Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie suszarki :)

afro1 21 Lip 2004 23:33 1202 3
  • #1 21 Lip 2004 23:33
    afro1
    Poziom 15  

ostatnio otworzyłem jakąś starą suszarkę, chcąc wyciągnąć z niej silnik. Ku mojemu zdziwieniu był to zwykły silnik prądu stałego, a przecież suszarka jest zasilana napięciem zmiennym 230V. Szukałem info na ten temat, ale znalazłem jedynie jakąś wzmiankę o tym, że to dzięki zamontowanemu tam kondensatorowi. Prawda, był tam kondensator i mostek Graetz'a, ale co mogły one zdziałać bez trafa?

0 3
  • #2 21 Lip 2004 23:54
    Dexter23pl
    Poziom 26  

poprostu jest tam druga nawinieta spirala i to ona własnie obniża napiecie do napięci silnika. jestona montowana zamiast dużej mocy rezyrtora zbijającego napięcie. dlatego spirala a nie opór bo opór by wytważał za dużo ciepła i byłby sporych wymiarów a tak spisala jest nawinieta koo drugiej i jest chłodzona przepływającym powitrem.

0
  • #3 22 Lip 2004 00:04
    etedio
    Poziom 24  

haha pamiętam jak całe lata temu w gimnazjum chyba, jak nie wcześniej też rozwaliłem starą lokówkę... to były czasy... :wink:

otóż po prostu silnik wykorzystuje grzałkę suszarki jako źródło zasilania - opór drutu działa jak dzielnik napięcia, jak np. drut ma 230 cm to na 15 centymetrach drutu grzejnego będzie 15V - masz jeszcze prostownik i możesz założyć silniczek na prąd stały, proste i skuteczne

oczywiście nigdy nie stosuje się dzielnika napięcia na rezystorach, bo są ogromne straty mocy, ale w suszarce, jak drut i tak i siak jest rozgrzany do czerwoności to nie ma znaczenia, jedyny problem to tak dopasować silnik i ilość drutu, żeby silnik chodził ładnie, a drut grzał fajnie

pozdro :)

1
  • #4 22 Lip 2004 00:14
    afro1
    Poziom 15  

a to o to chodzi?? nigdy bym nie pomyślał...chociaż faktycznie przypomina mi się, że ów prostownik był podłączony w jakimś miejscu do tej spirali...dzięki

0