Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piece akumulacyjne podłączone ale jak dolozyc sterowanie ?

27 Sty 2010 14:55 2919 3
  • Poziom 9  
    Witam..

Posiadam 2 piece akumulacyjne dynamiczne w jednym pomieszczeniu. Model piecy to Dimplex VFDi 50 (5kW). Piece sa polączone na sztywno na bezpiecznikach tak samo osobno wentylatory. Aktualnie sterowanie jest reczne. Okolo 22-giej wlaczam i o 7 wylaczam. Jest to zrobione na szybko. Ale wiadomo ilez mozna latac wlaczac i wylaczac. Chcialbym to jakos sterowac. Widzialem na allegro programator cyfrowy na szyne i takie cos by mi chyba pasowalo. Programator mialby sterowac identycznie dwoma piecami na raz. Wiadomo nie moge tego puscic przez programator bo za duzy prąd ale moge to puscic z tgo co wyczytalem przez "stycznik"?. Czy moglbyscie mi pomoc co dokladnie mam kupic jaki programator jaki stycznik? Ewentualnie inne rozwiazanie? Samo sterowanie to jedna sprawa ale co zrobic z wentylatorami? tez moze przez taki drugi programator? Jest jeszcze pomysl by caloscia sterowal programator zewnetrzny z regulacja temperatury itp ale tez sporo sie naczytalem ze w przypadku pieców akumulacyjnych nie zdaje to egzaminu do konca.. bardzo prosze o pomoc w rozwiazaniu takiego podlączenia

Pozdrawiam
    Kamil
  • Poziom 23  
    Witam
    Nie jest to skomplikowane, Wystarczy kupić jakikolwiek programator czasowy, nie musi być elektroniczny. Najmniej chyba dla pana kłopotów będzie jak pan kupi programator który bezpośrednio włącza się do gniazdka 220V. Wyjście z niego należy podłączyć do cewki stycznika. Napięcie cewki 220V/AC. Stycznik musi być nie mniejszy niż na obciążenie 5 kW. Przypominam o prawidłowym uziemieniu.
    Jerzy
    Można to też zrobić w inny sposób, ale to chyba jest najtaniej
    Jerzy
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Sterowanie jest bardzo proste. Każdy nowy piec akumulacyjny posiada termostat stopnia załadowania. maksymalna temp. w piecu to 800stop. Radzę zapoznać się z tym pokrętłem i doregulować ilość-temp. gromadzonego ciepła akumulacyjnego. Po moich doświadczenia z pogodówką radzę doświadczalnie gromadzić ciepło. Piec po nagrzaniu do zadanej temp. sam się wyłączy.

Piec posiada wentylator który poprzez specjalną kierownice termiczną wydmuchuje zakumulowane ciepło. Zazwyczaj jest to regulowane w zakresie do 65 stop.

Co do sterowania wentylatorem radzę zastosować termostat pomieszczania na zasilaniu wentylatora. Z 2-taryfy energetycznej zasilane są grzałki, natomiast wentylator powinien być zasilony poprzez wspomniany termostat pomieszczenia przez całą dobę.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Nie to wszystko co napisaliscie jest dla mnie jasne.. ale ja mam podlaczone piece juz na sztywno na bezpieczniki w skrzynce bezpieczników. I zeby nie kombinowac poprostu chcialbym zakupic stycznik czy 2 styczniki do sterowania grzałkami ale juz w skrzynce zeby zalaczalo mi prad do bezpieczników i odrazu programator na szyne... odrazu mowie ze nie musi byc to najtansza wersja tylko najlepsza.. chodzi mi oto jaki konkretnie stycznik kupic i gdzie? :)

Pozdr