Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przepływowy podgrzewacz wody, czy bojler?

kho 28 Jan 2010 20:16 42941 42
Helukabel
 • #31
  kho
  Level 11  
  brofran wrote:

  Bo to zupełnie zmienia podejscie do zagadnienia !! W takim przypadku najtaniej wyjdzie eksploatacja dużego bojlera z wężownicą , oraz grzałką elektryczną ( na lato ).


  Może i zmienia podejście, ale tak jak pisałem wyżej, grzałka w bojlerze miałaby być opcjonalnie, bowiem nie wyobrażam grzać bojler elektrycznie - min 140 litrów. Grzałka w takim bojlerze miałaby jedynie dogrzewać wodę, a nie jego całą objętość ogrzewać.

  A w lecie przecież nie będę palił w kotle, po to abym ogrzał wodę.

  Widzę, że jest to ciężki orzech do zgryzienia.
  - jedni popierają ogrzewacze na każdej baterii
  - drudzy popierają bojler
  - trzeci popierają bojler, ale nie mogą uzasadnić dlaczego
  - inni jeszcze podgrzewacze.

  Naprawdę będzie ciekawie.

  Pozdrawiam.
 • Helukabel
 • #32
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To ja Ci podpowiem jeszcze jedną zagwozdkę: przy przepływowym ogrzewaczu nie da się praktycznie zastosować baterii "wajchowej". Muszą być pojedyncze kurki, bo żądaną temperaturę wody będziesz ustawiał 15 minut. A przy większej odległości podgrzewacza do baterii - jeszcze dłużej.
  Jeśli masz małą rodzinę - ok. montuj przepływowy. Ale jak będzie więcej użytkowników wody i ktoś zechce skorzystać z niej w innym miejscu (np. kuchnia), to zawsze rozreguluje tą ustawioną przez poprzednika np. w łazience. Dlatego przy wielu osobach w domu, trzeba dać jeden duży (te 18 czy 22 kW) na łazienkę, a na kuchnię, ewentualnie inne umywalki pojedyncze, minimum 4-5 kW. Mniejsze są bez sensu. Alternatywnie bojler zbiornikowy 100 i więcej litrów. Innych opcji raczej nie ma.
 • Helukabel
 • #33
  kho
  Level 11  
  retrofood wrote:
  ......... Dlatego przy wielu osobach w domu, trzeba dać jeden duży (te 18 czy 22 kW) na łazienkę, a na kuchnię, ewentualnie inne umywalki pojedyncze, minimum 4-5 kW. .


  I to stwierdzenie dało mi dużo do myślenia.
  Tak jak zacząłem pisać ten temat to chciałem zastosować podgrzewacz o mocy 18KW i miałby zasilać tylko dwie łazienki, które w 90% nie byłby użytkowane w tym samym momencie.

  Dla sprawdzenia i porównania wszelakich kosztów - co się bardziej będzie opłacało, zakupię bojler min.140l z podwójną wężownicą lub z płaszczem wodnym i zamontuję grzałkę.
  Lecz zabezpieczając się na przyszłość instalację będę miał przygotowaną na montaż podgrzewacza 18KW.

  Sprawdzę w użytkowaniu co się bardziej opłaca.

  Pozdrawiam wszystkich.
 • #34
  sq9jjh
  Electrician specialist
  brofran wrote:

  Bo to zupełnie zmienia podejscie do zagadnienia !! W takim przypadku najtaniej wyjdzie eksploatacja dużego bojlera z wężownicą , oraz grzałką elektryczną ( na lato ).


  Witam. Kolego brofan - Jesteś Fajny Facet, 300 litrowy zbiornik z dwoma wężownicami - jedna z kotła, druga z solara, grzałka 6kW i anoda tytanowa. Poezja. Jeszcze jak Ci gmina czy miasto dopłaci do tego to już full wypas. Pozdrawiam.

  Ps. Z drugiej strony - Kto bogatemu zabroni - kocioł z podajnikiem i przepływowy ogrzewacz wody, a co, wolno Mu. :D
 • #35
  User removed account
  User removed account  
 • #36
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na lato, to ja mam czarny baniak na słońcu.
 • #37
  jekab
  Level 23  
  retrofood wrote:
  To ja Ci podpowiem jeszcze jedną zagwozdkę: przy przepływowym ogrzewaczu nie da się praktycznie zastosować baterii "wajchowej". Muszą być pojedyncze kurki, bo żądaną temperaturę wody będziesz ustawiał 15 minut. A przy większej odległości podgrzewacza do baterii - jeszcze dłużej.
  .

  Żadna "zagwostka" trzeba po prostu zastosować podgrzewacz z regulacją temperatury na wyjściu. Mam baterie wajchowe którą trzeba w lewo i do góry. Ja nie mieszam wody z zimną. Ustawione mam 41 stopni wyjście i po 12 sekundach mogę wejść pod prysznic. Mierzyłem stoperem kiedy wiedziałem że prysznic nie był dzisiaj używany i temperatura w rurze do prysznica miała temperaturę ściany. Odległość przyłącza do prysznica ok 3 m temperatura wejścia do podgrzewacza 20 st przepływ 5 l/min moc 7.5Kw wyjście 41 st. Moc i wyjście ustawia się oczywiście automatycznie. Minusem jest ograniczony przepływ i po odkręceniu kranu w kuchni spada ciśnienie pod prysznicem. Ale automatyka radzi sobie i nie dostaje się zimnych porcji wody."Elektroniki" które mają obudowę grzałek z tworzywa i w instrukcji jest podana minimalna przewodność wody są nieizolowane i bardzo trwałe. Mogą też podgrzewać wodę wcześniej ogrzaną. Maksymalna temperatura na wejściu to ok 70 stopni.
 • #38
  sq9jjh
  Electrician specialist
  kho wrote:
  ...Sprawdzę w użytkowaniu co się bardziej opłaca...

  Nie wysilaj się specjalnie, bo to już od dawna wiadomo.
  geguś wrote:
  ...solary i zbiornik 1200l dla 4 osobowej rodziny. To jest full wypas...

  Tak Kolego geguś - Masz rację, to jest dopiero full wypas, bo przy 300 litrowym to jest problem z nadmiarem ciepła w słoneczny dzień. :D
 • #39
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jekab wrote:
  Ustawione mam 41 stopni wyjście i po 12 sekundach mogę wejść pod prysznic. Mierzyłem stoperem kiedy wiedziałem że prysznic nie był dzisiaj używany i temperatura w rurze do prysznica miała temperaturę ściany. Odległość przyłącza do prysznica ok 3 m temperatura wejścia do podgrzewacza 20 st przepływ 5 l/min moc 7.5Kw wyjście 41 st. Moc i wyjście ustawia się oczywiście automatycznie.

  :D
  Świetne!
  Tylko że nie piszesz, który podgrzewacz tak ma.

  PS. W tzw. sztucznych nerkach automatyka trzyma temperaturę krwi wchodzącej z rurki do żyły pacjenta z dokładnością do 0,1 C. Niezależnie od temperatury otoczenia. Zamontować taką automatykę w podgrzewaczu wody...
 • #40
  jekab
  Level 23  
  Kospel "Focus". Ja nie potrzebuję dokładności sztucznej nerki do natrysku. Nie jestem nawet pewny czy nastawione 41 st ma tą wartość i z jaką dokładnością się ustawia. Kiedyś miałem kaskadowy hydraulic i przed pójściem pod prysznic zapowiadałem by nikt nie używał kranu w kuchni. Dostanie porcji chłodnej wody na plecy nie było przyjemne
 • #41
  jarku99
  Level 1  
  Oto moje spostrzeżenia.
  Używam podgrzewacza przepływowego od 8 miesięcy ( 18kW Kospel), woda w zimie ZIMNA!!!!!! Trzeba regulować temperaturę natężeniem strumienia wody ( na maxa odkręcona jakieś 16-18 stopni bo podgrzewa wodę o określoną temperaturę od wody wpływającej do podgrzewacza - a teraz zimą to woda z wodociągu zimna. Jak leci bardzo wolno to nawet nagrzeje ją do około 45 stopni - czas napełnienia wanny -NIE PYTAJCIE !!!!!!
  Właśnie dostałem rachunek za prąd. Dopłata za 6 miesięcy 890 zł !!!!!!! Dodam , że rachunki miesięczne płaciłem dotychczas 200 - 250 zł za prąd. Nie zmieniałem ilości odbiorników energii a nawet powiem więcej wymieniłem żarówki na energooszczędne. Wiec pytam się gdzie ekonomika. Mam małe dziecko więc ciepłą wodę zużywam. Myślę, że jedyne wyjście z tej sytuacji ( dla mnie ) to wstawić wymiennik cwu z grzałką i to szybko. Jak to mówią mądry polak po szkodzie .... a piec od centralnego grzeje i grzeje....
  Też na jakimś forum czytałem pochlebne opinie o takich podgrzewaczach przepływowych ( elektrycznych) więc go kupiłem ale w moim przypadku okazało się to wielką klapą. Może jak ktoś używa wody dwa razy dziennie to jest to dobre rozwiązanie. Jedno wiem na pewno jak włączę podgrzewacz to cyferki na liczniku energii bardzo szybko się zmieniają .
  PS. Nie pracuję w firmie, która zajmuje się sprzedażą takich urządzeń ani przepływowych ani pojemnościowych, nie sprowadzam ich z zagranicy naprawdę nie zależy mi na reklamowaniu jakiegokolwiek rozwiązania - to tak gwoli wyjaśnienia jakby ktoś chciał zarzucić mi stronniczość.
 • #42
  jekab
  Level 23  
  Jeszcze nigdy nie cytowałem siebie ale jak ktoś coś pisze niech czyta wcześniejsze posty
  Quote:
  Jeżeli w domu ciepłej wody używa się w godzinach rannych i popołudniowych a reszta godzin to sezon martwy ... Na zasilaniu zastosować nieocieplony zbiornik 100-200 l który będzie ogrzewał wodę z otoczenia...I oczywiście prysznic a nie wanna...
  Piszę jeszcze raz o sposobie podłączenia podgrzewacza. U mnie zasilany jest z nieocieplonego zbiornika 120l który wisi w kotłowni. Woda w zimie nagrzewa się w nim do 21 stopni.

  Energia elektryczna jest najdroższym sposobem ogrzewania wody. Jedyny plus to wygoda. Przepływowy podgrzewacz przypomina trochę tak popularny czajnik bezprzewodowy. Jak chcę to zagotuje mi 0,5 litra wody w tej chwili i nie grzeje mi wody kiedy nie ma mnie w domu. Nikt rozsądny nie założy go w garkuchni ,przedszkolu lub w wielopokoleniowym dużym domu jednorodzinnym.
 • #43
  kho
  Level 11  
  Witam ponownie.

  Widzę, że są zwolennicy jaki i przeciwnicy przepływowych podgrzewaczy wody, więc ja mam przygotowaną instalację na podgrzewacz jak i na zwykły ,,bojler''.

  W chwili obecnej używam ,,bojlera''.

  Pozdrawiam.