Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tylko część instalacji grzeje. Kaloryfery czy pompa ?

furzyk 27 Sty 2010 19:51 3782 4
  • #1 27 Sty 2010 19:51
    furzyk
    Poziom 9  

Zaczne od tego, ze szukalem postow opisujacych moj problem lecz rozwiazane w nich problemy nie pomagaja na dolegliwosc mojego systemu grzewczego.
    Uklad CO sklada sie z:Piec: broetje heizung triobloc te20 (ok. 10 lat)
    rurki miedziane, kaloryfery na scianach w salonie (2), sypialniach na pietrze (po jednym w kazdej), kuchnia i lazienka: ogrzewanie podlogowe i po jednm kaloryferze, przedpokoj - jeden kaloryfer. Do tego dwa kaloryfery w piwnicy lecz zakrecone bo nie musze tam miec cieplo.
    Pompa: byl grundfos 25-40 a jest omnigena 25-60 (zamiennik grundfosa)
    Cisnienie w ukladzie to ok 1 Bar.
    Dom ma ok 110 mkw.

Sytuacja wyglada nastepujaco: kaloryfery najblizej pieca grzeja mocno, dalej coraz slabiej, natomiast ciepla woda w ogole nie dochodzi do ogrzewania w lazience, korytarzu oraz w kuchni. O podlodze moge w ogole zapomniec - jak bylo cieplej na dworze to jeszcze miejscami jakby lekko grzala - lecz nigdy cala.
    Spuszczalem trzy razy wode z najnizej polozonego kaloryfera w piwnicy, po czym uklad napelnialem bardzo wolno bo przez ok 3 godziny z odpowietrzonymi czterema kaloryferami wliczajac te najwyzej polozone w sypialniach na gorze. Kiedy woda zaczela cieknac z odpowietrznikow - pozwolilem wylac sie ok. dwom litrom z kazdego po czym zamknalem zawory odpowietrzajace i uklad sie tak napelnil woda do 1 Bara. Potem wlaczylem piec oraz pompe, po ok 30 minutach odpowietrzalem pompe (na wylaczonym piecu) za pomoca odkrecenia niklowanej sruby i spuscilem w ten sposob ok 3-4 litry goracej wody. Potem jeszcze raz odpowietrzalem wszystkie kaloryfery w domu - lecz tylko z tych gornych troche posyczalo powietrze a potem leciala juz woda wiec zakrecilem zaworki. Odpalilem uklad i czekam.... Powyzsze czynnosci wykonywalem wczoraj. Dzisiaj na termometrze za oknem jest -12 a w domu jest stopni 12-13. Dodam, ze kilka lat temu caly uklad dzialal prawidlowo i problem zaistnial dopiero tej zimy. Do listopada dopalalem kominkiem i zeby miec te 20 stopni musze to wciaz robic a nie o to chodzi jesli sie ma piec gazowy. Piec jest ustawiony na 26 stopni (maxymalna wartosc) i na ciagle grzanie. Dzisiaj pompe kilka razy odpowierzalem bo na trzecim biegu chodzila dosc glosno.
    W innym poscie czytalem, ze trzeba z zimnych kaloryferow spuszczac wode tak dlugo az poleci ciepla jednak w nie grzejacym kaloryferze w kuchni spuscilem ok poltora wiadra wody (ok 15l) i woda leciala wciaz zimna.
    Pompe wymienilem z grundfosa na mocniejsza omnigene bo myslalem ze mechanizm pompy sie w jakis sposob popsul i nie tloczyla wody jak trzeba - lecz z tego co widze to nic nie dalo. Dzwonilem do firmy, ktora mi zakladala piec (lecz nie rury) i pani powiedziala mi, ze wezmie ok 200 zl za dojazd i stracony czas lecz nie sadze, aby cos sie po jej wizycie zmienilo. Piec jest jak sadze sprawny - CWU grzeje poprawnie i czesc grzewcza tez dziala - rura wychodzaca jest goraca, ze sie jej nie da dotknac a rura wchodzaca jest lednia ok 20-24 stopnie. W czym moze tkwic problem ?

0 4
  • #2 27 Sty 2010 20:23
    pawel_i
    Poziom 20  

Sprawdź filtry na instalacji CO i CWU.

0
  • #3 27 Sty 2010 21:12
    furzyk
    Poziom 9  

przed pompa nie ma filtrow (wiem jak takie wygladaja), jesli sa w piecu to nie wiem jak ich szukac. Chyba, ze na jednym zdjeciu to czarno-niebieskie to filtr ale nie sadze, bo nie jest ani przed pompa ani przed piecem. Znajduje sie to w dolnej czesci kadru pierwszego zdjecia zaraz ponizej czerwonego zaworu widocznego na zdjeciu. Zdjecia przedstawiaja uklad rur za piecem oraz tyl pieca ze zbiornikami (chyba wyrownawczymi)

Tylko część instalacji grzeje. Kaloryfery czy pompa ? Tylko część instalacji grzeje. Kaloryfery czy pompa ? Tylko część instalacji grzeje. Kaloryfery czy pompa ?

Chcialem jeszcze dodac, ze z zimnych kaloryferow leci woda pod pewnym cisnieniem wiec dlaczego ciepla woda omija kaloryfer ?? Nie moge tego pojac. Rozumialbym taka sytuacje gdyby np z odpowietrzania ledwie kapalo przy cisnieniu 1 bar w ukladzie - wowczas mogloby to oznaczac jakies pakuly, ktore nie pozwalaja wodzie sie przedostac do grzejnika - ale tak nie jest....

0
  • #4 27 Sty 2010 22:37
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Witam. Sprawdziłeś czy pompa pracuje? odkręć jej odpowietrznik i sprawdź wkrętakiem czy kręci się wałek pompy.

0
  • #5 27 Sty 2010 23:15
    furzyk
    Poziom 9  

tak, pompe mam nowiutka.
    Tak czy owak na zdjecu za niebieskim zbiornikiem znalazlem na przylegajacej do niego rurze filtr do wody wchodzacej do pieca. Nigdy go nie widzialem bo byl trudno dostepny - dzieki pawlowi_i zwrocilem wieksza uwage na szukanie filtrow w ukladzie - i znalazlem..... Jak u znajomych ogladalem ich instalacje to filtry byly widoczne i latwe do czyszczenia. U mnie tak nie bylo niestety, do tego baba, ktora mi to instalowala powiedziala przez tel. ze to na bank pompa wiec na niej sie skupilem. W 10 min po wyczyszczeniu filtra (byl brudny jak woda za Warszawa z osadami w postaci szlamu na sitku) kaloryfery - wszystkie - saly sie lekko cieple mimo, ze woda w piecu ma na razie 35 stopni i grzeje dalej.
    Dziekuje ogromnie za pomoc i przepraszam za swoje niedopatrzenie.

0