Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

klucz tranzystorowy zamiast przekaźnika?

michal_wawa 21 Lip 2004 15:43 3493 5
  • #1 21 Lip 2004 15:43
    michal_wawa
    Poziom 11  

Witam, wiem że temat banalny ale dla mnie :?

Kombinuję jak zrobić "przekaźnik tranzystorowy"
    Napięcie sterowania 10~15V, przełączać będzie obwód o takim samym napięciu o obciążeniu max 200mA. Chodzi o odseparowanie obwodów w samochodzie; załączanie jednego odbiornika drugim, ale bez elementów mechanicznych

Bede ogromnie wdzięczny za schemat - na razie do głowy przychodzi mi jescze kontaktron, ale lepiej gdyby nie było elementów ruchomych.

Przepraszam za niewiedzę własną - byc może temat jest banalny :oops:

0 5
  • #2 21 Lip 2004 16:13
    Karol 1
    Poziom 25  

Witaj. Co Ty chcesz odseparować w samochodzie?? przecież jeśli będziesz miał to samo zasilanie i jedną tę samą mase to nie ma mowy o odseparowaniu.... a załączenie innego sprzętu przez klucz tranzystorowy nie powinno sprawiać wielkich problemów. jeśli masz inne źródło zasilania i o to Ci chodzi to proponuję zastosować układ klucza z transoptorem, w tym wypadku to jedyny sposób separacji bez elementów mechanicznych.Poza tym nie napisałeś jaki stan napięcia ma załączać... czy stan wysoki czy niski?

0
  • #3 21 Lip 2004 16:38
    michal_wawa
    Poziom 11  

karol 1 napisał:
    Witaj. Co Ty chcesz odseparować w samochodzie?? przecież jeśli będziesz miał to samo zasilanie i jedną tę samą mase to nie ma mowy o odseparowaniu....

Właśnie będą różne zasilania; konkretnie załączenie się jednego odbiornika ma załączyć drugi zasilany z innego obwodu; coś jak np. radio + antena wysuwana. Rzecz w tym że obwód sterujący jest małej wydajności a urządzenie przewyższa ją prawie dwukrotnie...

Cytat:

a załączenie innego sprzętu przez klucz tranzystorowy nie powinno sprawiać wielkich problemów. jeśli masz inne źródło zasilania i o to Ci chodzi to proponuję zastosować układ klucza z transoptorem, w tym wypadku to jedyny sposób separacji bez elementów mechanicznych.Poza tym nie napisałeś jaki stan napięcia ma załączać... czy stan wysoki czy niski?

Wysoki - tj pojawienie się tegoż. Ideałem pby był jeszcze zwłoka ~15s. ale to juz pewnie trudniejsze... Byłbym wdzięczny za schemat takiego klucza transoptorowego...

Pozdrawiam!
    Michał

0
  • #4 21 Lip 2004 18:00
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

:arrow: michal_wawa
    A czy mógłbyś narysować schemat tego, co chcesz zrobić, ewentualnie więcej szczegułów (co, gdzie podłączone) ze zwłoką nie będzie problemu - rezystor kondensator i przerzutnik schmita na 2 tranzystorach

0
  • #5 22 Lip 2004 09:49
    michal_wawa
    Poziom 11  

Tak to sobie wyobrażam. Urządzenie "master" włącza urzadzenie "slave" poprzez podanie +12V. Przełącznik, czyli tytułowy klucz ma za zadanie po pojawieniu się w punkcie a napięcia zaczekać ~5sek. (15 to jednak za dużo ) i zewrzeć styki s1 i s2 na tak długo, aż nie zniknie napięcie w punkcie a. Dawno, dawno temu miałem schemat takiego czegoś (bez opóźnienia) na bodajże CMOS-ie ale zaginął w przeprowadzkach...

0
  • #6 23 Lip 2004 01:21
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Wciąż nie za bardzo rozumiem....
    Co to jest master (radio, światła, wyrzutnia rakiet?), jak się go włącza (przełącznik odcinający całe zasilanie, czy może układ na stałe podłączony i przycisk włącz/wyłącz monostabilny obsługiwany elektroniczne)?
    Co to jest slave, reszta j.w. ?
    jakie i w jaki sposób obciążenie podłączone jest do s1 i s2?
    czy s1, albo s2 można połączyć z plusem, albo masą?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo