Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór TV Puls w Mysłowicach.

mamut16_91 26 Sty 2010 22:22 1797 11
 • #1 26 Sty 2010 22:22
  mamut16_91
  Poziom 2  

  Witam. Mam pytanie. Mam pokojową antenę tv naziemnej w pokoju ze wzmacniaczem(podłączona do prądu). Odbieram na niej TVP1,TVP2,TVP3 Katowice,Kraków,POLSAT,TVN. Wszystkie kanały wzorowo. Ostatnio odkryłem,ze przy odpowiednim ustawieniu anteny odbiera mi TV Puls. Oczywiście strasznie śnieży,jest kolor i dźwięk. Dla lepszego odbioru,zmniejszam na minimum pokrętło w antenie(1-12) na minimum. Zapewne Puls odbiera mi z nadajnika Katowice-Bytków,gdyż mieszkam w Mysłowicach,niecałe 15 km od nadajnika(14,63). Zakupiłem tani wzmacniacz na allegro http://allegro.pl/item064746_markowy_wzmacniacz_tv_firmy_vivanco.html.. Brak jakichkolwiek efektów prócz minimalnych odbić na kanałach. Tak jakby wzmacniacz w ogóle nie działał,choć te minimini odbicia są. Antena do odbioru Puls jest ukierunkowana w stronę drugiego pokoju przy samej ścianie. Czy jest jakiś sposób,wzmacniacz do tutejszej anteny(nie mam pojęcia jaką posiadam,ma regulacje 1-12 i 21-69),abym mógł odbierać Puls i nie wydawać znowu niepotrzebnie pieniędzy? Zaznaczam,ze druga antena to ostateczność:P

  Moderowany przez _PREDATOR_:

  Tu nie jest Allegro bis!
  :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4474193#4474193 p. 001
  Następne będzie ostrzeżenie!
  Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
  90

  0 11
 • #2 27 Sty 2010 01:11
  Yaga
  Poziom 15  

  1, 2, 3 Katowice, TVN, Polsat - nadają z przyzwoitą mocą z Kosztowów a to blisko Ciebie. 3 Kraków nadana jest z Bytkowa ale wiązką ukierunkowaną prawie w stronę Mysłowic - to program przeznaczony dla dawnych części woj. Śląskiego a teraz Małopolskiego
  Puls też jest nadawany z Bytkowa, dookólnie ale ze słabszego nadajnika.
  Ewentualne próby polepszenia odbioru Pulsu zacznij od zmiany kierunku ustawienia osobnej dowolnej anteny, mniej więcej w stronę Chorzowa, Siemianowic. Tak jak kiedyś były ustawiane anteny gdy wszystko odbieraliśmy na Śląsku z Bytkowa.

  0
 • #3 27 Sty 2010 07:36
  irekr
  Moderator

  Zastosowanie jakiegokolwiek wzmacniacza pod masztem w Kosztowach jest strzałem w stopę. Musi być przesterowany i próba odebrania PULS-u z Bytkowa musi się skończyć tak jak jest.
  Aby dobrze odebrać Bytków trzeba zastosować oddzielną antenę wyposażona w zespół filtrów pasmowych by maksymalnie stłumić sygnały nadawane z Kosztowów. Nie jest to proste a stosowanie szerokopasmowych wzmacniaczy jest działaniem odwrotnym od zamierzonego.

  Najprościej odebrać PULS z HotBirda, jest FTA... Będzie taniej...
  Pomijam fakt że wzmacniacz który zakupiłes ma zakaz sprzedaży i stosowania na terenie RP. Szczegóły na stronie www.uke.gov.pl .

  0
 • #4 27 Sty 2010 09:18
  dzac4
  Warunkowo odblokowany

  Kolego irekr a może byś tak przytoczył jakie wzmacniacze można stosować na terenie RP.
  Bo widzę że jesteś cały czas anty(wszystko na nie).
  Oczywiście to nie jest złośliwie tylko do wiadomości pytających.

  0
 • #5 27 Sty 2010 09:28
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  dzac4 napisał:
  Kolego irekr a może byś tak przytoczył jakie wzmacniacze można stosować na terenie RP.

  Wszystko jest tutaj z aktualizacją :
  http://www.uke.gov.pl/_gAllery/24/52/24526/lista_wyrobow_niezgodnych_06_01_2010.odb
  ze strony (link wyżej jest w lewym dolnym rogu) :
  http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...ws_cat_id=336&news_id=1098&layout=1&page=text

  W formacie .xls jest tutaj :
  http://www.uke.gov.pl/_gAllery/24/52/24525/lista_wyrobow_niezgodnych_06_01_2010.xls


  Pozdrawiam.

  0
 • #6 27 Sty 2010 14:28
  irekr
  Moderator

  Żaden ze wzmacniaczy szerokopasmowych montowanych do anten w puszce nie jest obecnie dopuszczony do sprzedaży. Podobnie jest ze wzmacniaczami do anten logarytmicznych.
  Nie jestem na anty, ale jestem zdecydowanym wrogiem okłamywania ludzi i wciskania im "anten do wszystkiego" i "wzmacniaczy o olbrzymim wzmocnieniu i wielkim zasięgu".
  Nic prostszego jak wejść na stronę UKE gdzie znajduje się wykaz wyrobów objętych zakazem obrotu.
  Nie mam pojęcia jakie wzmacniacze są na rynku, przynajmniej nie widziałem większości modeli, opieram się tylko na kartach wyrobów i tabeli UKE.
  Przyglądając się konstrukcjom tych wzmacniaczy jestem w stanie ocenić czy dany model będzie się nadawał do pracy czy nie. Te które widziałem nie nadawały się do niczego. To sa najczęściej wzmacniacze z poprzedniej epoki, kiedy nadajników telewizyjnych było dwa, może trzy, nie było komórek, WiFi, kuchenek mikrofalowych i całej współczesnej elektroniki made in china i CE czyli China Export.
  Podstawowym ograniczeniem jest MAKSYMALNA wielkość napięcia na WYJŚCIU wzmacniacza oraz odstęp intermodulacyjny.
  Większość sprzedawanych "płytek" nie ma żadnych filtrów na wejściu wzmacniacza, wzmacniają dokładnie wszystko a wystarczy jakikolwiek sygnał z poziomem powyżej 1 mV na wejściu i wzmacniacz jest załatwiony.
  Typowa wielkość maksymalnego napięcia to 86 dB czyli 20 mV. jak wytwórca buńczucznie twierdzi że wzmacniacz ma 40 dB to oznacza że każdy sygnał o napięciu wejściowym rzędu 40 dB czyli 0,1 mV jest na pograniczu przesterowania a w praktyce taki wzmacniacz wzmacnia tylko tło szumu.

  Jak powinien byc zrobiony taki wzmacniacz?
  1. Transformatorowe wejście. z układem upływnościowym ładunku potencjalnego na wejściu antenowym.
  2. Filtr pasmowy przepuszczający zakresy od 174 do około 240 MHz i od 470 do 900 MHz, reszta pasma powinna być tłumiona co najmniej 40 dB.
  3. Wzmacniacz powinien być typu wysokoprądowego, minimum 20 mA na stopień, najlepiej na tranzystorach polowych. Taki układ z zastosowaniem dobrego tranzystora o odpowiedniej liniowej charakterystyce zapewnia właściwy odstęp intermodulacyjny i będzie się nadawał do DVB-T w MPEG4.
  4. Całość musi być dokładnie ekranowana, szczególnie transformator wejściowy od zespołu filtrów i wzmacniacza.

  Jak pokażesz mi układ elektryczny istniejącego wzmacniacza to powiem Ci czy jest on coś warty.

  0
 • #7 27 Sty 2010 15:01
  mamut16_91
  Poziom 2  

  Irekr...prosiłbym Cie o podanie kilku dobrych wzmacniaczy. Czyli w grę wchodzi, albo druga antena kierunkowa, albo może jednak porządny wzmacniacz o który ciężko....

  0
 • #8 27 Sty 2010 17:21
  irekr
  Moderator

  Mamut, takie dobre wzmacniacze są drogie.
  W twoich warunkach zamiast wzmacniacza byłby bardziej przydatny zespół filtrów pasmowych. Sygnał PULS-a w Mysłowicach nie jest zły, gdyby obok nie stał patyk z którego wylatuje 2 MW mocy.W takich warunkach jedyny wzmacniacz jaki można zastosować to coś podobnego do Alcad 421, który razem z zasilaczem kosztuje ponad 500 zł. Gra nie jest warta świeczki.
  Podobne wzmacniacze Kathreina i Hirchmanna widziałem w Niemczech w cenie około 260 Euro za zastaw (wzmacniacz z zasilaczem). Były to już wkładki robione pod MPEG4 ale ja im specjalnie nie wierzę...
  Dlatego taniej będzie postawić najprostszego fergussona z biedronki na hotbirda i odbierac program z satelity..

  Dodano po 7 [minuty]:

  jest jeszcze jedno rozwiązanie: zastosowanie anteny wąskopasmowej np http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_19-27-39_A8775.htm dołączona do odbiornika przez zespół filtrów http://www.dipol.com.pl/korektor_antenowy_ka-02_4_pulapki_w_uhf_C0392.htm i do tego bardzo krytycznie zestrojony. Byc może trzeba będzie użyc kilku takich pułapek a zestrojenie trzeba zrobić na przyrządem, nie na oko...
  jak nie masz z tym doświadczenia to nawet nie startuj...
  Wzmacniacz nie będzie potrzebny.

  0
 • #9 28 Sty 2010 16:13
  maryann
  Poziom 37  

  irekr napisał:
  Żaden ze wzmacniaczy szerokopasmowych montowanych do anten w puszce nie jest obecnie dopuszczony do sprzedaży.
  Takie też? Ponoć mają homologację europejską.

  0
 • #10 28 Sty 2010 17:43
  mamut16_91
  Poziom 2  

  Panowie...dzieje się bardzo dziwna sprawa. Z dnia na dzień Puls staje się coraz lepszy. Nie stosuje żadnych wzmacniaczy,po prostu wszystko jest po staremu ;) Dla lepszego efektu podczas oglądania Pulsu po prostu pokrętło z kanałami 1-12 daje na minimum. Może wzmacniają sygnał z nadajnika ? Jeszcze trochę,a ludzie na Śląsku będą mogli normalnie oglądać ten kanał z telewizji naziemnej ; )

  0
 • #11 29 Sty 2010 07:44
  irekr
  Moderator

  Faktycznie na obudowie jest znak CE. Nie ma natomiast informacji o podstawie nadania takiego znaku.
  Porównałem te parametry z archiwalnym zapisem tych samych wzmacniaczy oferowanych kilka lat temu i widać producent wprowadził istotne zmiany konstrukcyjne, które zaowocowały wzrostem prądu pobieranego.
  Wielka szkoda z nie ma załączonej charakterystyki pasmowej tego wzmacniacza. Brakuje mi informacji czy jest wycinany zakres częstotliwości poniżej 174 MHz, od 240 do 470 MHz i powyżej 900 km, który powinien być mocno tłumiony.
  Generalnie stosowanie takie wzmacniacza w odległości mniejszej niż 60 km od jakiegokolwiek nadajnika jest podstawowym błędem.

  Podstawowym założeniem wszelkich wzmacniaczy jest kompensacja tłumienia kabla antenowego a nie nadrabianie złych parametrów anteny.

  Mamut: jak skręcasz pokrętło na minimum i jakość się poprawia to znaczy że "to co skręcasz" jest przesterowane innym silnym sygnałem.

  0
 • #12 29 Sty 2010 09:16
  maryann
  Poziom 37  

  To producent i podaje w pdf chyba wszystko. A praktycznie- po prostu widać różnicę- obraz gładszy i duuużo większa odpornośc na wzbudzenie. Oczywiście- to nie high-end antenowy, ale postęp w sektorze średnio-wysokim jest!


  Proszę o poprawienie linku z www.hfo.pl, ponieważ nie ma tu jednoznaczego "komunikatu" o tym, iż "chodzi tu o podany sprzęt" w zawartym temacie samego postu. :!:
  Regulamin pkt. 10.11 i również pkt. 8.4 . [SP5ANJ]

  A to tabela najbliższa konkretnemu sprzętowi. Niestety, tak działa podana strona.
  To link do pdf.

  0