Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak zmiany napięcia na diodzie pojemnościowej

scalak4 27 Jan 2010 03:19 1200 5
    scalak4
    Level 17  
    Witam. Posiadam w domu takie niepotrzebne radyjko CB marki GTV. Z ciekawości zacząłem mierzyć je oscyloskopem. Dlaczego jak przyłożę sondę oscyloskopu do katody diody pojemnościowej i zmieniam kanały to napięcie się nie zmienia tylko częstotliwość? Na kanale 1 oscyloskop pokazuje 16,27 MHz a na 20 16,51 MHz Co kanał zmienia się o około 0.01 MHz czyli 10 kHz . Napięcie min. to : 0,8 V a napięcie max. to : 2.2 V i pozostaje tak niezależnie od kanału. Myślałem że układ scalony daje napięcie na tę diodę i dzięki temu zmienia się jej pojemność i co za tym idzie częstotliwość VCO. A tu się zdziwiłem...:) chyba że jest jeszcze inna dioda.. Jutro roztopie do końca wosk i zobaczę...
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Może akurat trafiłeś na diodę modulatora FM.
    GREBSON
    Level 20  
    A może oscyloskop jest ustawiony na AC zamiast DC.
    scalak4
    Level 17  
    Właśnie sprawdziłem oscyloskop i mam ustawione na DC ( tak jest domyślnie w ustawieniach ) . A ta dioda połączona jest anodą do masy czyli mierzyłem napięcie bezpośrednio na niej.

Dodano po 2 [minuty]:

arturavs wrote:
    Może akurat trafiłeś na diodę modulatora FM.

HMM no to dało mi do myślenia :). W każdym radiu z FM są dwie diody?? Spróbuje się pod nią podłączyć ustawić na FM i dmuchnąć w MIC

Dodano po 6 [minuty]:

No sprawdziłem to i za dużych zmian nie ma... Przy odkręconym MIC gain jest tak samo jak przy zakręconym. Poszukam innej diody później jak kupie gaz do lutownicy gazowej i wytopie wosk
    sq6ade
    Level 40  
    Tak się nie powinno mierzyć napięcia na warikapie bo powoduje to rozstrojenie obwodu. Podłącz się z miernikiem za rezystorem polaryzującym diodę.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    SQ6ADE prawdę mówi. Nie znam Twego radia autorze , ale większość ; o ile ma FM ma dwie diody; jedna stroi , a druga moduluje FM.