Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozważania na temat S7-200 i ważenia

macbe 27 Sty 2010 14:59 1290 0
  • #1 27 Sty 2010 14:59
    macbe
    Poziom 15  

Witam

Zdarzyło mi się realizować ważenie sypkich materiałów z użyciem między innymi Siemensa S7-200 i tak sobie chciałem poteoretyzować na temat możliwych rozwiązań do realizacji tego procesu.

1. S7-200 + sieć modułów wagowych
    Sygnały z tensometrów docierają do modułów wagowych. Sterownik realizuje odczyt aktualnych pomiarów z tych modułów poprzez port RS485. Zaletą rozwiązania jest skrócenie toru analogowego, bo moduły można zamontować w pobliżu tensometrów, wadą wolny odczyt danych z modułów (przypuśćmy, że mamy 5 modułów wagowych, czas cyklu sterownika to 50ms; założymy optymistycznie, że w jednym cyklu sterownika wysyłamy zapytanie do modułu, a już w kolejnym otrzymujemy odpowiedź, czyli odpytanie jednej wagi to 100ms, 5-ciu = 500ms, a w praktyce pewnie więcej). Niestety przy materiałach sypkich naważanych możliwie szybko 0.5s może oznaczać przesypane kilkanaście kg.

2. S7-200 + moduł wejść analogowych + wzmacniacze analogowe
    Sygnały z tensometrów docierają do wzmacniaczy analogowych, sygnał ze wzmacniaczy na wejścia analogowe sterownika. Wadą rozwiązania jest długość toru analogowego, zaletą dostęp do wszystkich pomiarów w każdym cyklu pracy sterownika. Rozdzielczość wejść analogowych S7-200 (12 bitów) powinna być chyba wystarczająca. Jeśli założymy, że tensometr 1500kg ma charakterystykę 2mv/V, jest zasilany 5V i chciałbym cały jego zakres przerzucić na wejście analogowe 0-10V, to mamy rozdzielczość 0.4kg. Jeśli zawęzimy zakres do wartości roboczych, czyli np. 200-1200kg (200 to np. waga urządzeń wiszących na tensometrze, a 1200 waga maksymalna wynikająca z pojemności urządzenia) to rozdzielczość będzie jeszcze większa.

3. S7-200 + Siwarex MS
    O modułach Siwarex wiem niewiele - może ktoś podzieli się doświadczeniami?

Które z powyższych wydaje się najsensowniejsze, przy założeniu, że chcemy osiągnąć nirvanę, czyli super szybkie naważanie, przy super dużej dokładności? :-> Oczywiście wiem, że wiele zależy od tego jak realizowany jest sam proces sypania, czy można zastosować jakieś progi przełączania na sypanie zgrubne i dokładne itp.

Może takich rzeczy w ogóle nie robi się na takich sterownikach, tylko na specjalizowanej elektronice, do której sterownik może najwyżej wysłać wartości zadane i odebrać sygnał "naważono"?

Jak wygląda sprawa legalizacji takich systemów? Gdyby wykorzystać rozwiązanie 1 i zastosować moduły wagowe z kalibracją zaszytą w ich wnętrzu, możliwością plombowania obudów itp to pewnie wystarczyłoby zalegalizować część instalacji, czyli tensometry-moduły. Co w przypadku, gdy kalibracja jest realizowana w sterowniku PLC, czyli mamy np. podpięty panel operatorski, na którym wyświetlane są aktualne sygnały z tensometrów w mV, w sterowniku PLC przechowywane są krzywe kalibracyjne i tam dokonywane przeliczenia mV na kg?

Pozdrawiam

0 0
  • SterControl