Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy przester do gitary Mesa Boogie V-Twin - PROJEKT

Stork 28 Sty 2010 00:22 10893 13
  • Witam. Mam do zaprezentowania opracowanie gitarowego układu przesterowującego dźwięk opartego na kanale LEAD/OVERDRIVE słynnego, nieprodukowanego już dziś efektu firmy Mesa Boogie V-Twin. Tor sygnałowy jest identyczny z oryginałem. Pracuje w nim tylko jedna duotrioda ECC83 ze względu na pominięcie w projekcie kanału czystego. (W oryginale użyto dwóch lamp 12AX7).

Preamp posiada 4-drożny regulator pasma (TREBLE, MIDDLE, BASS, PRESENCE), regulację wzmocnienia (GAIN) oraz przełącznik trybu pracy (BLUES/SOLO).

Na schemacie ideowym nie znajdują się części układu odpowiedzialne za zasilanie lampy, żarzenia oraz układów scalonych. Wszystkie trzy zasilacze są stabilizowane. Napięcie anodowe za pomocą diod Zenera (należy złożyć szeregowo 150V + 100V. Diod 250V nie ma na rynku), żarzenia lampy za pomocą stabilizatora LM7812, a wzmacniaczy operacyjnych za pomocą układów LM7812 oraz LM7912. Zasilanie układów scalonych jest symetryczne jednak nie wymaga transformatora z podwójnym uzwojeniem wtórnym ze względu na zastosowanie w układzie powielacza napięcia.

Z wykorzystaniem diody 1N4148 załączonej między masą a środkowym wyprowadzeniem stabilizatora na wyjściu zasilacza żarzenia uzyskuje się napięcie ok. 12,6V czyli wartość, która stanowi optimum dla żarzenia lampy ECC83.

Wszystkie elementy zasilaczy wyszczególnione są na schemacie montażowym.

Układ posiada wyprowadzenia dla dwóch diod LED. W założeniu jedna to sygnalizator załączonego zasilania [LED1], a druga sygnalizator trybu BLUES [LED2] załączanego dwusekcyjnym bistabilnym przełącznikiem (jedna sekcja wpięta w miejsce oznaczone jako SW, a druga w szereg z diodą LED2).

Praktycznym sposobem zasilania tego układu jest połączenie dwóch transformatorów sieciowych z uzwojeniami wtórnymi [12V]. Pierwszy transformator podłączany uzwojeniem pierwotnym bezpośrednio do sieci powinien posiadać dwa uzwojenia wtórne (2x12V). Jedno z nich podłączone do uzwojenia wtórnego drugiego transformatora (w drugim transformatorze wystarczy jedno uzwojenie wtórne 12V) oraz do zasilacza wzmacniaczy operacyjnych, a drugie do prostownika zasilacza żarzenia.

W ten sposób na uzwojeniu pierwotnym drugiego transformatora uzyskujemy napięcie około 200V, które należy podać na prostownik zasilacza anodowego lampy. Ze względu na separację galwaniczną napięcie 12V podawane na wtórne uzwojenie drugiego transformatora można z powodzeniem zastosować do zasilania wzmacniaczy operacyjnych bez ryzyka wystąpienia zwarcia w układzie.

Pierwszy transformator powinien mieć nie mniej niż 8W, drugi może mieć 4W.

Stabilizator LM7812 w zasilaczu żarzenia wymaga radiatora.
    Aby wyeliminować do maksimum ryzyko wystąpienia przydźwięków przewody sygnałowe łącznie z tymi do potencjometrów powinny być ekranowane.
    Kondensatory przy których na schemacie montażowyn nie ma podanej wartości napięcia są na 25V.
    Lampa instalowana jest w typowym gnieździe NOVAL do druku.

Czerwone linie na schemacie montażowym symbolizują zwory.
    Płytka jest przygotowana w dwóch wersjach (mirror i normal). Schemat montażowy to widok od strony elementów.
    Obrazy PCB w pliku .doc są zwymiarowane.

Mimo że opracowanie dotyczy jedynie kanału odpowiedzialnego za przesterowanie sygnału w V-Twinie, de facto do dyspozycji są tu dwa kanały. W oryginale oznaczone jako BLUES i SOLO. W opracowaniu pominąłem wyjście do końcówki mocy oraz symulację kolumny wraz ze wzmacniaczem słuchawkowym. Eksperymenty dowiodły że najlepszą jakość brzmienia uzyskuje się bezpośrednio z wyjścia pierwszego w układzie TL071. Na oryginalnym schemacie wyjście to oznaczone jest jako GUITAR AMP lecz z powodzeniem używałem go także w konfiguracji z końcówkami mocy bez konieczności dodatkowego wzmacniania napięcia sygnału.

Jeśli chodzi o brzmienie to jest ono dedykowane przede wszystkim do muzyki bluesowej oraz rockowej. Duży zapas wzmocnienia w trybie SOLO uzyskiwanego załączaniem przełącznika oznaczonego na schemacie montażowym jako SW powoduje że przy odkręceniu potencjometru GAIN powyżej połowy skali można uzyskać drapieżne rockowe brzmienie, zarówno do gry riffowej jak i solowej. W trybie załączonego kanału SOLO następuje także podbicie głośności więc z powodzeniem można używać tego przedwzmacniacza również jako booster. W kanale z wyłączonym trybem SOLO przy skręceniu potencjometru GAIN na początek skali można także uzyskać brzmienie czyste.

pozdrawiam
    Stork

Lampowy przester do gitary Mesa Boogie V-Twin - PROJEKT Lampowy przester do gitary Mesa Boogie V-Twin - PROJEKT
    Lampowy przester do gitary Mesa Boogie V-Twin - PROJEKT

Fajne!
  • #2 02 Lut 2010 03:21
    mcybass
    Poziom 12  

Szukałem kilka dni schemat podobnego przesteru dla kolegi, aż tu nagle taka niespodzianka :D Świetna konstrukcja, tylko troche z tymi trafami pomieszane... nie to żebym nie rozumiał, ale chce mieć pewność że wszystko podłącze jak trzeba, dlatego mała prośba - czy mógłbyś owe połączenia traf rozrysować jakoś, napisać gdzie jakie napięcie i co do czego podłączyć? Chciałbym się tylko upewnić, nic więcej :)

Edit: Dzięki wielki, tak właśnie przypuszczałem... szacun za projekt.

• #3 03 Lut 2010 00:13
    daroslav15
    Poziom 15  

Bez przesady kolego, równie dobrze można zastosować jakikolwiek inny transformator, byleby dawał na wtórnym wymagane napięcia, czyli coś powyżej 200v jako anodowe do lamp, 12 do żarzenia i zasilania wzmacniaczy operacyjnych. Niestety często takie transformatory sa drogie, dlatego ktoś wymyślil patent z dwoma malutkimi i tanimi transformatorkami.

• #4 03 Lut 2010 13:55
    Stork
    Poziom 17  

Można też oczywiście użyć takiego pojedynczego transformatora sieciowego. Należy jednak pamiętać by z uzwojeń wtórnych poza ok. 230V miał dwa uzwojenia 12V, ponieważ w podłączeniu które widnieje na schemacie montażowym nie można użyć napięcia z tego samego uzwojenia do zasilania żarzenia oraz wzmacniaczy operacyjnych. Poza zapobiegnięciem zwarcia takie rozwiązanie zapewnia pełną separację zasilania obwodów scalonych co może zmniejszać ryzyko wystąpienia ewentualnych zakłóceń z zasilacza żarzenia.

• #5 19 Lut 2010 21:34
    mcybass
    Poziom 12  

I w rysunku rozmieszczenia elementów jest mały błąd... są dwa podpisy OUT a ten z lewej koło rezystora 1M prawdopodobnie powinien być oznaczony jako IN.

• #6 20 Lut 2010 02:35
    Stork
    Poziom 17  

Fakt, już poprawione.

• #8 29 Mar 2010 19:00
    Stork
    Poziom 17  

Jakiej jest mocy? Czy to transformator sieciowy? Jeśli tak to ile wynoszą napięcia zmierzone na uzwojeniach wtórnych?

• #9 29 Mar 2010 19:53
    Mariusz_l
    Poziom 12  

Na razie wiem że na wejściu ma 14 ohmów.

• #10 29 Mar 2010 20:02
    Stork
    Poziom 17  

Nie dysponując danymi o które pytałem nie uda się ustalić czy transformator będzie odpowiedni. Musisz je zdobyć jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na swoje pytanie.

• #11 02 Kwi 2010 16:12
    Mariusz_l
    Poziom 12  

Zmierzyłem i niestety transformator daje 23v , 3,6v i 1,2v.
    Wydaje mi się że ten transformator powinien pracować na 110v.

• #13 29 Kwi 2011 21:19
    Ramanujan
    Poziom 8  

Witam,
    Zrobiłem powyższy układ,
    śmiga aż miło, dzięki za wrzutke Stork :-)
    napotkałem jeden problem:
    układ nie reaguje na potencjometr 220K (drugi od prawej strony płytki licząc zgodnie ze wskazówkami zegara - dwupinowe wyjście)
    czy ktoś doświadczył ten problem?
    nie wiem co sprawdzić, wlepiałem nos w ścieżki ale nic takiego nie widzę.

Czy ma ktoś gotowy opis potencjometrów? identyfikowałem je na ucho,
    nie poradziłem sobie tylko z tym jednym.

Opisałem problem jak umiem, sorki za niefachowy język.

Pozdrawiam serdecznie

• #14 25 Sie 2013 09:59
    marec666
    Poziom 2  

ktoś coś wie dlaczego koledze nie zadziałał ten potencjometr ???

oraz prosił bym o rozpiskę potencjometrów :)
    z góry dziekuje

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME