Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór akumulatora do PV (baterii słonecznej)

steephan 28 Sty 2010 12:07 45887 70
  • #1 28 Sty 2010 12:07
    steephan
    Poziom 9  

Witam
    Chciałem zapytać czy dobrze rozumuje.
    Mam baterie PV (fotowoltaiczna) 185WP 12v.
    Czyli 185/12=15,4Ah
    przez np 8h na dzien daje 123,3Ah
    wiec potrzebuje przynajmniej takiego akumulatora zeby go nie przeladowac w lecie?

1 29
  • #2 28 Sty 2010 12:47
    bogo2424
    Poziom 1  

Witam

Zastosuj regulator i nie będziesz musiał dokładnie liczyć pojemności akumulatora. A czym akumulator będziesz miał większy tym dłużej trzeba go będzie ładować i więcej energii będziesz miał do wykorzystania jak nie będzie słoneczka:D

1
  • #3 28 Sty 2010 12:52
    steephan
    Poziom 9  

Chce tylko wiedziec czy moje rozumowanie nie jest bledne...
    Jak rozumiem regulator ladowania nie pozwoli przeladowac akumulatora. Co zrobi z nadmiarem energii?

2
  • #4 28 Sty 2010 13:04
    mz615
    Poziom 12  

Sprawdź napięcie nominalne baterii PV. Podałeś 12 V, takim napięciem nie naładujesz żadnego akumulatora. Napięcie powinno być co najmniej 14,3 V. To zapewni prawidłowe ładowanie 2,4 V na ogniwo. Oczywiście przez wyżej wspomniany regulator napięcia. Regulator ograniczy prąd ładowania akumulatora. Pojemność akumulatora uzależniam od warunków w jakich będzie eksploatowany. Pełne nasłonecznienie w ciągu dnia panel doładowuje tylko akumulator 36Ah maks 47Ah. Zasada akumulator po rozładowaniu 1,8 v musi być doładowany przez 10 h prądem 3,6 A lub 4,7 A. Nie wiem czy Twoje ogniwo zapewnia w praktyce taki prąd.

0
  • #5 28 Sty 2010 20:05
    7-7-7
    Poziom 9  

Steephan,

Rozumiem że chcesz wykorzystać moduł fotowoltaiczny do ładowania akumulatora a następnie chciałbyś wykorzystać zgromadzoną tam energię w jakimś celu. Jeżeli to nie będzie urządzenie na 12VDC to będziesz musiał wykorzystać przetwornicę DC/AC o określonej mocy.

Dla przykładu:

Przetwornica 400W pobiera z akumulatora 12V ok 40A. Oznacza to że w ciągu godziny, przy maksymalnym poborze mocy, w akumulatorze może ubyć 40Ah. Jeżeli przetwornica ma pracować z takimi parametrami przez 5 godzin to łącznie pobierze 200Ah, itd. Należy również pamiętać że zarówno obciążony kontroler ładowania czy przetwornica nie pozwoli na rozładowanie akumulatora poniżej 20-30% ze względu na możliwość uszkodzenia akumulatora. W związku z tym, dla powyższego przykładu, 200Ah/0,7 = ok 285Ah, rzeczywista wymagana pojemność.

Dodatkowo zwrócić uwagę na prąd ładowania i rozładowania. W zależności od akumulatora może to być standardowo 5% lub 10%.

Upraszczając, akumulatory najlepiej dobierać do obciążenia. Dopiero później należy dobrać źródło zasilania.

Pzr

0
  • #6 29 Sty 2010 08:48
    steephan
    Poziom 9  

Wlasnie wiem zelepiej dobrac do obciazenia a nie odwrotnie. Ja juz mam ogniwa i chcialbym jej wykorzystac do oswietlenia ledowego.
    Dlatego pytam jak dobrac akumulator i czy moje rozumowanie jest dobre :]
    Nie jestem pewien tych parametrow (napiecie) jeszcze musze sprawdzic .....

0
  • #7 29 Sty 2010 09:47
    7-7-7
    Poziom 9  

Rozumiem,

W takim razie powinieneś sprawdzić jaki jest maksymalny prąd ładowania twojego modułu, by nie był wyższy niż prąd ładowania akumulatora i wtedy określisz minimalną zalecaną pojemność akumulatora dla tych parametrów.

Dla przykładu:

Maksymalny prąd modułu wynosi 10A. W takim wypadku zalecany akumulator nie powinien być mniejszy niż z prądem ładowania 10A. Zazwyczaj prąd ładowania wynosi 1/10 pojemności akumulatora w związku z tym pojemność dla takiego przykładu wynosi 100Ah. Maksymalny prąd ładowania dla akumulatora 100Ah wynosi 5*pojemność /20 co daje 5*100/20=25A i tej granicy nie możesz przekroczyć.

Jednak jeżeli chcesz wziąć pod uwagę taki parametr jak czas autonomii twojego układu to powinieneś zastanowić się nad tym co napisałem wcześniej.

Pzr

0
  • #8 02 Lut 2010 14:41
    steephan
    Poziom 9  

A więc mam parametry:
    Moc max - 185W
    Nap nom - 37,8V
    Prąd mocy nominalnej - 4,9A

72 ogniwa

Powinienem to liczyć jak w pierwszym poście tylko z napięciem nominalnym?

1
  • #9 03 Lut 2010 10:38
    Rzuuf
    Poziom 43  

Widzę tutaj rozwiazanie: bateria słoneczna (37,8V) ---> przetwornica "step-down" (37,8V/14,4V) ---> akumulator (12V).
    Jeżeli moc maksymalna, jaka jest do dyspozycji wynosi 185W, to moc jaką będzie można ładować akumulator będzie niewiele mniejsza (sprawność przetwornicy jest ok. 95%). Ponieważ napięcie ładowania jest 14,4V, zatem prąd maksymalny jest (185*0,95)/14,4=12,2A.
    Aby wykorzystać taki prąd, trzeba dysponować akumulatorem o pojemności conajmniej 60Ah, a odnosząc to do zalecanych "fabrycznie" warunków ładowania, nawet powyżej 120Ah.
    A co będzie, jeśli akumulator nie będzie wystarczajaco rozładowany, a tu znów Słońce świeci? Oczywiście, pojawi sie nadmiar energii, której nie wykorzystasz, dlatego warto dać akumulator ze sporym nadmiarem pojemności.
    W Polsce statystycznie mamy ok. 1500 godzin słonecznych w ciagu roku: średnio 2 godziny dziennie w zimie (kiedy dzień krótki i chetnie potrzebujemy więcej prądu do oświetlenia) i 6 godzin dziennie w lecie (kiedydzień długi i zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze). Na dodatek, jeśli Słońce świeci pod kątem w stosunku do baterii, to dysponowana moc jest odpowiednio mniejsza, dlatego - jeśli nie kręcisz swoją baterią za Słońcem, to z tej puli 1500 godzin wykorzystasz może połowę.
    Polska nie Kalifornia, oni tam mają nawet powyżej 3000 godzin słonecznych w ciągu roku, ale też prawdą jest, że kopalnię złota uruchamia się tam, gdzie złoto już jest w znacznie większej ilości, niż gdzie indziej...
    Skalkukuj, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na energię w skali np. tygodnia i policz, jak wielki musi być Twój akumulator, aby przez ten tydzień wystarczył Ci do zasilania czegoś tam, nie będąc doładowywany przez Słońce (wtedy jesteś przygotowany na to, że może być cały tydzień pochmurno).
    Pożytek z "nadmiarowej" pojemności akumulatora jest jeszcze jeden: dłuższa żywotność. Akumulator, w którym cykl ładowania/rozładowania obejmuje >80% jego pojemności ma trwałość ok. 200 cykli, a akumulator, który wykorzystuje tylko 20% pojemności ma trwałość ponad 800 cykli.
    Ograniczeniem pojemności "w górę" jest koszt, a również samorozładowanie, które można przyjąć na poziomie 1% pojemności na dobę. Jeśli bateria słoneczna nie wyrówna strat na samorozładowanie, to i też nigdy nie naładuje takiego akumulatora.
    Niestety, mimo że akumulator jest jednym z najbardziej dostępnych "magazynów" energii, koszt magazynowania 1kWh jest ok. 3 - 4 razy wyższy, niż cena 1kWh z elektrowni.
    Piszę "koszt magazynowania", a nie "koszt energii" - tą masz "za darmo" - nie licząc kosztu zakupu baterii słonecznej i przetwornicy ...

Tak jak w kinie: film ogladasz za darmo, musisz tylko płacić za bilet wstępu.

0
  • #10 03 Lut 2010 11:13
    steephan
    Poziom 9  

Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz :]
    Jeszcze pytanko co do tej przetwornicy: czy jest konieczna czy mozna np dobrac do tego nap odpowiedni akumulator (zakladam ze jakis regulator ladowania jest tak czy siak potrzebny :])

0
  • #11 03 Lut 2010 11:23
    Rzuuf
    Poziom 43  

Ponieważ twoja bateria daje napięcie różne, zależne od oświetlenia, i zawierające się pomiędzy 0 a 37V, tylko przetwornica "step down" pozwala wykorzystać tak "urozmaicone" źródło: każde napięcie powyżej 14,4V będzie wykorzystywane do ładowania Twojego akumulatora. Regulator ładowania w takim "stylu", jak przy alternatorze - jest nie do wykorzystania, gdyż on "dopasowuje" prąd wzbudzenia wirnika (tego u Ciebie nie ma!) tak, aby w stojanie indukowało się odpowiednie napięcie. U Ciebie o napięciu decyduje oświetlenie, bateria nie ma "prądu wzbudzenia" - jak alternator.
    Zaletą przetwornicy jest to, że ona przetwarza wyższe napięcie i mniejszy prąd, na niższe napięcie i większy prąd - działa jak transformator i stabilizator - "dwa w jednym".
    Każda inna regulacja łączy się ze znacznie wiekszymi stratami mocy.

1
  • #12 04 Lut 2010 08:39
    steephan
    Poziom 9  

Ok. Zacząłem kombinować i szukać. Jeszcze jedno mam nie do końca jasne. Chodzi o to jak mam więcej paneli albo po prostu więcej niż jeden akumulator.
    Znalazłem wypowiedź:
    jak masz 5 sekcji połączonych równolegle - jest to NAJGORSZE z możliwych rozwiązań. Akumulatory NIENAWIDZĄ pracować równolegle - drastycznie spada ich trwałość. Związane jest to z płynącymi pomiędzy gałęziami prądmi wyrównującymi. Zmniejszają one rzeczywistą pojemność i życie takiej bateri."

Czy to aż taki problem?
    Jak go rozwiązują jak np nie da się inaczej jak użyc 20-50 czy więcej sztuk?

0
  • #13 04 Lut 2010 22:47
    Rzuuf
    Poziom 43  

Zarówno panele, które mają być łączone, jak i akumulatory - muszą być TAKIE SAME (nie tylko taka sama pojemność, ale korzystnie, jeśli ten sam typ i od tego samego producenta).
    Łączyć należy SZEREGOWO. Przy łączeniu paneli może być korzystne zaopatrzenie każdego z nich w mostek, co powoduje, że panel chwilowo nie oświetlony (np. siadł ptak, lub liść) nie będzie "zawadzał" w produkcji prądu.

1
  • #14 08 Lut 2010 12:19
    7-7-7
    Poziom 9  

Tak jak wspomniał Rzuuf, akumulatory powinny być łączone szeregowo. Dostępne są akumulatory specjalnie dedykowane do tego typu instalacji. Są to bloki 2V o pojemności nawet 3500Ah i więcej (szukaj akumulatory HAZE, chińskie ale dobre). Pozwalają na dowolną konfigurację 6x2V 12x2V itd.

Ponadto, polecam wykorzystanie profesjonalnych kontrolerów ładowania (Phocos, Steca). Są to urządzenia bardziej zaawansowane niż przetwornica "step down". Dbają o prawidłowy proces ładowania, nie pozwalając na uszkodzenie akumulatorów, zwłaszcza że bloki 2V są dość drogie.

0
  • #15 10 Lut 2010 09:30
    steephan
    Poziom 9  

Ok. Planuje takich kilka modułów i żarówki LEDowe w domu jako drugą instalacje.
    A co z odbiornikami AC bo się pogubiłem?
    Jak mam panel 200W DC to jaki np tv AC mogę zasilić zakładając że panel pracuje z max sprawnością (teoretycznie)?

0
  • #16 10 Lut 2010 11:11
    qran
    Poziom 12  

steephan

Cytat:
    Jak mam panel 200W DC to jaki np tv AC mogę zasilić zakładając że panel pracuje z max sprawnością (teoretycznie)?

Mylisz pojęcia.
    sprawność
    jeżeli ogniwo ma sprawność np 10%, tzn że posiadając powierzchnię 1m2 będzie mogło pracować z mocą 100Wp (bo moc Wp/kWp podaje się dla natężenia promieniowania słonecznego o wartości 1000W/m2). Czyli (dla zadanej mocy ogniwa) od sprawności ogniwa będzie zależała jego powierzchnia.
    Ze spadaniem/zmniejszaniem sprawności powinno kojarzyć się zużywanie ogniw w czasie.
    moc
    jest to parametr określający wydajność energetyczną modułów i jest silnie uzależniony od natężenia promieniowania słonecznego padającego na moduł.

Jeżeli pytasz o to jakiej mocy urządzenie będziesz mógł podłączyć do modułu 200Wp zakładając że pracuje z maksymalną wydajnością, to moc odbiorników będzie zależała od sprawności falownika zmieniającego napięcie DC z ogniw na 230V 50Hz AC.

Przykład:
    200Wp @ 1000W/m2 -> 200W
    200W -> falownik o sprawności 90% -> odbiorniki o maks. mocy 180W
    ale jak słoneczko przysłoni chmurka to:
    200Wp @ 500W/m2 -> 100W
    100W -> falownik o sprawności 90% -> odbiorniki o maks. mocy 90W

Wynika z tego że moc tv który chcesz podłączyć będzie uzależniona od pogody... Chyba że zmienisz (wzbogacisz) nieco układ o kontroler ładowania i akumulator. Wtedy jak słoneczko zajdzie energię będziesz czerpał z akumulatora. Jak słoneczko wyjdzie zza chmur to będzie zasilać tv i doładowywać akumulator. Należy tylko odpowiednio dobrać pojemność akumulatora oraz moc ogniw.

Pozdrawiam!

PS. Chciałbym napisać więcej ale jestem w trakcie pisania artykułów i opisów dotyczących PV na swoją stronę. Dużo osób boryka się z tą mocą, sprawnością, przetwarzaniem, buforowaniem itp. Chcę rozwijać te zagadnienia w artykule tam zamieszczonym. Ale przez to ciągle muszę przepisywać treść ze swojej strony na Elektrodę lub muszę umieszczać linki.
    I tu pytanie do moderatorów: jeżeli będzie odpowiednie zainteresowanie, a artykuł z mojej strony będzie pożyteczny to może dodać ten tekst jako materiał/artykuł w tym dziale i po prostu cyklicznie go aktualizować?

0
  • #17 10 Lut 2010 12:24
    steephan
    Poziom 9  

Dzieki za odpowiedz. O to wlasnie mi chodzilo. Nie bylem pewien czy moc jaka mozna czerpac z ogniwa pracujacego na DC i po przetworzeniu na AC (pomijajac straty) mozna postrzegac tak samo. Czekam na ten artykul :]

0
  • #18 10 Lut 2010 17:30
    Majster
    Poziom 13  

Dyskusja w tym temacie jest tak chaotyczna, że trudno się połapać. Pozwolę sobie na swoje trzy grosze:
    - mowa jest o panelach o napięciu nominalym ca 36V
    jeśli do tego przyłączyć akumulatory 2 x12 V szeregowo połączone [24V] oraz diode prostowniczą to mamy najprostszy obwód. Panel PV posiada rezystancje wewnetrzną która ograniczy maksymalny prąd ładowania. Raczej nie akumulator będzie tu zagrożony lecz panel. Akumulator winien byc zabezpieczony przed rozładowaniem ze względu na prądy obciążenia żródła PV.Prawdą jest również,że do tego celu nie najlepsze są akumulatory samochodowe. Wskazane sa żelowe, specjalistyczne.
    Koncepcja ta umożliwia łączenie wielu paneli równolegle /z diodami/, może być dyskusyjna. Ja osobiscie mam wątpliwości czy zyski ze stosowania przetwornic w instalacji amatorskiej małej mocy są wyrażne. Inna jest sytacja w duzych instalacjach. Szanowny Steephanie przyślij na meila kartę katalogową tych paneli to przeliczę ten układ i poznasz wyniki

0
  • #19 10 Lut 2010 18:55
    qran
    Poziom 12  

Cytat:
    jeśli do tego przyłączyć akumulatory 2 x12 V szeregowo połączone [24V] oraz diode prostowniczą to mamy najprostszy obwód.

Najprostszy obwód do czego czego? Do ładowania?
    Dioda jest zbędna, stosuje się je przy łączeniu ogniw/szeregów równolegle.

Cytat:
    Panel PV posiada rezystancje wewnetrzną która ograniczy maksymalny prąd ładowania

Nieprawda.
    Charakterystykę U/I modułów PV można podzielić na dwie części: część zachowującą się jak źródło napięciowe - dla prądów (obciążeń) od 0A do wartości bliskich In. Dla In następuje "przegięcie" charakterystyki i panel zaczyna zachowywać się jak źródło prądowe (część 2ga charakterystyki). Zwiększanie prądu powoduje gwałtowne obniżanie napięcia na zaciskach aż do 0V dla prądu zwarciowego.

Cytat:
    Raczej nie akumulator będzie tu zagrożony lecz panel. Akumulator winien byc zabezpieczony przed rozładowaniem ze względu na prądy obciążenia żródła PV

A od kiedy dioda spolaryzowana w kierunku zaporowym stanowi obciążenie (pomijając np. zenery)??
    Za to przeładować akumulator nie jest trudno.

Cytat:
    Ja osobiscie mam wątpliwości czy zyski ze stosowania przetwornic w instalacji amatorskiej małej mocy są wyrażne

Policzmy:
    (dla 1000W/m2) akumulator podłączony równolegle do ogniwa będzie ładowany prądem nieco większym niż In, np 5.2A. Moc pobierana z ogniwa:
    24...28.8V x 5.2A = 124.8 ... 150W -> sprawność max. 82%
    Więc skąd te wątpliwości?

0
  • #20 11 Lut 2010 12:09
    steephan
    Poziom 9  

Ktos moze doradzic producentow inwerterow?

Tu znalazłem [url=http://www.sma-america.com/en_US/products/grid-tied-inverters/sunny-boy.html]. Cos podobnego szukam.

1
  • #21 11 Lut 2010 14:09
    qran
    Poziom 12  

SMA to bardzo dobra firma (moja prywatna opinia). W Polsce lata na inwerterach tej firmy ponad 160kWp. Tylko nie wiem czemu wybrałeś falowniki z serii grid-connected (podłączane do lini 230V) a nie z serii grid-off.
    Tu jest jeszcze więcej (sma.de)

Musisz sobie uświadomić, że stosując układ:
    ogniwo->kontroler->akumulator->falownik->odbiorniki
    falownik jest jakby "uniezależniony" od ogniwa i jego mocy. Całość bowiem można podzielić na:
    - część ładującą akumulator: ogniwo->kontroler->akumulator
    - część pobierającą z akumulatora energię czyli akumulator->falownik->odbiorniki.
    Obie te części są autonomiczne a łączy je jedynie akumulator.

Przykład: ogniwo 250W + przetwornica 1kW + bezstratny akumulator
    Ogniwo 250W ładuje akumulator z pełną mocą przez 6 godzin (1.5kWh), nie ma włączonych odbiorników bo Ty leżysz przez ten czas w ciszy na materacu w basenie. Wracasz wieczorem do domu mając ochotę na posłuchanie muzyki więc załączasz swój sprzęt grający o mocy 1kW i cieszysz ucho swoje i sąsiadów przez najbliższe 1.5h.
    Zatem moc przetwornicy w dużej mierze wynika z mocy urządzeń które chcesz dołączyć do systemu. Pytanie brzmi ile będą one pracowały.

Można "sztucznie" wydłużać czas pracy urządzeń przez zwiększanie pojemności akumulatora ale po jego wyczerpaniu trzeba będzie znów długo czekać na jego ponowne naładowanie.
    System off-grid dobiera się bardzo indywidualnie i policzenie całości nie jest takie proste.

Dobra wiadomość jest taka że na rynku jest sporo przetwornic 12/24V->230V~ i możesz je swobodnie wykorzystać w tym układzie. Przecież do ich pracy potrzeba przede wszystkim stałego źródła napięcia czyli w tym wypadku akumulatora.

Pozdrawiam!

0
  • #22 14 Lut 2010 19:04
    7-7-7
    Poziom 9  

Jak wspomniał kolega qran, urządzenia firmy SMA są prawdopodobnie najlepszymi w swojej klasie. Szczególnie interesujące są inwertery Sunny Island z serii off-grid . Pozwalają one na dobieranie niedoboru energii z sieci energetycznej. Podobny efekt można uzyskać stosując zwykłą przetwornicę DC/AC i przełącznik faz. Testowałem coś takiego i byłem bardzo zadowolony. Co do zwykłych i tanich przetwornic to szczególnie polecam COTEK i MEAN WELL.

pozdrawiam,

0
  • #23 15 Lut 2010 13:41
    steephan
    Poziom 9  

7-7-7 napisał:
    Jak wspomniał kolega qran, urządzenia firmy SMA są prawdopodobnie najlepszymi w swojej klasie. Szczególnie interesujące są inwertery Sunny Island z serii off-grid . Pozwalają one na dobieranie niedoboru energii z sieci energetycznej. Podobny efekt można uzyskać stosując zwykłą przetwornicę DC/AC i przełącznik faz. Testowałem coś takiego i byłem bardzo zadowolony. Co do zwykłych i tanich przetwornic to szczególnie polecam COTEK i MEAN WELL.

pozdrawiam,

To Sunny Island to rzeczywiscie ciekawe tylko input/outpot AC jest 120 V (80 – 150 V). Chyba ze zle czytam spec. Jestem ciekawy czy to by sie sprawdzalo przy powiedzmy trzech panelach 185-200Wp bo zawsze w domu cos dziala (lodowka, zamrazarka, klima w lecie). Sprawdzalo w sensie ze wieksozsc energi bedzie wykorzystana a on nie bedzie mial problemu z tym ze wiekszosc zapotrzebowani jest pokrywana z sieci. Ewentualnie zeby potrafil magazywnowac nadmiar w akumulatorze (opcja).

Kolego, popraw pisownię swoich postów, bo nadają się tylko do kosza. pkt 8.2 regulaminu. [retrofood]

0
  • #24 15 Lut 2010 21:11
    7-7-7
    Poziom 9  

Zdaje mi się że w urządzeniach Sunny Island wszystko zależy od tego jak zostanie skonfigurowane. Może pracować jako standardowy UPS, wtedy będzie pobierał energię z sieci i ewentualnie doładowywał akumulatory, a w momencie zaniku sieci automatycznie przełączy się na zasilanie z akumulatorów. Lub kolejna opcja, Przetwarza napięcie z akumulatorów i w momencie rozładowania akumulatorów przełącza się na zasilanie z sieci.

Zapis input/outpot AC 120 V (80 – 150 V) prawdopodobnie dotyczy wersji amerykańskiej. Europejskie Sunny Islandy są na 230V 50Hz.

Dla tak małej ilości modułów widziałem jeszcze jedno rozwiązanie, przetwornica TN-1500W w konfiguracji jak Sunny Island firmy Mean Well.

pozdrawiam,

0
  • #25 16 Lut 2010 09:53
    steephan
    Poziom 9  

Dzwoniłem z ciekawości do polskiego dystrybutora. Europejskie Sunny Islandy są też w wersji europejskiej ale są to po prostu kontrolery ładowania do baterii (bez baterii nie ruszy). Panele do nich to dodatek. Niestety prąd pobierany z sieci idzie do akumulatorów a potem na dom, jednym słowem UPS :/ Nie da rady ciągnąc przez niego z bezpośrednio z sieci a akumulator tylko do magazynowania nadmiaru z PV. Do tego jeszcze Sunny Boy trzeba do PV min 1,1 kW

0
  • #26 16 Lut 2010 20:15
    7-7-7
    Poziom 9  

Inwerter Sunny Island jest przetwornicą DC/AC z możliwością pracy jak UPS. Akumulatory mogą być ładowane przez sam inwerter lub z zewnętrznego źródła. SMA ma dedykowane kontrolery ładowania do współpracy z Sunny Islandami - Sunny Charger. Urządzenie to jest kontrolerem ładowania z interfejsem do komunikacji z Sunny Islandem co pozwala na dopasowanie warunków ładowania. Wystarczy wtedy moduły podłączyć do Sunny Chargera i masz załatwioną sprawę ładowania akumulatorów. W momencie gdy do ładowania akumulatorów wykorzystujesz kontroler innej firmy (np: PHOCOS) musisz wykorzystać inne urządzenie, a w zasadzie pewnego rodzaju czujnik - rezystor bocznikowy tzw. shunt. podłączony do Sunny Islanda na podstawie którego Inwerter będzie wiedział że akumulatory są ładowane z innego źródła. W innym wypadku Inwerter będzie ładował akumulatory z sieci.

Dodano po 5 [minuty]:

Podobnym rozwiązaniem do Sunny Islanda jest połączenie zwykłej przetwornicy DC/AC i przełącznika faz. Urządzenie to pozwala na przełączanie między fazą master i fazą załączana na wypadek zaniku fazy podstawowej.

0
  • #27 17 Lut 2010 08:59
    steephan
    Poziom 9  

A jak wyczerpie akumulatory to będzie ciągnął bezpośrednio z sieci?

pdf - tzn że na schemacie (na końcu pdfa) generator można zastąpić zasilaniem sieciowym? Tak aby dzialalo to w pelni automatycznie, żeby była opcja wyboru ładowania akumulatorów PV/PV+sieć.

0
  • #28 18 Lut 2010 18:13
    7-7-7
    Poziom 9  

Zamiast generatora można podłączyć zasilanie 230V 50Hz. Wtedy układ będzie dobierał braki z sieci.

0
  • #29 13 Paź 2010 15:17
    MariuszSzurgot
    Poziom 9  

Mam takie pytanie odnośnie konfiguracji:
    Ogniwo -- przetwornica -- akumulator -- przetwornica DC/AC.
    Mam na oku ogniwo słoneczne małej mocy bo 20W (http://fotoogniwa-sklep.pl/Solar_20W-383.html) w którym napięcie maksymalne wynosi 17,6 V a prąd 1,13 A. Przetwornica DC/AC zasilana z akumulatora będzie małej mocy ponieważ będzie to układ służący tylko do badań pomiarowych ewentualnie do zasilania jakiegoś energooszczędnego odbiornika. Mam pytanie jaką wykorzystać najlepiej przetwornice do stabilizacji napięcia ładowania akumulatora (małej pojemności). Czy wykorzystać akumulator np. 6V i przetwornicą obniżającą stabilizować napięcie ok. 8V? (wówczas ładowanie akumulatora odbywało by się w warunkach dobrego nasłonecznienia a co za tym idzie krótkim okresie dnia) A gdybym wykorzystał akumulator 12 V potrzebował bym napięcia 14,4V i tu byłby problem związany jak to napięcie uzyskać z tak niestałego źródła jakim jest ogniwo fotowoltaiczne, ponieważ w najlepszych warunkach napięcie na panelu przekraczało by niewiele napięcie 14,4V i tu przetwornica obniżająca a w najgorszych warunkach napięcie na panelu było by niższe od 14,4 V i przetwornica podwyższająca. Które rozwiązanie byłoby lepsze? I jak ewentualnie rozwiązać problem z akumulatorem 12V i wahaniem napięcia raz poniżej raz powyżej napięcia ładowanie akumulatora 14,4V i koniecznością stosowania 2 przetwornic.

0
  • #30 24 Paź 2010 17:56
    qran
    Poziom 12  

:arrow: MariuszSzurgot
    Po pierwsze na stronie są błędy, 17,6V to napięcie mocy maksymalnej a nie napięcie maksymalne (rozwarcia) czyli 21.6V.

Napięcie na zaciskach modułu jest w przybliżeniu stałe, zmienia się natomiast prąd i moc. Stosowanie akumulatora 6V to kiepski pomysł bo 2x zmniejszysz sprawność całości. 12V akumulator będzie znacznie lepszy ale musisz pamiętać o zabezpieczeniu przed przeładowaniem. Nie bawiłbym się w żadne przetwornice tylko zastosował układ stabilizatora ldo (albo prosty stabilizator na diodzie zenera + tranzystor) i problem z głowy.

0