oszczędności" nie wykręcisz.
  • Poziom 9  
    wawrzeczko_t napisał:
    Niech jest tak jak jest.

Sorry, za dopytywanie, ale chcę być pewny na 100%. :)
    Zostawić fabrycznie ustawiony wpływ pomieszczenia na 3 (tak mam teraz) czy zmienić na 10?
    Mam zamontowany sterownik BFU.

Wielkie dzięki za całą pomoc!
    Trzeba doświadczalnie do tego dojść. Jakie jest zużycie gazu i komfort użytkowania przy tej i tamtej nastawie.
  • Poziom 14  
    Przyłączę się, żeby nie zakładać nowego tematu. Kocioł olejowy Buderus + sterownik pokojowy BFU. W jakim celu na sterowniku jest nastawa temperatury, skoro piec grzeje jak chce? Jeżeli temperatura zew. spadnie poniżej 0, piec cały czas grzeje. Mogę na BFU ustawić 15 st, a w pokoju mam cały czas 22-23 st. i ciągle grzeje. Odwrotna sytuacja gdy jest cieplej na zewnątrz - ustawienie na BFU 25 st nie powoduje załączenia pieca mimo, że w pokoju jest 20 st. Chciałbym mieć w nocy temperaturę 20 st. i w żaden sposób nie mogę tego zrobić przy pomocy BFU. Bieganie i regulowanie głowicami 15 grzejników raczej odpada.
    Można ustawić większy wpływ temp. pomieszczenia na temp. kotła. Wykonuje się to na regulatorze kotła w trybie serwisowym. Funkcja ta jest możliwa dla obiegu grzejnikowego, a dla podłogówki - nie polecana.
  • Poziom 14  
    Mam tylko grzejniki. Całość na jednym obiegu grzewczym. Doczytałem w instrukcji od BFU, że jest wersja z wbudowanym czujnikiem temp. oraz wersja do której podczepia się zewnętrzny czujnik. Może po prostu nie mam czujnika wbudowanego. Zewnętrznie też nic nie jest podłączone.
    BFU ma zawsze wbudowany czujnik (co znaczy że nie ma BFU bez czujnika). Uwierz mi :) należy ustawić maksymalny wpływ pomieszczenia w trybie serwisowym regulatora na kotle.
  • Poziom 14  
    http://www.instalrogra.pl/download/dokumentacja/buderus_modul_oslugi_zdalnej.pdf
    strona 4 na dole. Tak to zrozumiałem. Możesz trochę dokładniej opisać procedurę ustawienia wpływu pomieszczenia? Mam wrażenie, że pokrętło na BFU nie działa, a przynajmniej nie ma żadnego wpływu na regulację temperatury. Temperatura na BFU 15 st. w pokoju 22 st i ciągle grzeje.

..... Nie doczekałem się odpowiedzi i postanowiłem podziałać trochę sam w ustawieniach serwisowych. Nawet nie musiałem kombinować - jak kolega wcześniej pisał - z ustawianiami wpływu temperatury pomieszczenia. W menu obieg grzewczy jest funkcja - z jakiego czujnika piec ma korzystać. Do wyboru czujnik temp. zewnętrzny, czujnik temperatury wewnętrzny (BFU) lub sterowanie ręczne bez czujników. Miałem ustawiony czujnik zewnętrzny. Po przestawieniu na wewnętrzny problem rozwiązany. Za pomocą BFU ustawiam dowolną temperaturę i piec reaguje bez problemu. Dodatkowo przestawiłem w BFU różnicę miedzy dniem i nocą na 2 stopnie.
  • Poziom 13  
    Może ktoś mądry mi napisze, co zmienia ustawienie temperatury kotła z np 70stopni na 60?
  • Poziom 15  
    gudi napisał:
    Może ktoś mądry mi napisze, co zmienia ustawienie temperatury kotła z np 70stopni na 60?

Witam jeśli chodzi ci o temp wody kotłowej masz pokrętło czarne zmień temperaturę przekręcając w lewo.

Szukałem też informacji by rozwiązać mój problem opisze najpierw informację o zestawie: Logano 124+ Logalux L + BFU + czujka temp. na zewnątrz + Moduł R2105S0 + instalacja HENCO PEX + grzejniki KERMI.
    Kocioł znajduję się w piwnicy w pomieszczeniu nie ogrzewanym, Ogrzewa piętro budynku czyli podłączony jest do 5 grzejników, Sterownik BFU ustawiony jest teraz na 18stopni a w domu jest 23stopnie, na module termostat ustawiony jest na około 55-57 stopni ale woda kotłowa nagrzewa się do 64stopni, pompy cyrkulacyjne ustawione są na 1 gdyż na 1 daje radę są gorące grzejniki :-), "Ochrona instalacji przed zamarzaniem" MROZ OD ustawiona jest na +8C, IZOL BUD na 2 fabrycznie,
    Od kiedy zaczął się mróz piec grzeje wodę w kotle non stop czyli zagrzeje do 57stopni woda ostygnie do 50stopni i znów załącza się palnik i nagrzewa wodę nie wiem jak rozwiązać problem czy to wina ustawień "MROZ OD" ??

Przed chwilą wszedłem w ustawienia aby zobaczyć jeszcze raz ustawienia:
    Było : MROZ OD: +8 stopni - zmieniłem na 1+stopni
    Było : IZOL BUD: 2 - zmieniłem na 3 gdyż na jesieni ociepliliśmy dom styropianem 10cm + 45 cm mur
    Dodatkowe informacje:
    TEMP PROJ: 60stopni
    WPLYW POM: 3stopnie
    OFFSET: 0stopni
    Rodzaj obniżenia - JEST USTAWIONE NA ZREDUKOW ( czy przestawić na OBNIZ WEW ?? )

Zapomniałem dodać że założyłem dodatkowy regulator temperatury by przerwać pompę CO włożyłem sondę temperatury w kocioł, regulator temperatury przerywa pompę gdy woda ostygnie do 30stopni pompa się wyłącza, gdy palnik się uruchomi i woda w kotle podniesie się do 32stopni pompa się uruchamia zrobiłem to aby zaoszczędzić na prądzie, aby woda w kotle sie nie wystudzała i aby nie zmieniać MROZ OD na -20stopni.