Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór akumulatora do PV (baterii słonecznej)

steephan 26 Sty 2015 18:44 47060 70
    rezydent1
    Poziom 9  
    Jaki problem z "nadprodukcją" ?, jeżeli się zakupi "inteligentne" inwertery to nie ma problemu.
    Poza tym mnie interesuje zasilanie w "szczerym polu" bo do najbliższej sieci ZE mam 3km i wcale mnie to nie martwi.
  • Fabryka Prądu
    prose
    Poziom 33  
    rezydent1 napisał:

Jaki problem z "nadprodukcją" ?, jeżeli się zakupi "inteligentne" inwertery to nie ma problemu.
    Poza tym mnie interesuje zasilanie w "szczerym polu" bo do najbliższej sieci ZE mam 3km i wcale mnie to nie martwi.
    Proste rozwiązanie kup panel 250 W regulator podłącz do akumulatora bedzie mało dokup drugi panel i powinno wystarczyć .

Dodano po 2 [minuty]:

Z wiatrakiem więcej problemu.
  • Fabryka Prądu
    rezydent1
    Poziom 9  
    prose napisał:
    rezydent1 napisał:

Proste rozwiązanie kup panel 250 W regulator podłącz do akumulatora bedzie mało dokup drugi panel i powinno wystarczyć .

Dodano po 2 [minuty]:

Z wiatrakiem więcej problemu.

Ja będę zasilał dom całoroczny a nie domek letniskowy :)
    800 W/h średnio na 24h takie będzie zapotrzebowanie, więc będzie siłownia wiatrowa 5kW i panele 5kW + akumulatory. Sprawę doboru akumulatorów już ma opracowaną, dzięki pomocy jednego z użytkowników tego forum.
    prose
    Poziom 33  
    rezydent1 napisał:
    Ja będę zasilał dom całoroczny a nie domek letniskowy
    800 W/h średnio na 24h takie będzie zapotrzebowanie, więc będzie siłownia wiatrowa 5kW i panele 5kW + akumulatory. Sprawę doboru akumulatorów już ma opracowaną, dzięki pomocy jednego z użytkowników tego forum.
    Jak masz akumulatory opracowane to niema sprawy to co wymieniłeś w poście powinno starczyć z nadwyżką .
    hostii
    Poziom 23  
    rezydent1 napisał:
    a będę zasilał dom całoroczny a nie domek letniskowy :)

Życzę powodzenia !!! Jak będzie taki grudzień to Ci nawet instalacja 40kW nie pomoże. Wiatrak może ? na wysokości powyżej 60m.... Chyba że będziesz agregatem się wspomagał. Ja mam dużo baterii i 3,2kW paneli i są tygodnie że praktycznie niema nic...Co do ładowania i nadmiaru prądu to niema żadnego problemu po prostu regulator ogranicza prąd ładowania baterii, a kiedy inverter zacznie pobierać więcej prądu regulator się podkręca i znowu daje całą moc. Wiadomo szkoda ograniczać prąd dlatego latem grzałka w CWU lub klima jest jak najbardziej zalecana.
    prose
    Poziom 33  
    hostii napisał:
    Ja mam dużo baterii i 3,2kW paneli i są tygodnie że praktycznie niema nic...
    U mnie na przykład najmniejszy uzysk jest grudzień ,styczeń 90-100 kWh miesięcznie z 4 kWp, do tego wiatrak i jest nie źle ,grudzień styczeń nie źle wieje to by wiatrak trochę wspomógł. Nawet nad tym już pracuję.
    hostii
    Poziom 23  
    prose napisał:
    do tego wiatrak i jest nie źle

Też się nad tym zastanawiałem, ale ale... jestem off-grid w systemie 48V i najtańszy wentylator jaki znalazłem to 3500zł 1kW. Trochę za duża inwestycja to już wolę za tę kasę panele kupić. Gdyby był jakiś 500W za 1500zł to bym pewnie kupił, ale są same na 24V.
    prose
    Poziom 33  
    Ja robię sobie sam na 230 V 1000 W.
    soundmaxxx
    Poziom 16  
    Ostatnio wpadły mi w ręce 6 sztuk używanych akumulatorów żelowych 12V/80Ah z wózków widłowych w niezłym stanie technicznym i chciałbym je podłączyć do systemu PV 24V.
    Pytanie jak je lepiej podłączyć ???

I sposób:

II sposób:
    prose
    Poziom 33  
    Podłącz w 1 sposób ja mam tak połączone.
    endurasek
    Poziom 14  
    Witam
    Chciałem sie dowiedzieć czy dobrze rozumuje przy doborze akumulatora.
    posiadam dwa panle po 180W 12V i kazdy daje 10A i dwa akumulatory 12V 50Ah a więć:
    5x100/20=25A i to jest max prąd ładowania tych dwóch akumulatorów.

Jeżeli moje panele dawają łącznie 20A to jestem jeszcze pod kreską bezpiecznego prądu ładowania i nic z akumulatorami mi się nie powinno stać oraz zapewniam poprawny prąd ładowania?