Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja wentylatora kominkowego indukcyjnego.

Hrabia322 26 Sty 2010 22:52 2391 2
  • #1 26 Sty 2010 22:52
    Hrabia322
    Poziom 16  

Witam poszukuje schematu jak najprostszego regulatora obrotów silnika indukcyjnego posiadam silnik jedno fazowy 3 przewodowy + ochronny przewód zawierającego kondensator 2uF 400V bo sterowniki na triakach nic nie dają silnik tylko "buczy" i w ogóle nie działa.
    Wyczytałem coś o falownikach i jakimś układzie u209b ale zbytnio nie widziałem żadnego schematu.
    Potrzebuje regulować to od najmniejszych obrotów bo na pełnej mocy mam za duży podmuch.
    Czy są jakieś proste rozwiązania?

0 2
  • #2 26 Sty 2010 23:08
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Silniki indukcyjne 1-fazowe, o ile nie zostały specjalnie skonstruowane do pracy na niższych obrotach, będą zawsze pracowały na obrotach synchronicznych pomniejszonych o poślizg (kilkanaście %).
    Jest wyjście z sytuacji: zastosowanie silnika komutatorowego szeregowego, zasilanego poprzez regulator obrotów na triaku (lub tyrystorze) - rozwiązanie znane np. z wiertarek.
    Ponieważ taki silnik (z wiertarką i regulatorem) możesz kupić już za 30,- zł, więc ewentualny eksperyment nie jest kosztowny.

0
  • #3 27 Sty 2010 08:30
    Hrabia322
    Poziom 16  

Regulacja wentylatora kominkowego indukcyjnego.
    Rzuuf wiem że jest to najtańsze ale ja nie chce rozwalać takiego silnika bo jest on bezgłośny praktycznie i wyważony idealnie potrzebuje jakieś inne rozwiązanie.

0