Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VITODENS 200 + kominek z płaszczem wodnym

eMCe2 24 Mar 2010 14:08 18331 46
  • #31 24 Mar 2010 14:08
    waldemar6619
    Poziom 9  

Chciałem się pochwalić, że problem, o którym pisze eMCe2 rozwiązałem w następujący sposób:
    Zakupiłem zewnętrzny zestaw uzupełniający H2. Podłączyłem do niego pompę cyrkulacyjną, która wcześniej była zasilana z wewnętrznego zestawu uzupełniającego H2. Do zacisków 28 wewnętrznego H2 (gdzie poprzednio wpięta była pompa cyrkulacyjna) zasiliłem cewkę 230V przekaźnika (nazwijmy go K1). Cewkę 230V drugiego przekaźnika (nazwijmy go K2) podłączyłem równolegle do pompy kominka, która pracuje wówczas, kiedy kominek osiąga parametry grzewcze a więc wtedy, gdy kocioł nie powinien pracować w funkcji „co” a tylko „cwu”. Szeregowo połączone styki rozwierny przekaźnika K1 i zwierny przekaźnika K2 podłączyłem pod zaciski „2 i 3” przyłącza „143” zewnętrznego zestawu H2 (blokowanie z zewnątrz, które powoduje blokowanie startów palnika). Poza tym w kodowaniu „32” ustawiłem „32.12” a „53” ustawiłem „53.3”. Jak układ działa. W czasie „normalnej” pracy kotła (gdy nie pali się w kominku) styk zwierny przekaźnika K2 jest otwarty, zatem nie działa funkcja blokowania, natomiast w czasie pracy kominka zamknięty zostaje styk przekaźnika K2, funkcja blokowania zostaje aktywna, zostaje jednak deaktywowana, gdy następuje zapotrzebowanie na podgrzanie „cwu”, przyłącze „28” wewnętrznego H2 dostaje napięcie (czyli cewka K1) i styk zwierny K1 zostaje otwarty. Testuje ten układ raptem od dwóch dni ale spisuje się bez zarzutu, w czasie pracy kominka w kotłowni panuje absolutna cisza, nie pracuje palnik ani żadna z pomp. Wydatek to co prawda około 400 zł (350 zł H2 + K1 i K2 50 zł) ale przy około 6-cio godzinnym (po pracy), codziennym paleniu w kominku powinien się zwrócić po około dwóch miesiącach, zwłaszcza, że przez ten okres nie będzie pracowała pompa w kotle (zużycie prądu). Polecam i pozdrawiam. W razie pytań proszę o kontakt.

• #32 24 Mar 2010 14:34
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Więc mój tok myślenia był prawidłowy. Cieszę się :)

• #33 30 Lis 2011 17:59
    zpx
    Poziom 15  

Witam.
    Mam bardzo podobny problem, tylko nowszy piec (chyba). U mnie kodowanie 32 informuje, czy zainstalowano zewnętrzny zestaw uzupełniający AM1.
    Ja wpadłem na pomysł blokowania piecyka tym, że odpowiedni rezystor podstawię w miejsce czujnika temperatury wody w kotle, tak by sterownik sądził, że woda w kotle przekracza żądaną temperaturę. To samo z temperaturą w podgrzewaczu C.W.U. I jeszcze na przekaźniku rozłączę wewnętrzną pompę obiegową.
    Liczę, że dzięki temu, piec nie będzie się załączał, ale sterownik będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę w obiegu ogrzewania podłogowego odpowiednio sterując mieszaczem.
    Za kilka dni opiszę, jak się całość sprawowała i podam wartości rezystorków.

• #34 30 Lis 2011 19:45
    wawrzeczko_t

Zamiast wszystkich Twoich rezystorów można blokować palnik i niektóre funkcje kotła poprzez rozszerzenie wewnętrzne H1 (ok. 350 zł). Przynajmniej jest to pewne i systemowe.

• #35 01 Gru 2011 00:38
    zpx
    Poziom 15  

Dzięki wawrzeczko_t za odpowiedź. Tak myślałem i zaopatrzyłem się w rozszerzenie wewnętrzne H1.
    Niestety wg opisu zestaw ten nadaje się jedynie do sterowania pompą (np. cyrkulacyjną - kodowanie 53:x) oraz do sterowania zaworem bezpieczeństwa.
    Wg mojej instrukcji musiałbym zastosować zestaw EA1, którym mógłbym zablokować pompy. Wg instrukcji nie potrafię przewidzieć jak się wtedy zachowa sterowanie mieszaczem ogrzewania podłogowego i nie wiem też, czy zablokowanie wewnętrznej pompy zablokuje mi też palnik gazowy.
    W zestawie wewnętrznym H1 jest piękne wykrywanie braku mostka w złączu 53 między pinami "1" i "L", ale nigdzie w instrukcji nie znalazłem, do czego to służy, poza ulotką w języku niemieckim do tego złącza i chyba mostek jest stosowany w zależności od zaworu bezpieczeństwa, jaki ewentualnie do tego złącza można podłączyć.

Tak sobie pomyślałem o głupim rezystorku podłączonym do czujnika temperatury wody w kotle (na wyjściu z palnika). Dla pewności - rezystor podłącze równolegle do tego czujnika, nie rozpinając oryginalnego. Wg instrukcji czujnikiem tym jest zapewne termistor NTC 10kohm. Tak na mój rozum, podłączając równolegle rezystor 1,5kohm, sterownik powinien odczytać to jako temperaturę w kotle powyżej 80 st.C. Ustawiając temperaturę maksymalną w kotle np. na 70 st.C, liczę na to, że kocioł nie będzie wtedy chciał odpalać gazu.
    Nie powinno to wpływać na regulację mieszaczem ogrzewania podłogowego.
    Jak się nie uda, zamówię zewnętrzny zestaw uzupełniający EA1. Myślę, że będzie droższy od wewnętrznego H1.

Tak w ogóle, nie myślałem, że mogą być dwa różne zestawy uzupełniające H1: wewnętrzny i zewnętrzny.
    Moja instalacja jest wykonana tak, że liczyłem na blokadę pieca odnośnie sterowania podgrzewaniem C.W.U, pompy wbudowanej i (najważniejsze) panika gazu. Natomiast liczyłem na sterowanie mieszaczem.
    Posiłkowałem się tym forum. Ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. W mojej instrukcji nie ma nic o zewnętrznym rozszerzeniu H1 i blokowaniu z zewnątrz przy pomocy tego rozszerzenia. Jak wspomniałem wyżej muszę zastosować rozszerzenie EA1.
    Próba nie strzelba.
    Opiszę jak mi to wyszło.
    Oczywiście, mostek na złączu "53" w moim wewnętrznym rozszerzeniu H1 też wypróbuję.
    I zdam relację...
    niedługo...

• #36 01 Gru 2011 06:34
    wawrzeczko_t

zpx napisał:
    ... i zaopatrzyłem się w rozszerzenie wewnętrzne H1.
    Niestety wg opisu zestaw ten nadaje się jedynie do sterowania pompą (np. cyrkulacyjną - kodowanie 53:x) oraz do sterowania zaworem bezpieczeństwa.

Chociaż w instr. serwisowej nie jest to wyoślone to osobiście wewnętrzne H1 stosuję przede wszystkim do blokowania palnika (i na pewno to funguje). Palnik można zablokować np. w zależności od temperatury na kominku bądź węgloku ... wpinając w miejsce zwory we wtyczce 53 jakiś przylgowy termostat zamontowany na tym węgloku. Wg mnie po zablokowaniu palnika (brak przepływu prądu przez obwód) wszystkie funkcje regulacyjne zostają zachowane (kocioł normalnie steruje pompą wewnętrzną, mieszaczem i pompą, pompą ładowania podgrzewacza). Spróbuj jeśli już masz to wewnętrzne H1.

• #37 01 Sty 2012 18:20
    henryg
    Poziom 2  

Witam
    Chcę się podpiąć pod temat i prosić Was o podpowiedź. Mam kocioł Viessman Vitodens 200 (WB2) z modułem Comfortrol.
    Generalnie mój problem polega na tym, w jaki sposób sterować zaworem Danfoss AMZ 112 i pompą Grundfos UPE ( zakładam że kiedy grzeje kominek to podłogówka nie pracuje).
    Zakładam taki scenariusz:
    Kocioł gazowy posiada ustawione czasy pracy. Jeżeli w czasie pracy kotła gazowego rozpalam kominek to po przekroczeniu np. 45 st C zawór AMZ (standardowo otwarty ) przesteruje się na pracę kominka (zamyka dolot do kotła gazowego), jednocześnie zostaje odcięta od sterowania z pieca gazowego (stycznik ??) pompa UPE i przełączona na sterowanie z Wojtusia łącznie z 2 pompami wymiennika).
    Pompy kominka włączają się cyklicznie w zależności od temperatury w kominku (włączanie pomp powyżej 50 st C)
    Następnie wygaszenie kominka.
    W tym stanie pompy wymiennika ciepła przestają działać poniżej 50 st C, po przekroczeniu temp. poniżej 45 st C powinien się przesterować AMZ do pozycji otwartej i pompa UPE przełączyć z powrotem na zasilanie z kotła.
    Nie jestem elektrykiem tylko mechanikiem i nie potrafię dobrać przekaźników aby taki system zadziałał. Nie wiem czy w takim układzie nie zostanie uszkodzony kocioł gazowy przez odcięcie zasilania pompy kiedy jest on w trybie grzania.
    Po przeczytaniu powyższych postów zorientowałem się że wpięcie się w sterowanie kotła nie jest proste.

Będę wdzięczny za podpowiedzi
    Schemat w załączniku

Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku
    Henryk

• #38 29 Sty 2012 21:16
    Morfeusz1975
    Poziom 2  

Witam.
    Mam pytanie co zrobic, dlaczego piec gazowy mi się załącza pomimo, że palę w kominku, tak jakby nie był kompatybilny z kominkiem, po prostu chodzą mi na raz dwa alternatywne typy ogrzewania. co to może byc? Do tego mimo, że ustawiam piec godzinowo, to chodzi ciągle, czy przyczyną może byc to, że nie mam sterownika wew. domu, mam wyłącznie pogodówkę?

• #39 30 Sty 2012 10:00
    wawrzeczko_t

Morfeusz1975 napisał:
    tak jakby nie był kompatybilny z kominkiem,

Jasne że Viessmann nie jest kompatybilny z kominkiem. Kompatybilność tych 2 systemów grzewczych powinien zapewnić Twój instalator. Niestety ... coś się nie udało.

• #40 30 Sty 2012 14:27
    1131673
    Usunięty  
  • #41 30 Sty 2012 21:11
    Morfeusz1975
    Poziom 2  

Witam Walker29
    Kocioł Wissmann vitodens 200W + kominek z płaszczem wodnym. I pomimo grzania kominkiem piec załącza się. Wydaje mi sie, że problem jest w tym że nie mam sterownika w domu a piec czyta z pogodówki i przy tych mrozach pracuje bez przerwy. Czy sterownik wewnatrz rozwiąże problem? Czy w tym piecu jest mozliwośc obejścia pogodówki po prostu ja wyłączyc?

• #42 30 Sty 2012 21:27
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Morfeusz1975 napisał:
    Czy w tym piecu jest mozliwośc obejścia pogodówki po prostu ja wyłączyc?

Lepiej było by sterować także kocioł stałopalny (kominek) pogodówką.

• #43 30 Sty 2012 21:40
    1131673
    Usunięty  
  • #44 30 Sty 2012 22:08
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

U mnie obecnie współpracują dwa kotły:
    a) Victrix 20/27 i
    b) Per-Eko KSW5 .
    Victrix zmienia parametry pracy według pogodynki (diy) a KSW5 nie.
    Victrix uzupełnia energię cieplną na podstawie termostatu wewnętrznego.
    Victrix wie, że tańszą energię dostarcza KSW5 więc zanim pośle energię do budynku sprawdza czy taka energia jest w KSW5 , jeśli jest puści z KSW i ewentualnie uzupełni resztę sam jeśli nie ma uzupełnia sam.
    Victrix wie, że KSW nie może pracować w niskich temperaturach (ze względu na trwałość i efektywność) więc przy niższych temperaturach CO mimo, że KSW ma tańszą energię, Vitrix nie dopuszcza do pracy KSW i sam uzupełnia energię.
    Jak widać Vitrix wie dużo (duży może więcej :D ) ale .....
    warto nauczyć czegoś maluszka aby było lepiej :D .
    Nie palę w KSW wiecznie (tylko kiedy jestem w domu, nie śpię i mam na to czas).
    Układ jest tak przygotowany aby każdy z domowników umiał ewentualnie rozpalić w kotle i dorzucić (albo i nie) kilka szczapek :D .
    Wszystko działa ale ..... zawsze może być lepiej :D .
    PS
    Całe sterowanie jest diy gdyż ..... ja wiem jak to ma działać.

• #45 30 Sty 2012 22:58
    k0s10r
    Poziom 18  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Całe sterowanie jest diy gdyż ..... ja wiem jak to ma działać.

Grzegorz niedługo zacznie podłączać głośniki do kotłów :)

• #46 30 Sty 2012 23:24
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

k0s10r napisał:

Grzegorz niedługo zacznie podłączać głośniki do kotłów :)

Zdradzę Ci pewną rzecz:
    1) Nigdy nie chodziłem do szkoły o tematyce audio ;
    2) Nie miałem ani nie pracowałem w żadnej firmie audio (ani Car ani Home ani Profesionall) ;
    3) Nie ja wpisałem "Spec od car audio" , to jest napisane nad a nie pod awatarem, co oznacza, że wpisał to ktoś z elektrody , kto docenił moją wiedzę z tego zakresu.
    4) Sam się tego nauczyłem, przeczytałem i zrozumiałem wiele rzeczy z różnych dziedzin nauk po to aby w aucie mi coś ładnie grało :D .

• #47 31 Sty 2012 01:55
    saskia
    Poziom 38  

Grzegorz, nie przejmuj sie.
    Zawsze, zwlaszcza na Elektrodzie i zwlaszcza Polacy, lubia sie przyczepiac nieistotnych szczegolow jesli nie maja zadnych kontrargumentow w dyskusji.
    To takie polityczne podejscie, " jak nie mozna udowodnic racji to lapie sie klienta w ciemnym zaulku i tam kontynuje dyskusje. :-)
    Niedawno zdazylo sie ze mielismy rozne zdania, ale wiem ze wiesz dobrze jak dziala-powinno dzialac CO. ;-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME