Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przepływowy podgrzewacz wody, czy bojler?

kho 26 Jan 2010 22:40 43310 42
Bosch
 • #1
  kho
  Level 11  
  Witam wszystkich.
  Problem jest tego typu, że szukam informacji na temat przepływowego podgrzewacza wody. Planuję montaż ogrzewacza 18KW, instalacja do tego przystosowana ( kabel 5x6, zabezpieczenie 32A, więc powinno wytrzymać ) i moje pytanie jest takie czy wymieniony podgrzewacz zużywa podczas przepływu wody te 18KW/h, czy też może pobiera on te 18 kw/h na samym starcie, a później już mniej.

  Może rozsądnieszym wyjściem byłby montaż bojlera ( choć w to wątpię ).

  Mój cel jest taki, abym był zadowolony, że mam ciepłą wodę no i oszczędność kasy w kieszeni.

  Szukałem, ale dokładnej informacji na ten temat nie znalazłem.
  Jeżeli zużywa mniej to o ile.

  Pozdrawiam wszystkich.
 • Bosch
 • #2
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Cytat kol. kho:
  Quote:
  czy wymieniony podgrzewacz zużywa podczas przepływu wody te 18KW/h, czy też może pobiera on te 18 kw/h na samym starcie, a później już mniej.

  To jest podana moc max. Im bardziej otwierasz zawór wody (kran), tym więcej sekcji jest załączanych- czyli więcej grzałek jest zasilonych (max 18kW).
  Quote:
  Może rozsądnieszym wyjściem byłby montaż bojlera ( choć w to wątpię ).

  Ja też wątpię.
  Quote:
  Mój cel jest taki, abym był zadowolony, że mam ciepłą wodę no i oszczędność kasy w kieszeni.

  Jeśli jest wystarczająco wysokie ciśnienie, to lepiej zastosować przepływowy podgrzewacz- woda podgrzewana jest tylko wtedy gdy z niej korzystasz.
 • #3
  zbychu80
  Level 16  
  Ja bym się skłonił ku bojlerowi (z bardzo dobrą izolacją cieplną) i podgrzewaniu wody na drugiej taryfie. W moim przypadku (taryfa G12NW - weekendowa) stawki za kWh to 23 i 79 groszy. Za tą samą kasę mogę podgrzać 3 razy więcej wody... (grzanie w nocy, czy od 13-15). W przypadku zwykłej taryfy "nocnej" też się opłaci pokombinować nieco. Trzeba chwycić kalkulator w dłoń i pokombinować trochę.
 • #4
  sq9jjh
  Electrician specialist
  kho wrote:
  ...Może rozsądnieszym wyjściem byłby montaż bojlera (choć w to wątpię)...
  ...Mój cel jest taki, abym był zadowolony, że mam ciepłą wodę no i oszczędność kasy w kieszeni...

  Witam. Gdybym miał wybierać to zdecydowanie wybrałbym bojler niż podgrzewacz przepływowy, jest na pewno mniej ekonomiczny ale ma swoje niewątpliwe zalety. Trzeba się jednak o tym przekonać na "własnej skórze". Wybór oczywiście należy do Ciebie. Pozdrawiam.
 • #5
  yamayama
  Level 16  
  Witam!
  Teoretycznie nie wiem z jakiego powodu ale praktycznie uważam że bojler jest bardziej oszczędny niż podgrzewacz przepływowy 18kW. W domu moich rodziców był zainstalowany podgrzewacz przepływowy chyba Kospel i rachunki za prąd były masakryczne, nie wspominając już o przepalających się grzałkach (2 z 3 na rok). Zasługą dużych rachunków też mogły być nieizolowane długie rury do poszczególnych baterii. Trzeba było czekać kilka dłuższych chwil na gorącą wodę a licznik elektryczny mało nie odleciał. Po wymianie na duży boiler chyba 2 kW sytuacja bez porównania lepsza. Wydaje mi się że nagrzewanie mniejszą mocą przez dłuższy czas daje lepszy efekt. Ponadto spotkałem się na awariach z jeszcze 2 innymi podgrzewaczami przepływowymi (z tego 1 kospel) z przepalonymi grzałkami - nie polecam.
  Ewentualnie najlepsze rozwiązanie z przepływowych podgrzewaczy to te małe 2-3kW montowane bezpośrednio na bateriach lub w najbliższej okolicy a nie jeden 18kW na cały dom.
 • Bosch
 • #6
  kho
  Level 11  
  Akrzy74 wrote:

  Jeśli jest wystarczająco wysokie ciśnienie, to lepiej zastosować przepływowy podgrzewacz- woda podgrzewana jest tylko wtedy gdy z niej korzystasz.


  Witam. Jeżeli chodzi o ciśnienie wody to u mnie nie będzie z tym żadnego problemu, mogę nawet osiągnąć 6 kg. tylko co z tego jak pewne urządzenia wodne mogą po jakimś czasie mi ciec.

  sq9jjh wrote:

  Witam. Gdybym miał wybierać to zdecydowanie wybrałbym bojler niż podgrzewacz przepływowy, jest na pewno mniej ekonomiczny ale ma swoje niewątpliwe zalety. Trzeba się jednak o tym przekonać na "własnej skórze". Wybór oczywiście należy do Ciebie. Pozdrawiam.


  Jeżeli bojler jest mniej ekonomiczny , a ma swoje zalety to chciałbym wiedzieć jakie.....może moc jego jest mniejsza, ale czas grzania jest dłuższy, tylko później taki bojler dogrzewa stopniowo wodę, aby uzyskać zadaną temperaturę,....... a co jeśli opróżnię bojler z ciepłej wody..... to pod prysznicem można hartować się na bycie ,,morsem''.
  Więc jakie mogą być zalety bojlera z ekonomicznego punktu widzenia.

  yamayama wrote:

  Ewentualnie najlepsze rozwiązanie z przepływowych podgrzewaczy to te małe 2-3kW montowane bezpośrednio na bateriach lub w najbliższej okolicy a nie jeden 18kW na cały dom.


  Jeżeli miałbym montować na każdej baterii taki ogrzewacz to potrzebowałbym ich 7 szt - na sam zakup wydałbym więcej kasy niż na 1 a porządny.
  Natomiast taki który Kolega proponuje mija się z celem jeżeli miałby nalewać mi wannę wody ( musiałbym chyba zrobić sobie kilka kaw, żeby się doczekać napełnienia ), a i tak woda znacznie schłodziłaby się.
  Ten sam problem byłby z prysznicem.
  Takie zwykłe przepływowe podgrzewacze nie są przystosowane do długotrwałego ogrzewania wody. ( No chyba, że się mylę )

  Wyjaśnię tylko dlaczego takiej mocy, chodzi mi o zasilanie, dwóch łazienek w ciepłą wodę ( jedna łazienka ma prysznic natomiast druga wannę + oczywiście baterie nad umywalkami.

  Pozdrawiam i dzięki za szybką odpowiedź
 • #7
  pavulon
  Level 21  
  Jestem w tracie remontu i wybrałem przepływowy podgrzewacz bo:

  - komfort przede wszystkim, nawet wyższym kosztem. Obecnie mam bojler i już wielokrotnie wskoczyłem do wanny (lub w trakcie) i okazało się, że troszkę mało ciepłej wody było. Przy przepływowym nie musisz się martwić i sprawdzać.

  - miejsce - nie mam miejsca na duży baniak.

  - sprawność podgrzewacza przepływowego jest o wiele wyższa

  - wg. moich skromnych obliczeń wyszło, że przy ekonomicznym korzystaniu z podgrzewacza w tańszych taryfach nie wychodzi dużo drożej od bojlera. Przez "ekonomiczne" rozumiem prysznic max 10 min.

  Zajrzyj w specyfikacje techniczne przepływowych podgrzewaczy i zobacz ich możliwości - ile l/min, o ile st. C mogą podnieść temp. i ew. pomyśl o połączeniu bojlera z przepływowym. (jak skończy się ciepła woda w bojlerze włączy się przepływówka)
 • #8
  zybex
  Helpful for users
  yamayama wrote:
  ... przepalających się grzałkach (2 z 3 na rok).

  Mam w domu dwa stare takie podgrzewacze 18KW (z demontażu z Niemiec) i od wielu lat nie było żadnych awarii. Dodam, że instalację zrobiłem sam.
  Teraz nieco więcej informacji o moich doświadczeniach. W jednym i drugim nie używam drugiego biegu, zatem moc jest rzędu 12KW. Nigdy tez nie włączam dwóch naraz. Mam dwa dlatego, aby ogrzana woda miała krótszą drogę. Zabezpieczenie to typowy "S" 2x25A.
  Istotna rzeczą jest fakt, że nigdy nie grzeję wody na zapas a tylko wtedy ja biorę gdy jest potrzebna.
  Ostatnio nawet w jednym z nich odłączyłem druga grzałkę w ten sposób, że grzeje tylko jedna 6KW. Jednak zimą mam włączone dwie. Czekam aby zobaczyć jak będzie ta jedna grzałka sprawowała się latem.
 • #9
  kho
  Level 11  
  pavulon wrote:


  - sprawność podgrzewacza przepływowego jest o wiele wyższa


  I tu właśnie podzielam zdanie kolegi, również wydaje mi się że sprawność jest wyższa, a niewątpliwym plusem jest to że płaci się za czas w którym się z niego korzysta, natomiast w przypadku bojlera tak nie ma.

  Jednak nie zmienia to faktu, że są przeciwnicy i zwolennicy podgrzewaczy.

  Ja jestem w trakcie budowy domu i nie chciałbym mieć w łazience wiszącego baniaka, który może być nawet bardzo ładny i ,,zgrabny'', ale zawsze będzie to ,,ustrojstwo'' wiszące na ścianie lub gdziekolwiek.

  Z tymi taryfami jest przecież tak, że jeżeli ma się dwie taryfy to ta dzienna taryfa jest droższa,ta sama sytuacja jest z taryfami na weekend.

  Co z tego, że ja mam taryfę nocną, czy weekend-ową tańszą jak muszę zapłacić więcej za dzienna, a wiadomo, że z pierwszej taryfy korzysta się więcej - moim zdaniem nie zyskałbym nic do przodu.

  Pozdrawiam
 • #10
  jekab
  Level 23  
  Jeżeli w domu ciepłej wody używa się w godzinach rannych i popołudniowych a reszta godzin to sezon martwy to polecam zdecydowanie przepływowy podgrzewacz. Jak punkty odbioru nie będą przekraczać odległości 4 m a instalację za ogrzewaczem zrobić plastykowymi rurami ,chodzi o małą pojemność cieplną rury i średnica jak najmniejsza. Wskazane jest by odbiory docieplić. Jak jest miejsce można zastosować prosty myk. Na zasilaniu zastosować nieocieplony zbiornik 100-200 l który będzie ogrzewał wodę z otoczenia. W lecie żadnej straty nie ma a zimą będzie schładzać pomieszczenie ale jest to ciepło mniej wartościowe. Sens to ma przy podgrzewaczu ze sterowaniem elektronicznym w którym ustawia się temperaturę wyjściową i w instrukcji pisze że może działać na wodzie wstępnie ogrzanej.Ja używam polskiego fokusa i jestem zadowolony. I oczywiście prysznic a nie wanna.
 • #11
  zybex
  Helpful for users
  Przy przepływowych podgrzewaczach ważna jest droga jaką musi pokonać woda zanim dotrze do kranu. Jak ktoś ma domek jedno piętrowy (ja tak mam), to lepiej dać na dole przy kuchni jedną przepływówkę a drugą u góry w łazience. Byli tacy, co mi mówili, że aż dwie przepływówki? Ile to prądu musi ciągnąć? A im więcej przepływówek, tym mniej prądu idzie. Trzeba tylko trochę pomyśleć.
 • #12
  kho
  Level 11  
  zybex wrote:
  Przy przepływowych podgrzewaczach ważna jest droga jaką musi pokonać woda zanim dotrze do kranu. Jak ktoś ma domek jedno piętrowy (ja tak mam), to lepiej dać na dole przy kuchni jedną przepływówkę a drugą u góry w łazience. Byli tacy, co mi mówili, że aż dwie przepływówki? Ile to prądu musi ciągnąć? A im więcej przepływówek, tym mniej prądu idzie. Trzeba tylko trochę pomyśleć.


  Ja się z tym wszystkim zgodzę, że najważniejsza jest droga od podgrzewacza do kranu, i kilka mniejszych.
  Tylko czy właśnie taka mniejsza jak jeden z kolegów napisał ( 2-3KW ) jest w stanie obsłużyć zasilanie np. wanny gdzie jak wiadomo potrzeba więcej wody, no a drugi taki podgrzewacz miałbym zamontowany do obsługi prysznica - i to samo pytanie czy taki mały podgrzewacz nie dostanie zadyszki jak przez min.10 min. poleci przez niego woda.

  To właśnie jest istotne mały, ale czy da radę .........
  Może się okaże że niby tak, a co jak po kolei do wanny będą wchodziły 4 osoby, lub pod prysznic. ??

  Pozdrawiam
 • #13
  zybex
  Helpful for users
  Nie należy przyjmować skrajnych przypadków jako standard. Trzeba umieć w miarę oszczędnie korzystać z wszelkich dóbr, chyba, że ktoś ma dużo pieniędzy.

  Pamiętam jak kiedyś miałem typowy bojler 80 litrów. Wtedy to obowiązywała zasada, kto pierwszy ten lepszy. Przy 4 osobowej rodzinie, ostania osoba kapała się już gdy było bardzo późno i niekoniecznie miała gorącą wodę. Teraz, przy przepływówce nie ma tego problemu. Woda nawet formalnie parzy i nigdy jej nie brakuje. Co do kosztów, to nie mam bezpośredniego porównania, aby wiedzieć co jest tańsze.
 • #14
  kho
  Level 11  
  Ok. Widzę, że będzie trudno jednoznacznie stwierdzić co jest tańsze w użytkowaniu - bojler czy podgrzewacz wody.

  Więc uderzę z innej strony, bowiem mowa była o kilku podgrzewaczach na bateriach.
  Załóżmy raz jeszcze, że założę podgrzewacz mocy 2-3KW i moje pytanie ponawiam czy taki ,,mocny'' podgrzewacz da radę zadowolić 4 osoby biorące prysznic, lub biorąc kąpiel.?
  Nie chcę ponosić zbytecznych kosztów, a mieć tą satysfakcje z czerpania ciepłej wody.
  Toteż, gdyby założyć podgrzewacz do zasilania prysznica, a drugi do zasilania wanny to jakiej mocy, aby nie dostały zadyszki i nie wyzionęły ducha.

  Pozdrawiam.
 • #15
  Arturo2005
  Level 33  
  kho wrote:
  , że założę podgrzewacz mocy 2-3KW i moje pytanie ponawiam czy taki ,,mocny'' podgrzewacz da radę zadowolić 4 osoby biorące prysznic, lub biorąc kąpiel.?


  Jeżeli należą do klubu morsów to tak, na pewno będą zadowolone :)
 • #16
  brofran
  Level 39  
  kho wrote:
  podgrzewacz mocy 2-3KW i moje pytanie ponawiam czy taki ,,mocny'' podgrzewacz da radę zadowolić 4 osoby biorące prysznic, lub biorąc kąpiel.?

  Nie ma szans . Do wanny potrzeba conajmniej 7 kW , a do prysznica 5 kW . Te moce które podałes to do umywalki ledwo wystarczą .
 • #17
  zybex
  Helpful for users
  Zgadzam się z przedmówcą. 3KW to może być do umywalki, ale do wanny napełnienia nie ma szans. Coś za coś, czyli dużo prądu, ale czas ogrzania wody natychmiastowy. Ilość w zasadzie dowolna. Jakby co to taki PP ma dodatkowe zabezpieczenie, ale u mnie nigdy nie zadziałało.
 • #18
  kho
  Level 11  
  brofran wrote:


  Nie ma szans . Do wanny potrzeba conajmniej 7 kW , a do prysznica 5 kW . Te moce które podałes to do umywalki ledwo wystarczą .


  No właśnie też tak myślałem, że nic z tego nie będzie, te moce które przytoczyłem były podane przez kolegę ,,yamayama''.

  Więc skłaniałbym się tak jak kolega mówi do zakupu dwóch podgrzewaczy jeden na wannę i drugi do prysznica.

  A co sądzicie o montażu takiego 18KW, do zasilania dwóch łazienek ( wanna i prysznic ).
  Dodam że maksymalna odległość od podgrzewacza do zaworu czerpalnego byłaby ok 6m., rury izolowane, aby straty były jak najmniejsze.

  No chyba, że może być mniejszej mocy, ale pytanie wtedy jaka moc min.

  Pozdrawiam
 • #19
  romanhoks
  Level 16  
  Ja mam 21KW i do prysznica mam3m i mały przekrój rury.Nie chce widzieć na oczy bojlera.Sąsiad płaci za prąd 80 zł więcej i ma bojler.Przepływówka Simens.Jeszcze grzałki się nie przepaliły .Jak kupisz g-wno to będziesz ciągle to naprawiał.
 • #20
  olador
  Level 35  
  STIEBEL ELTRON DHC6 -moc 6,6kW ,używam od 1992' w 4 osobowej rodzinie tylko pod prysznic.
  Napełnianie wanny -to pomyłka .Nigdy mnie nie zawiódł-ma 18 lat ,solidny niemiecki produkt.
 • #21
  kho
  Level 11  
  romanhoks wrote:
  Ja mam 21KW i do prysznica mam3m i mały przekrój rury.Nie chce widzieć na oczy bojlera.Sąsiad płaci za prąd 80 zł więcej i ma bojler.Przepływówka Simens.Jeszcze grzałki się nie przepaliły .Jak kupisz g-wno to będziesz ciągle to naprawiał.


  A co myślisz o podgrzewaczu 18KW, wg. mnie powinien dać radę.( no chyba, że może taki 12KW da radę.)

  Wiadomo że, wanna i prysznic nie będą użytkowane w tym samym momencie.
  Ja również myślałem o marce SIEMENS z możliwością ustawienia temperatury.

  Pozdrawiam.
 • #22
  Marek333
  Level 12  
  Witam. Posiadam ogrzewacz firmy Biowar model Kaskada 18KW , który jest wykorzystywany do zasilania jednej łazienki (umywalka i prysznic). Ogrzewacz ma w tej chwili 11 lat i działa bezawaryjnie.Posiada trzy zakresy załączane ręcznie 12 KW ,15KW , 18KW.
  Każdy zakres jest podzielony na cztery podzakresy załączane automatycznie w zależności od wielkości poboru wody.
  W pierwszym zakresie jest podział na 3,6,9,12 KW , w drugim 6,9,12,15 KW , a w trzecim zakresie jest podział na 12,15,18 KW
  W lato mam ustawiony na jedynkę i rzadko odkręca się kran tak mocno żeby włączyć wszystkie grzałki , przeważnie włączają się dwie czyli 6 KW. W zimę ustawiam na dwójkę , a z trzeciego zakresu korzystam sporadycznie.
  http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/kaskada-2/menu-id-125.html
  Mój jest trochę starszy i ma inne zakresy niż te w linku
 • #23
  sq9jjh
  Electrician specialist
  kho wrote:
  ...Jeżeli bojler jest mniej ekonomiczny , a ma swoje zalety to chciałbym wiedzieć jakie...

  Napisz najpierw gdzie to ma być, w mieszkaniu czy w domku a jeżeli w domku to czym ogrzewasz w zimie ten domek?
 • #24
  stomat
  Level 37  
  Przewagę bojlera nad przepływowym można zauważyć gdy stoi się pod prysznicem i ktoś inny odkręca ciepłą wodę na maxa. Przy bojlerze łatwiej ustawić temperaturę wody. Wady to duże rozmiary, odrobinę większe straty i to że ciepła woda kiedyś się kończy. Tą ostatnią można wyeliminować instalując większy bojler. Niestety kosztem rozmiaru.
  Podgrzewacz przepływowy poniżej 12 kW to pomyłka. Nie nadaje się do niczego. Miałem taki 5,7 kW w letnim domku i wolałem wodę do mycia naczyń zagrzać w czajniku. Wyrzuciłem go i zamontowałem 10 l bojler w szafce pod zlewozmywakiem. Niebo a ziemia.
 • #25
  jekab
  Level 23  
  Piszę jeszcze raz o sposobie podłączenia podgrzewacza. U mnie zasilany jest z nieocieplonego zbiornika 120l który wisi w kotłowni. Woda w zimie nagrzewa się w nim do 21 stopni. Fokus jaki posiadam ma wyświetlacz ciekłokrystaliczny i nieizolowane grzałki. Odkręcam wodę w umywalce i co wyczytałem. Temperatura wejściowa 21 st przepływ 7,5l/min temperatura wyjść 41st moc 10,5kw.W instrukcji pisze że przepływ i moc to dane orientacyjne. A więc można policzyc czy się zgadza.
  Delta 41- 21=20 st
  ciepło właściwe wody 4,19 KJ/st kg
  P=20*7.5/60*4,19=10,475 kW
  Jeżeli podłączony byłby bezpośrednio do instalacji zimnej wody temperatura zasilania może spaść do 5 st. Więc liczymy
  Delta 41-5=36 st
  Moc na jaką włączyłby fokus
  P=36*7,5/60*4,19=18,855 Kw
  Dzięki takiemu zasilaniu ogrzewacza przy prysznicu moc nie przekracza 7kW
 • #26
  kho
  Level 11  
  sq9jjh wrote:

  Napisz najpierw gdzie to ma być, w mieszkaniu czy w domku a jeżeli w domku to czym ogrzewasz w zimie ten domek?


  Witam. Podgrzewacz tak jak wyżej pisałem zasilać miałby 2 łazienki ( prysznic i wanna )
  w domu jednorodzinnym/

  Wszystko jest trakcie wykańczania, C.O będzie zasilane na Ekogroszek, z możliwością podłączenia ogrzewania gazowego. ( ogrzewanie gazowe planowane jest w późniejszym okresie. )

  Pozdrawiam.

  ,,PS'' widzę że większość jest za podgrzewaczem.
 • #27
  Arturo2005
  Level 33  
  Bierzesz pod uwagę zasilania bojlera z pieca CO ?
 • #28
  kho
  Level 11  
  Arturo2005 wrote:
  Bierzesz pod uwagę zasilania bojlera z pieca CO ?


  Więc jeżeli chodzi o zasilanie bojlera z C.O to wyglądać będzie to w ten sposób, że taki zbiornik będzie znajdował się w kotłowni blisko kotła C.O dodatkowo może będzie wyposażony w grzałkę ( grzałka opcjonalnie ). tylko że taki bojler nie może wisieć w łazience, przez swoje gabaryty.

  Wiadomo jak napalę w piecu to mam ciepłą wodę, ale latem nie zamierzam w nim palić.

  A czemu to pytanie czy mam zamiar zasilać bojler z C.O. ?
 • #29
  brofran
  Level 39  
  kho wrote:


  A czemu to pytanie czy mam zamiar zasilać bojler z C.O. ?

  Bo to zupełnie zmienia podejscie do zagadnienia !! W takim przypadku najtaniej wyjdzie eksploatacja dużego bojlera z wężownicą , oraz grzałką elektryczną ( na lato ).
 • #30
  Arturo2005
  Level 33  
  Pytam bo jestem przed takim samym dylematem, tyle że bojler (czy podgrzewacz) ma być w kotłowni a do kuchni i łazienki mam tylko przez ścianę.