Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte GA-8I915P-MF komplikacje z działaniem k. sieciowych

Jordister 28 Sty 2010 12:20 2492 15
  • #1 28 Sty 2010 12:20
    Jordister
    Poziom 9  

Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum lecz nieraz korzystałem z zawartych w nim informacji, ale tym razem niestety mi nie pomogły, więc proszę pilnie o pomoc ponieważ jest to sprawa nie cierpiąca zwłoki. Będę wdzięczny za każdą informacje bądź też radę.

Sprawa wygląda następująco:

System: Windows XP Home Edition
    Płyta główna: Gigabyte GA-8I915P-MF / i915P
    Karta sieciowa LAN: Realtek RTL8169/8110 Gigabit Ethernet Adapter

zależało mi na dostępie do sieci wi-fi w PC, znalazłem w starszym komputerze sieciówkę wpiąłem ją do kompa i była prawidłowo wykrywana, oraz instalacja sterowników przeszła pomyślnie lecz jak się okazało sieciówka była "zepsuta", skakał sygnał(raz był, raz nie). Wówczas w połączeniach sieciowych prawidłowo były wyświetlane 3 ikony: Połączenie 1394, LAN, oraz Wi-fi. Zdenerwowany tym faktem udałem się do najbliższego sklepu komputerowego i kupiłem katę tp-link(model: TL-WN350GD). Wyjąłem nie działającą poprzedniczkę wpiąłem nową i wtedy zaczął się ogromny problem gniazda PCI nie wykrywają ani nowej karty, ani starej. a do tego wszystkiego doszedł dodatkowy problem... sieciówka LAN zintegrowana z płyta główną padła. W folderze połączeń sieciowych wieje pustką... nie ma żadnej ikony.

dodatkowe informacje:
    - porty USB działają.
    - dioda przy złączu LAN świeci się po podłączeniu przewodu.
    - EVEREST wykrywa kartę sieciową
    - dioda przy ruterze do którego wpięty jest PC "miga" jakby połączenie było nawiązane
    - w Biosie karta jest uruchomiona

Będę niewyobrażalnie wdzięczny za każdą pomoc...

Moderowany przez mat_ed:

Nitkę znaleźć można w pasmanterii, a nie w komputerze. Tytuł wątku poprawiłem.

0 15
  • #2 28 Sty 2010 13:48
    mat_ed
    Poziom 43  

Co widać w Menedżerze urządzeń gdy karta sieciowa jest podłączona?

0
  • #3 28 Sty 2010 13:55
    Jordister
    Poziom 9  

w menadżerze urządzeń nie pokazuje żadnej z kart sieciowych. natomiast everest je widzi.

0
  • #4 29 Sty 2010 10:42
    Jordister
    Poziom 9  

ponawiam prośbę o jakiekolwiek wsparcie w moim problemie.

niezwykle mi zależy na rozwiązaniu tego problemu...

Dziękuje i pozdrawiam.

0
  • #5 29 Sty 2010 11:41
    MiroLord
    Poziom 20  

Sterowniki do zintegrowanej karty sieciowej masz na płytce ze sterownikami do płyty głównej - przeinstaluj. Jeśli chodzi o karty sieciowe Wi-Fi, nie kupuj jak najtańszych, z używanymi też są problemy.

0
  • #6 29 Sty 2010 14:38
    slvestr
    Poziom 32  

Przełóż do drugiego PCI. Jak nie pomoże to spróbuj zainstalować ręcznie. Wybierając w menadżerze urządzeń nowe urządzenie typ karty sieciowe i wskaż sterowniki z płyty cd.

Dodano po 55 [sekundy]:

Na czas instalacji możesz w BIOS'ie wyłączyć kartę zintegrowaną. Dobrze jest też prze tym wszystkim zresetować BIOS.

0
  • #7 29 Sty 2010 16:09
    Jordister
    Poziom 9  

Podłączyłem do drugiego PCI, niestety nic to nie dało. instalowałem ręcznie. również brak reakcji. wyłączyłem i włączyłem karte w biosie.

Proszę o kolejne propozycje. Pozdrawiam

0
  • #8 29 Sty 2010 16:22
    tronic1
    Spec od komputerów

Karty zmieniałeś przy odłączonym od sieci ~230V komputerze ? Jesteś pewny że te sloty PCI są sprawne ? Masz jakąkolwiek inną kartę PCI ? Uruchom komputer z Linuxa LiveCD i sprawdź czy karty są widoczne i działają.

0
  • #9 29 Sty 2010 21:43
    Jordister
    Poziom 9  

ubuntu 9.10 odpalony z płytki nie widzi kart sieciowych.

lspci : brak Ethernet controller / Network controller
    ifconfig -a : wyświetla mi tylko konfig "lo"

karty zmianiałem bez odłączenia od sieci... (tylko przy wyłączony PC)
    podłączyłem starą muzyczną niestety brak odzewu. nie widzi
    reset biosu nie pomógł.

załączam skan layout'u i schematu płyty głównej:
    Gigabyte GA-8I915P-MF komplikacje z działaniem k. sieciowych

z tego wynika że padła nitka "PCI Bsu". jakieś sugestie, pomysły?

0
  • #10 29 Sty 2010 22:01
    tronic1
    Spec od komputerów

Dla pewności sprawdź jeszcze te karty na innej płycie, przynajmniej tą dźwiękową. Ale chyba skończy się wymianą płyty.

0
  • #11 29 Sty 2010 22:06
    Jordister
    Poziom 9  

na dźwiękowej mi nie zależy, a i tak mogę powiedzieć że wszystkie wpinane karty są sprawne. proszę o odpowiedź co może być przyczyną tego że nitka PCI Bsu padła, co z ew. naprawą?

cała reszta poza tą nitką działa prawidłowo.

0
  • #12 29 Sty 2010 23:22
    tronic1
    Spec od komputerów

Uszkodzeniu mógł ulec mostek. Jak USB działa to możesz kartę sieciową na USB zastosować.

0
  • #13 29 Sty 2010 23:46
    Jordister
    Poziom 9  

to, że mostek padł jest raczej mało prawdopodobne ponieważ HDD by padł.

Wciąż bardzo mi zależy na informacji co może być przyczyną awarii...

Dziękuje za dotychczasowe zainteresowanie, lecz wciąż problem nierozwiązany. Karta pod USB rzeczywiście byłaby realnym rozwiązaniem lecz wymaga kolejnych kosztów. a swoją drogą taka okrężna "naprawa" nie jest moim celem. wszystko powinno być sprawne.

0
  • #14 02 Lut 2010 19:43
    Jordister
    Poziom 9  

nikt nie ma żadnej propozycji co mogło się stać? na płycie nie widać żadnych nadpaleń, ani spulchnień kondensatorów... proszę o uważne przeczytanie tematu od początku... problem już zdefiniowany padła Nitka PCI Bsu poszukiwana przyczyna i możliwa metoda leczenia...

BARDZO PROSZĘ... WRĘCZ BŁAGAM O JAKIEKOLWIEK SUGESTIE!!

pozdrawiam

0
  • #16 02 Lut 2010 20:09
    _tl_
    Poziom 17  

Zmiana kart przy wlaczonym zasilaniu mogla uszkodzic cala magistrale pci. Sproboj jeszcze innej edycji live linux czy zobaczy karty sieciowe.
    W akcie desperacji mozesz rowniez sprobowac powrocic do jakiejs starszej wersji bios-u lub wgrac moze nowsza, ktorej nie masz. Moze to rozwiaze Twoj problem. Pamietaj tylko traktuj to jako ostatnia deske ratunku bo w tej sytuacji nie wiadomo czy proces wgrywania bios-u nie zostanie przerwany przez co Twoja plyta w ogole moze przestac odpowiadac.

Pozdrawiam.

0