Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dds. Prośba o sprawdzenie poprawności schematu.

komluf 29 Sty 2010 00:44 884 0
  • #1 29 Sty 2010 00:44
    komluf
    Poziom 2  

Witam.
    Chciałbym Zasięgnąć waszej rady drodzy forumowicze, gdyż nie jestem pewny czy aby schemat układ który poniżej zamieściłem będzie wstanie poprawnie funkcjonować po złożeniu.
    Układem jest generator DDS. Jest to wersja podstawowa tzn. Nie posiada żadnych sumatorów, a sygnał zegarowy podawany jest z uK. Układ ten ma za zadanie zobrazować sedno powstawania sygnału drogą cyfrową. Dlatego prosiłbym bez zbędnych komentarzy.
    Budowa.
    Układ sterowany jest za pomocą Atmegi8515, który to wystawia na portach:
    -PB1 – sygnał taktujący
    -PB0 –Sygnał przepisujący wartość na wyjście licznika (nóżka 9 licznika 74F163)
    -PB2 – Sygnał resetujący liczniki (nóżka 1 licznika 74F163)
    -PB3 – Sygnał pauzy (nóżka 7 licznika 74F163)
    -PB6 – Sygnał odczytujący dane z pamięci
    -PB7 – Sygnał zapisujący dane do pamięci
    Pamięci są to układy NM6264.
    układem przetwarzającym sygnał cyfrowy na analogowy jest przetwornik AD768. Ze względu, że nie znalazłem nigdzie biblioteki jego w programie wstawiłem inny o podobnej budowie.
    Atmega jest taktowana kwarcem 8Mhz.
    Dwa elementy podłączone pod PD3 i PD2 mają pełnić w późniejszym czasie rolę przycisków do regulacji częstotliwości.
    Niebieską linią zaznaczyłem drogę sygnału taktującego.
    Zasada działania.
    Wzór sygnału tworzony jest w Excelu, następnie za pośrednictwem komunikacji szeregowej jest przesyłany do uK, który to się zajmuje zapisem tych danych do pamięci RAM. Po Skończeniu operacji zapisu podawany jest sygnał taktujący i liczniki rozpoczynają swoją pracę zliczając do 2048. Po tym czasie cały sygnał zapisany w pamięci został podany na przetwornik CA ‘AD768’.
    Prosiłbym abyście sprawdzili poprawność całego schematu. Czy gdzieś nie zrobiłem jakiegoś błędu.
    Mile widziane uwagi.

W załączniku znajduje się plik pdf a w nim schemat Programu. Za wszystkie uwagi, rady z góry dziękuje.

0 0