Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Służbowa motorola na pasmo CB.

23 Jan 2010 20:52 3204 15
 • Level 9  
  Witam
  Jestem funkcjonariuszem służb mundurowych. Posiadam na stanie Motorolę GP300. Interesuje mnie czy mogę przestroić jeden z "wolnych" "kanałów" na ogólny kanał-zakres CBradia , lub inny kanał służb współpracujących "z nami". Częstotliwości znam bo mamy spis. Interesuje mnie to , gdyż często byłoby to pomocne w mojej pracy. Jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Chętnie dałbym moje radio jakiemuś dobremu fachowcowi , który zrobiłby to odpłatnie. Tylko ,że nikogo takiego tak naprawdę nie znam , a zgłaszając fakt wyżej poprzez drogę służbową w pracy , spotkałem się z brakiem zainteresowania - brak środków finansowych na przestrajanie.


  Moderated By c2h5oh:

  Wydzielone z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic156956-0.html

 • Moderator
  radassz wrote:
  ...Jestem funkcjonariuszem służb mundurowych...


  Jeżeli tak jest, to wiesz, że służby te mają swoje wydziały specjalizujące się w naprawach sprzętu łączności. Tam się odbywa programowanie, naprawy itd.
  Jeżeli jest tak jak piszesz, to wiesz, że nie ma "wolnych częstotliwości" i nie można korzystać w paśmie CB ze sprzętu bez "świadectwa zgodności".
  Pomijam już fakt, że tej motoroli nie da się zaprogramować do pracy na częstotliwościach CB.
  Nie wiem jakich służb jesteś funkcjonariuszem, ale pisząc taki post wystawiasz im bardzo złe świadectwo...
 • Level 35  
  c2h5oh wyluzuj , może to ochroniarz . W końcu to też "służba mundurowa" :) A z serwisem u nich krucho :)
 • Level 9  
  dzięki za wszystkownoszące odpowiedzi :cunning:
  ochroniarzem nie jestem.
  - @c2h5oh widać słabo znasz życie , ale z wymądrzania jesteś za to dobry. Niestety takich wydziałów o których napisałeś nie ma niestety. Niesprawny sprzęt (lub nowy) odsyła się do firmy specjalizującej się w tym , która oficjalnie to robi i wystawia fakturę. Ja oczywiście nie mogę być płatnikiem takiej faktury ... i tu koło się zamyka. Zresztą przełożeni wychodzą z założenia ,że nie ma takiej potrzeby o której piszę. (wiem , wiem , teraz na pewno tacy koledzy jak @c2h5oh napiszą ,że "jak nie ma potrzeby to widocznie tak jest" i myślą , że znowu są najmądrzejsi)
  Pisząc o "wolnych częstotliwościach" mam na myśli (mówiąc bardzo prosto) wolne "kanały" (pewnie to tak się fachowo nie nazywa) które przełącza się porzez potencjometr. Ja wykorzystuję jeden , kilka jest do łączności wojewódzkiej , ogólnowywoławczej itp. , kilka jest niewykorzystanych , a ja chciałbym je właśnie wykorzystać .
  I tak pewnie jako moderator skasujesz ten post. Cóż , szkoda , bo liczyłem na pomoc.
  - @radio-service niestety (a może stety) ochrona to nie służba mundurowa.

  Ja tylko prosiłem o rzeczową odpowiedź jako ,że zupełnym laikiem w tym temacie jestem , a wiem ,że forum to m.in. (a ten temat szczególnie) stworzone jest po to aby pomagać sobie wzajemnie a nie fizolofować ;-)
 • Level 35  
  Quote:
  radio-service niestety (a może stety) ochrona to nie służba mundurowa.
  dlatego napisałem to w cudzysłowie !!! .
  Quote:
  Niesprawny sprzęt (lub nowy) odsyła się do firmy specjalizującej się w tym , która oficjalnie to robi i wystawia fakturę.
  Po pierwsze z taką firmą musisz mieć umowę bo żadna firma "na pałę" nie zaprogramuje Ci częstotliwości . Najczęściej jest tak że ta sama firma również dostarcza sprzęt radiowy dla was . Po drugie na używanie jakiejkolwiek częstotliwości musisz mieć zgodę UKE . Więc nie pozostaje Ci nic innego jak droga służbowa , tak jak radził Ci to kolega c2h5oh . I nikt tu się absolutnie nie wymądrza . Takie są procedury !!!
 • Level 9  
  dzięki.
  a czy są jakieś "domowe" sposoby na "zaprogramowanie" nowych częstotliwości. Pewnie są ,tylko jak to zrobić. A może Ktoś z Dolnego Śląska mi pomoże ?
 • Level 35  
  Z domowych sposobów to tylko www.google.pl
  Ale pragnę cię uświadomić co grozi Ci za zastosowanie domowego sposobu . A mianowicie może mieć zastosowanie ART 267 § 1 i 2 K.K.
  Jeśli naprawdę jesteś pracownikiem służb mundurowych radzę się z tym zapoznać .
 • Level 9  
  OK.
  Dzięki.
  tak naprawdę to najbardziej zależało mi na paśmie CB. ALe jak nie da rady ... a tamtych oficjalnie nie można to temat dla mnie zamknięty. Prawa łamał nie będę. Dzięki raz jeszcze.
 • Level 10  
  Spokojnie Panowie!
  Niestety Motorola GP300 nie ma możliwości pracy na paśmie CB.
  Z tego, co mi wiadomo to GP300 pracuje na VHF I UHF ,i jest tak zrobiona ,że te pasma nie tylko nie obejmują CB, ale też amatorskie pasmo 2m i 70cm.
  Czyli ten sprzęt jest tylko do wykorzystania profesjonalnego.
  Pozdrawiam
 • Level 28  
  GP 300 w wykonaniu dla służb mundurowych jest dostarczna i pracuje w paśmie 136-174 MHz i nie ma możliwości przestrojenia jej poza to pasmo. Inna sprawa, że zawsze można zrobić lub dokupić konwerter z pasma CB 11m (27 MHz) na pasmo 2m (136-174 MHz) i wstroić na wolny kanał w motoroli. Wada - dodatkowe urządzenie.
 • Level 10  
  Raczej VHFdla GP300 to od 145MHz do 174MHz bez pasma amatorskiego.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Przepraszam pomyliłem się odnośnie dolnego zakresu pracy.
  Oto prawidłowe częstotliwości pracy.

  Raczej VHFdla GP300 to od 146MHz do 174MHz bez pasma amatorskiego.
 • Level 10  
  Swoją drogą, to ciekawe, która "służba mundurowa" (może poza OSP) używa jeszcze GP 300? Od dawna się już z tym nie spotkałem...
 • Level 19  
  buencke wrote:
  Swoją drogą, to ciekawe, która "służba mundurowa" (może poza OSP) używa jeszcze GP 300? Od dawna się już z tym nie spotkałem...


  Na pewno straż miejska używa oraz niektóre wydziały policji, których nawet nie znajdziecie w google ;p.


  Hmm, tak mi się kojarzy tylko WTO ;p (zainteresowani wiedzą co to jest)
 • Level 10  
  Odnośnie GP300 to widziałem wersję z shasi ze stopu kuloodpornego.
  Używali tego radiotelefonu panowie w kominiarkach i to niedawno.
  Co na to koledzy powiedzą?
 • Moderator
  Autor tematu napisał:
  radassz wrote:
  ...oficjalnie nie można to temat dla mnie zamknięty. Prawa łamał nie będę...

  Dyskusja zaczyna odbiegać od tematu, który według autora został wyczerpany.
  W związku z tym, temat zamykam.