Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukanie zera w agregacie

kudrzyk 29 Sty 2010 22:52 11636 52
    kudrzyk
    Poziom 11  
    Jak podłączam agregat? Elektryk robiąc instalację wyprowadził mi z opisanej wcześniej skrzynki z przełącznikiem "agregat - sieć" przewód zakończony wtyczką. To właśnie na tej wtyczce pracownik zazanaczył faza i N. Być może zrobił to po to (tak sobie teraz myślę) że gdybym chciał np: w razie braku pradu u mnie pociągnąć przedłużaczem od sąsiada to żebym prawidłowo spiął to razem. Zapomniał być może powiedzieć że zasada ta nie dotyczy agregatu.
  • IGE-XAO
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  
    Witam
    Panowie kłócicie się o marchewkę. Jestem elektrykiem okrętowym i tam instalacje nawet te ponad 1MW są zrobione z izolowanym zerem, bez żadnych zabezpieczeń różnicowych,a co do wymagań firm klasyfikacyjnych to co jest na lądzie jest zabawą w stosunku do statków. Nie piszę więcej bo szkoda miejsca.
    Po pierwsze jeżeli agregat + instalacja obojętnie jak ją nazwać nie będzie uziemiona i nastąpi doziemienie obojętnie w jakim miejscu to przecież, napięcie w drugiej fazie będzie mierzone od potencjału ziemi czyli zera.
    Po drugie gdy wszystko jest OK i zawodnik podłączy się do takiej instalacji to oczywiście trochę go kopnie (prąd pojemnościowy) i napięcie w tej fazie w stosunku do ziemi (zera) natychmiast spadnie do zera.
    Zostawiam resztę problemów
    Jerzy
  • IGE-XAO
    zubel
    Warunkowo odblokowany
    Wytłumaczyć prościej się nie da: Transformator podłączony w miejsce agregatu i tłumaczcie sobie dalej jaka to sieć i czy zabezpieczenia zadziałają. Oczywiście strona wtórna , teoretyczny transformator wpięty w instalację (po liczniku).
    retrofood
    Moderator
    Cytat:

W pierwszym poście autor napisał że posiada przełącznik sieć-agregat więc jasnym jest że posiada wydzielony obwód z gniazdem przeznaczony tylko do podłączenia zasilania z agregatu przez co jest gniazdem dedykowanym (jeżeli przełącznik jest w pozycji sieć to w gnieździe tym niem napięcia i nie da się nic zasilić jeżeli do tego gniazda podłączylibyśmy agregat nie zmieniając położenia przełącznika). Więc dlaczego kolega rozpatruje przypadek w którym agregat włączany jest do gniazda ogólnego przeznaczenia?
    Nawet gdyby tak było to nie pomija to wszystkich zabezpieczeń, w prawdzie ochrony przed porażeniem może nie będzie (trzeba by zrobić pomiar), ale zabezpieczenie nad prądowe będzie (oczywiście nie piszę ze tak można, bo nie można i jestem przeciwnikiem takiego podłączania), co nie zmienia faktu że nie wszystkie zabezpieczenia pomijamy. Pozostaje jeszcze zabezpieczenie w jakie wyposażony jest agregat, nie widziałem fabrycznego agregatu sprzedawanego w sklepie bez żadnego bezpiecznika.

Gdyby autor napisał na początku, ze ma instalację jednofazową, to pewnie nie byłoby połowy moich zastrzeżeń, bo uwierzyłbym od razu, że skoro wykonywał to elektryk, to przełącznik przerywa obydwa tory. Mnie zaś ciągle majaczyła trójfazówka, a nie pamiętam pakieciaków czterotorowych.
    Odnośnie zabezpieczeń napisałem "omija wszelkie zabezpieczenia w tym obwodzie, a nie znamy układu jaki powstanie przy zasilaniu innych". O działaniu różnicówek zasilanych "od tylu" w takim wypadku nie wspominam.

Cytat:
    Teraz najważniejsze jak kolega doszedł do tego że uziemiając jeden biegun agregatu będziemy mieli układ IT z doziemioną jedną fazą?
    Ja to zdanie zrozumiałem że jedna faza jest doziemiona a druga nie, popraw mnie jeżeli nie o to chodziło.

Napisałem "jakby układ IT z jedna fazą doziemioną". Chodziło mi o to, ze taki układ pracuje normalnie, ale przy doziemieniu drugiej fazy (u nas drugiego bieguna) jest nieciekawie.
    Cytat:
    Skoro agregat jest jednofazowy oba nazwijmy to bieguny (wyprowadzenia) są końcem i początkiem jednej cewki to nie możemy mówić że faz jest więcej niż jedna.
    Nie widzę też większego zagrożenia w uziemieniu jednego bieguna czy to przy agregacie czy to przy przełączniku w TG budynku.
    Całkiem możliwe że jestem w błędzie, ale właśnie o tym chciał bym podyskutować w moim temacie.

Jeśli rozważymy sprawę przy braku przerwy w torze N i omyłkowym odwróceniu wtyczki przy podłączeniu, to dostaniemy obwód: "ciepły" biegun agregatu, tor N sieci, uziemienie puntu N trafo, ziemia, powrót do uziemionego "zimnego" bieguna agregatu, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Dodano po 3 [minuty]:

Jerzy Bartnicki napisał:

Panowie kłócicie się o marchewkę. Jestem elektrykiem okrętowym i tam instalacje nawet te ponad 1MW są zrobione z izolowanym zerem, bez żadnych zabezpieczeń różnicowych,a co do wymagań firm klasyfikacyjnych to co jest na lądzie jest zabawą w stosunku do statków.

To wszystko prawda, ale my ciągle nie mamy właśnie pewności co do tego izolowanego zera w tym przypadku.
    PS. Zabezpieczeń różnicowych nie ma, ale jest kontrola doziemienia faz. Porównaj sobie np. IT w szpitalach.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jekab
    Poziom 23  
    retrofood napisał
    Cytat:
    Jeśli rozważymy sprawę przy braku przerwy w torze N i omyłkowym odwróceniu wtyczki przy podłączeniu, to dostaniemy obwód: "ciepły" biegun agregatu, tor N sieci, uziemienie puntu N trafo, ziemia, powrót do uziemionego "zimnego" bieguna agregatu, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Nie żle rozumujesz. Jak odwrócisz wtyczkę to "zimny" staje się "ciepłym" i nic się nie stanie
    Tu masz wskazówkę
    zubel napisał:
    Wytłumaczyć prościej się nie da: Transformator podłączony w miejsce agregatu i tłumaczcie sobie dalej jaka to sieć i czy zabezpieczenia zadziałają. Oczywiście strona wtórna , teoretyczny transformator wpięty w instalację (po liczniku).

Jerzy Bartnicki napisał
    Cytat:
    Jestem elektrykiem okrętowym i tam instalacje nawet te ponad 1MW są zrobione z izolowanym zerem

Dosłownie chodzi o "Izolowany punkt zerowy agregatu trójfazowego"
    Zaś podłączenie agregatu do domu jest zrobione po partyzancku. Brak blokady jednoczesnej pracy agregat-sieć ,wystające bolce wtyczki itp
    retrofood
    Moderator
    jekab napisał:
    retrofood napisał
    Cytat:

Nie żle rozumujesz. Jak odwrócisz wtyczkę to "zimny" staje się "ciepłym" i nic się nie stanie

Stanie się, stanie. Bo zimny jest uziemiony przy agregacie. I to się nie zmienia. I teraz jak zmienimy podłączenie...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Akrzy74
    Poziom 39  
    Cytat kol. geguś:
    Cytat:
    Może już czas zakończyć pieprzenie i zapytać o konkrety? Tak ciężko zadać pytanie kudrzykowi, jaki to agregat? Typ, nazwa, może zdjęcie jakieś? Nabiliście piany jak w cukierni, a i tak stoicie w miejscu.

Bardzo dobre podejście do tematu/ problemu- gdybym miał przycisk "Pomógł"- nie zawahałbym się go użyć...
    Proszę autora o odpowiedź na na pytanie kol. geguś.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zubel
    Warunkowo odblokowany
    Sam zaznaczyłeś "agregat małej mocy" więc ? można sobie poświecić w chałupie i ewentualnie pompka co. Zabezpieczenie pompki i oświetlenia jakie dasz?
    Wirnick
    Poziom 26  
    Zimne czy ciepłe - wartość bezwzględna w odniesieniu do ziemi jest równa .
    Dlaczego na niepodłączonym agregacie do obwodu neonówka nie świeci - ponieważ Z1 lub Z2 (zależy który zacisk testujemy) ma zbyt dużą impedancję (mała pojemność).
    Szukanie zera w agregacie
    Mam pytanie - czy można stosować przełącznik w N(PEN).
    retrofood
    Moderator
    Wirnick napisał:
    Zimne czy ciepłe - wartość bezwzględna w odniesieniu do ziemi jest równa .

Mam pytanie - czy można stosować przełącznik w N(PEN).

1. Nie pamiętam już kto "uziemił" jeden z biegunów, ale komentarze odnoszą się do takiego właśnie przypadku. Więc nie możemy mowić o równej wartości (oczywiście w tym przypadku)
    2. Wg mnie przełączanie N (PEN) jest koniecznością.

Również za konieczność uważam miejsce zastosowania przełączenia, to jest miejsce teoretycznego lub praktycznego wyłącznika głównego instalacji. No chyba, że zasilanie z agregatu dotyczy wyłącznie obwodów wydzielonych. Wtedy miejsce dostosowujemy do układu instalacji.
    wasyl79
    Poziom 11  
    Witam.Ja widziałem tak wykonaną instalacje że przewód niebieski, od gniazdka do którego jest wpinany agregat omija przełącznik (sieć agregat)i jest wpięty od razu w listwę N razem ze wszystkimi N z całego domu i omija RCD.No i teraz gdy przełączymy na agregat to jeden biegun wraca do ZE ,ten z listwy N którego przełącznik nie rozłączył ,no i moje pytanie brzmi tak czy to był błąd elektryka czy zamierzone działanie, celem uziemienia tego agregatu.
    SmysA
    Poziom 14  
    Panowie z prostego pytanie udało się zrobić debatę sejmową.
    Odpowiem prosto.
    Neonówka świeci na obu przewodach bo żaden nie jest uziemiony i dlatego niema znaczenia jak podłączy ten agregat do swojej sieci. Jeżeli za przełącznikiem sieć-agregat jest połączenie przewodu neutralnego z ziemią to dobrze jeśli niema to drugie dobrze.
    Brak połączenie z ziemią sieci w tym wypadku niema wpływu na bezpieczeństwo, wręcz jest zabezpieczeniem przeciw porażeniowym, przy takiej mocy agregatu prąd pojemnościowy będzie bardzo mały (wystarczy zaledwie do świecenia neonówki). Zresztą takie agregaty są przewidziane do pracy z izolowanym zerem.
    retrofood
    Moderator
    wasyl79 napisał:
    Witam.Ja widziałem tak wykonaną instalacje że przewód niebieski, od gniazdka do którego jest wpinany agregat omija przełącznik (sieć agregat)i jest wpięty od razu w listwę N razem ze wszystkimi N z całego domu i omija RCD.No i teraz gdy przełączymy na agregat to jeden biegun wraca do ZE ,ten z listwy N którego przełącznik nie rozłączył ,no i moje pytanie brzmi tak czy to był błąd elektryka czy zamierzone działanie, celem uziemienia tego agregatu.

Kolego, czy N służy do uziemiania?
    SmysA
    Poziom 14  
    odp. dla kolego wasyl79 - według mnie elektryk zrobił to celowo łącząc jeden przewód z N (neutralnym) ma to sens zwłaszcza w starszych instalacjach gdzie w gniazdkach jest dopuszczalne połączenie przewodu neutralnego N z ochronnym PE czyli uziemieniem.
    stomat
    Specjalista elektryk
    Proszę kolegów którzy zastanawiają się nad rozłączaniem przewodu PEN o odpowiedź na pytanie : Czy w układach SZR-u (fabrycznych czy samoróbek) jest rozłączany przewód PEN ?
    wasyl79
    Poziom 11  
    Odnośnie mojego pytania,jak damy jeden z przewodów z agregatu na listwę PEN a nie jak wcześniej pisałem na N to powinno być dobrze ,bo narazie jest wpięty za RCD czyli do listwy N ,
    tutipila
    Poziom 10  
    Panie "kudrzyk" wstaw schemat tego układu przyłączeniowego.
    Może coś podpatrzę. Jeśli robił to elektryk z uprawnieniami i dobrymi referencjami regionalnymi to warto propagować dobra robotę.
    To co tu czytam to żenada!
    Panowie i panie, zastanówcie się nad tym co piszecie.
    Pytanie było proste, dlaczego neonówka świeci.
    i tylko jedna prawidłowa odpowiedz.
    kudrzyk
    Poziom 11  
    Kolego tutipila, bardzo chętnie zamieściłbym schemat tego przyłączenia ale to zdecydowanie wykracza poza moje umiejętności. Czytając fachowe dysputy moich przedmówców tym bardziej nie podejmę się rysowania jakichkolwiek schematów. Mogę powiedzieć jedno. Układ sam wymyśliłem na etapie budowy domu gdyż ponad jej połowa była prowadzona w oparciu o agregat (tyle, że o mocy 5,5kW trójfazowy) i wtedy stwierdziłem, że na wszelki wypadek lepiej mieć jakieś zabezpieczenie gdyby nagle prądu zabrakło. Obecna zima utwierdziła mnie, że pomysł miał sens. Co do strony technicznej zdałem się na fachowców i ufam że zrobili to dobrze. Miałem tylko jedną wątpliwośc co do tego świecenia "neonówki" w agregacie a temat rozrósł się do monstrualnych rozmiarów. Koledzy wieszczyli katastrofę, obwiniali fachowca itd itd.
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM którzy zabrali głos w dyskusji. Ja uzyskałem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie więc uważam, że czas zamknąć wątek. W razie wątpliwości proszę o kontakt na privie.