Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie uC z baterii komórki

26 Sty 2010 22:39 1053 3
 • Poziom 18  
  chciałbym zasilić mikrokontroler i pare diodek z baterii komórki (SIEMENS C35). uC działa na 3,3V ale 3,7 z baterii telefonu mu nie zaszkodzi.
  czy takie zasilanie jest w pełni legalne? zrobiłem test - niby wszystko działa. układ ciągnie ok 50mA ale dojdą jeszcze dwa przekaźniki (podłączone jedną z elektrod do +5V z ładowarki telefonu). czy tak można zrobić?
  czy w przyszłości nic się nie popsuje?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  Warto zerknąć na Absolute Maximum Ratings uC. Jeżeli ma być zasilony z ogniwa Li-ion musi wytrzymać napięcie 4.2V (bo tyle wynosi max na ogniwie po pełnym naładowaniu). Trzeba też uważać na minimalne napięcie napięcie na baterii, żeby nie spadło poniżej 2.7V (chyba że ma jeszcze wewnętrzne zabezpieczenie, trzeba sprawdzić).

  Co do sterowania przekaźnikiem, to jest OK, jeżeli wyjście uC jest typu open-drain i czy wyjście nie jest podłączone przez diodę do VCC. Najbezpieczniej jest popędzić to dodatkowym tranzystorem.

  Jeżeli proc wytrzyma napięcie, nie widzę powodu, aby cokolwiek miało się psuć.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 18  
  nie pomyślałem o tym co jeśli bateria nie będzie ładowana. przecież procek sam sobie prądu nie odetnie... ;/
  jest na to jakiś sposób?
 • Poziom 25  
  Gdyby zrobić prockowi podtrzymanie zasilania na krótką chwilę mógłby sobie odciąć zasilanie i w stanie sleep doczekać wymiany baterii. Klucz MOSFET na zasilaniu (logic level pewnie musiałby być). Klucz musiałby mieć dodatkowe obejście przez przycisk, aby móc uruchomić urządzenie. Po wciśnięciu przycisku, proc wstaje, patrzy jakie ma zasilanie, jeżeli ma poprawne, to włącza klucz i można puścić przycisk.