Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie domkiem PLC + komunikacja.

29 Sty 2010 04:01 13811 33
  • Poziom 9  
    Witam.
    Wlasnie planuje rozpoczecie tworzenia instalacji do mojego domku. Jest to maly budynek, 3 pokoje + kuchnia + lazienka. Chcialbym stworzyc cos w rodzaju prostej wersji inteligentnego budynku. Wejsc, wyjsc bedzie maksymalnie kilkanascie, w tym moze jedno maksymalnie dwa analogowe. Chcialbym rowniez miec mozliwosc zdalnego sterowania nim za pomoca GSM i/lub WWW. Jaki sterownik moglibyscie mi polecic? Wiem,ze na forum jest juz masa watkow na temat ktory sterownik najlepszy, ale ja potrzebuje w miare najprostszego sterownika, ktory posiada wlasnie mozliwosc zdalnej komunikacji przez GSM/WWW. Czy Logo! Siemensa ma cos takiego? Bardzo dziekuje z gory za kazda pomoc. Pozdrawiam Andrzej.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    nie warto na plc.
    możesz jedynie włączać oświetlenie i sterować ewentualnie paroma urządzenami, ale mówiąc o tym inteligentny dom, to dużo.
    Automatyka to jedno a inteligentny dom to drugie.
    zaglądnij na:
    www.adk-automatyka.pl/

koszt prostego "ID" to ok 10 tys. i nie mniej. Nie licz też na oszczędności, "ID" to dzisiaj wygoda a nie oszczędność, takie realia. Jak masz kasę to super sprawa.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Dzieki za odpowiedzi, ale ja zdecydowalem sie juz na PLC. Czy ktos moze mi podac jakies tanie rozwiazanie PLC+modem GSM? O ile Logo! Siemensa mozna kupic juz za ok. 600zl, to najtanszy modem jaki do niego znalazlem kosztuje ponad 1500zl:/
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    apacz2000 napisał:
    Dzieki za odpowiedzi, ale ja zdecydowalem sie juz na PLC. Czy ktos moze mi podac jakies tanie rozwiazanie PLC+modem GSM? O ile Logo! Siemensa mozna kupic juz za ok. 600zl, to najtanszy modem jaki do niego znalazlem kosztuje ponad 1500zl:/

Przede wszystkim zacznij od ustalenia jaką sumę chcesz na to przeznaczyć. Niestety w automatyce nie ma rzeczy tanich...a kwota 10 000 przy wyborze jakiegoś lepszego plc jest do osiągnięcia nawet przy tych kilku wejściach wyjściach. Jeżeli miałbym takie coś robić to poszedłbym w stronę plc wago . Nie pamiętam dokładnie na jakim CPU mój kolega robił ostatni projekt ale to chyba było 841 . Co ważne ma web server na pokładzie więc jeden ze składników jakie poszukujesz i suma za cpu z tego co kojarzę oscylowała w granicach 1300 zł Wejścia wyjścia poniżej 200 zł za 8 . Darmowa aplikacja do programowania. Kabla też nie potrzebujesz bo masz dostęp przez ethernet . Pozdrawiam Wojtek
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

A myślałeś o Unitronics serii Jazz mały tani sterowniczek z tekstowym panelem koszt podobny do logo do tego jakiś moduł gsm wszystko możesz znaleźć na stronie www.ntcontrol.pl/sklep pogadaj z nimi powinni ci na taki pakiet jakiś rabat dać. Ostatnio kupowałem u nich sterownik Jazz JZ-10-R31, zasilacz i programator i otrzymałem cenę naprawdę konkurencyjną. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zobacz na ofertę FATEK http://www.fatek.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=34

Do zarządzania i monitorowania zaprzągasz SCADA - IntegraXor i masz osiągnięte swoje cele po najmniejszej linii oporu.

Tutaj masz stronę gościa, który robi u siebie coś takiego http://plc-home.pl i wcale takie rozwiązanie nie kosztuje 10 000. Spokojnie zamkniesz się w 2 000 a może nawet mniej. Oczywiście zakładam, że logikę napiszesz sam, okablujesz dom sam i generalnie wszystko wykonasz sam.

Co do SCADA - onegdaj napisałem system do wizualizacji procesu z użyciem SVG (konkretnie to SVG, XML i JS). Jeśli czujesz się na siłach możesz napisać sam system monitoringu i zarządzania pod www - jako tło podłożyć mapę domu, resztę wyrysować SVG, dane pobierać z podpiętej DB - Fatek obsługuje modbus.

Chodzi mi coś takiego po głowie - i pewnie zabiorę się za stworzenie takiego narzędzia po tym jak sam wykonam u siebie tak zwany ID.
  • Poziom 11  
    _lamer: czy kolega mógłby udostępnić swój system do wizualizacji, chociaż czesc jakis jeden ekran, nie znam xml ani js ale wypożyczyłem kilka książek i jesli miałbym jakis przykład to napewno bym sobie poradził. czy samo js wystarczy nie bedzie potrzebny ajax??
  • Specjalista Automatyk
    Do takiego zastosowania polecam sterowniki WAGO.

Rozwiązanie to ma wiele zalet. Świetne narzędzia konfiguracyjne, wbudowana komunikacja Ethernet, tanie moduły rozszerzeń wejścia/wyjścia, możliwość programowania w Codesysie (przyjemne środowisko) a także każdy sterownik posiada możliwość zrobienia aplikacji Web (również poprzez Codesysa).

Dają radę na dużo większych obiektach niż 3 pokoje:)
  • Poziom 14  
    Sterowanie przez www to wg mnie pomyłka chociażby że potrzeba dostępu do urządzenia (kompa i przeglądarki) a o to nie zawsze łatwo. Przy przeglądarce przerzucanych jest zawsze dużo danych kilkaset kB

ja mam u siebie system eHouse, w którym jest komplet oprogramowania komunikacyjnego dołączony gratis są tam też gotowe skrypty (PHP, JavaScript oraz aplikacja Java) do sterowania przez www (FTP, EMAIL). Całość konfiguracji do wizualizacji i sterowania graficznego tworzy się aplikacji, następnie robi ekstrakt ustawień do Corela gdzie można sobie utworzyć indywidualnie obiekty do sterowania.
    Potem z Corela generuje się gotowe pliki do wizualizacji na wiele sposobów:
    html - formularz tekstowy
    html graficznie - czysty
    svg+javascript
    xml+svg
    sterowanie bezpośrednie przez ftp (kopiowanie plików zdarzeń na serverze ftp)
    sterowanie z aplikacji WindowsMobile (PDA, smartphone itd) -SMS, WIFI,INTERNET
    sterowanie z aplikacji Windows XP..7 (PC, tablety, panele montowane w ścianie).
    WIFI, INTERNET, SYSTEM PLIKÓW
    Sterowanie może odbywać się przez www jednak wg mnie to jest najgorsze rozwiązanie, osobiście preferuje 2 ostatnie z listy.
    Przy smartphonie wszystko mamy od ręki (wizualizację i sterowanie graficzne online) z dowolnego miejsca bez szukania kompa a z pda sterowanie przez www jest bardzo niewygodne i uciążliwe.
    dodatkowo przy sterowaniu przez www przez internet idzie dużo danych
    prosta wizualizacja graficzna to ok 200kB co wymusza przerzucanie dużej ilości danych.
    W przypadku sterowania przez aplikację windowsMobile lub windows przechodzą jednorazowo dane statusu ze sterowników (kilkaset B) i dalej jest to obrabiane przez aplikację.

Przykłady sterowania graficznego i wizualizacja
    System też jest bardzo tani i elastyczny. dużo oprogramowania do wizualizacji, sterowania graficznego, konfiguracji sterowników, bramek email, sms, ftp, odtwarzanie komunikatów akustycznych.
  • Poziom 11  
    czy jest jakas możliwość aby projekt stworzony w IntegraXor Link przeniesc na srodowisko linuxa i uruchomić na innym serwerze np Lighttpd
  • Poziom 10  
    Hmm a może zastosować system alarmowy z opcja sterowania domem Integra od satela?
  • Spec od Falowników
    Witam,
    również polecałbym Wago lub Moeller sterowniki w oparciu o CoDeSys.
    Darmowa prosta wizualizacja w przeglądarce www i przystępne ceny. Soft w j.polskim wraz z helpem.
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    @Wrona1986 - wymysliles cos z ta XorIntegra i linuksem

Moim zdaniem nie jest to takie proste bo czesc serwerowa jest napisana w jakims c++ i chodzi tylko na windowsie
    Z checia zobaczylbym jakies gotowe i tanie rozwiazanie na windowsie i linuxie - ale jednak nie na javie bo zmula kompa
  • Poziom 11  
    zrezygnowałem z IntegraXora, wybrałem rozwiazanie (skrypt fastcgi oraz php), wyglada to teraz tak ze wyswietla mi sie w przegladarce plansza na której zmieniaja sie tylko opisy i dane pomiarowe pobierane z bazy danych MySQL takie rozwiazanie nie zamula kompa:)

Dodano po 2 [minuty]:

ps .IntegraXora nie korzysta z java a jedynie z javascript i ajax
  • Specjalista Automatyk
    Panie Piotrze!
    To już spamowanie takie natrętne wychwalanie rozwiązania Horner + GPRS ... za chwilę wpadnie kolejna osoba i zacznie zachwalać Astradę ;).

Ps. tak na marginesie - działa to wreszcie w tandemie? Moje pierwsze doświadczenia były co najmniej niedobre. XLE w miarę ok ale w połączeniu z GPRS to masakra.
  • Poziom 11  
    Kolego,

Inteligentny domek, to wbrew pozorom poważne zadanie. Jeżeli ktoś myśli tylko o otwieraniu bramy lub automatycznym gaszeniu światła, to wystarczy najmniejszy moduł programowalny. Ale, jeżeli domek ma być rzeczywiście fajny, to trzeba pomyśleć o systemie, który będzie bardzo nowoczesny, a jednocześnie nie zrujnuje finansowo. Pomysły na funkcje domu mogą być rózne, ale podstawowe, to pomiary temperatury, regulacja składu powietrza, monitoring zagrożeniowy /gaz, pożar/, sterowanie scenami świetlnymi, automatyczne podlewanie ogródka, zaciemnianie okien, regulacja ogrzewania, kontrola wilgotności - awarie wodociągowe oraz /bardzo ważne/ kontrola temperatury instalacji elektryczne w puszkach instalacyjnych. Ta ostatnia cecha pozwala na zabezpieczenie przed pożarami występującymi z powodu tzw."zwarcia w instalacji eletrycznej". W rzeczywistości pożary takie powstają w wyniku braku należytego połączenia przewodów w puszkach /a tego "na oko" nie widać/. Racjonalnym wyborem pod kątem cena/funkcjonalność jest TECOMAT Foxtrot który zapewnia perfekcyjną obsługę wszystkich twoich potrzeb i rzeczywiste rozproszenie pozwalające na praktycznie całkowitą likwidację kabli połączeniowych /po instalacji rozprowadzona będzie tylko standardowa skrętka lub możliwe jest zastosowanie łączności radiowej - patrz moduły RFox które całkowicie eliminują okablowanie/. Pełne oprogramowanie narzędziowe /programowanie wg IEC 61131-3, wizualizacja, prezentacja oscyloskopowa wyników, komunikacja, regulacja, gromadzenie danych historycznych, symulacja pracy sterownika, Web Serwer,...itp, itd/ jest dostępne bezpłatnie w wersji w pełni funkcjonalnej. W standardzie komunikacja Ethernet, zatem wystarczy wetkąć kabelek z RJ45 do najbliższego routera i Internet jest dostępny bez problemów /możliwe jest także programowanie przez Internet i nadzorowanie serwisowe instalacji z dowolnego zakątka świata/. Pulpity mają wbudowaną przeglądarkę, więc wizualizacja jest prosta i bezproblemowa. Sterownik TECOMAT Foxtrot pozwala na zdalny odczyt liczników /prądu, wody, gazu.../, czyli pracę w systemie SMART Metering, a to już w trybie obowiązkowym będzie nas czekało w niedalekiej przyszłości. W systemie TECOMAT masz także bardzo bogatą gamę aparatury naściennej nawet z możliwością sterowania głosem.
  • Poziom 11  
    Osobiście nigdy bym nie zrobił, swojego domu na systemach dedykowanych. Widziałem jak te systemy pracują. W mojej karierze spotykałem się z wieloma wynalazkami EIB/KNX i te systemy w żaden sposób mi się nie podobają. Ich zaletą jest prostota instalacji. Wszystko fajnie,ale jedno zwarcie na linii i "Och Nein". Swój domek zaopatrzyłem w sterowniki firmy Siemens S7-400 i nie ma możliwości żeby był problem ze stabilnością. System naprawdę wart polecenia.

Wiedersehen Auf.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Ja mam jedno pytanie do kolegi EMEA Gateway a pewnie i do innych kolegów zachwalających podobne rozwiązania. Gdzie w tych rozwiązaniach jest miejsce na inteligencję? Jeśli coś robi się automatycznie to jeszcze nie oznacza że jest to inteligentne. Chyba że się mylę?
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 13  
    Nie ma żadnej inteligencji. Przy zbytniej automatyce stajesz się niewolnikiem zaprogramowanych i wykonywanych czynności. jak chcesz wejść to musisz czekać tyle i tyle, zapali ci się to i tamto. Po miesiącu dochodzisz do wniosku, że lepiej jednak zapalać światło samemu.
    Ja stoję na stanowisku żeby było możliwie mało zaprogramowanych zestawów czynności natomiast żeby można było wyjąć swoją komórkę i w niej wybrać czynność.
    Np jadąc do domu włączasz sobie zdalnie piec czy klimę ale jak już jesteś blisko. Nic na czas, bo będziesz niewolnikiem czasu.
    Np włączasz piec jadąc samochodem: http://www.youtube.com/watch?v=syuHTduT0S8
    Można sobie zaprogramować jakieś opóźnienia czasowe i codzienne akcje ale ogólnie to dobrze mieć te obwody pod kontrolą własnego telefonu zamiast pozwolić im cie denerwować.
  • Poziom 11  
    pm.001 napisał:
    Witam
    Ja mam jedno pytanie do kolegi EMEA Gateway a pewnie i do innych kolegów zachwalających podobne rozwiązania. Gdzie w tych rozwiązaniach jest miejsce na inteligencję? Jeśli coś robi się automatycznie to jeszcze nie oznacza że jest to inteligentne. Chyba że się mylę?
    pozdrawiam
    pm001

Kolego pm001,
    Wystarczy zapoznać się z tymi choćby najbardziej popularnymi definicjami inteligentnego budynku i będzie wszystko jasne. Dla przykładu trochę informacji poniżej:
    Inteligentny budynek to obiekt infrastrukturalny, który pozwala organizacjom uzyskiwać cele biznesowe i efektywnie zarządzać zasobami przy minimalnych kosztach eksploatacji, w zgodzie z wymogami ekologicznymi.
    Inteligentnymi budynkami mogą być domy mieszkalne, biurowce, obiekty użyteczności publicznej, hale produkcyjne, inne obiekty infrastrukturalne, które cechuje kontrolowana energochłonność eksploatacyjna, redukcja zagrożenia usterkowego, racjonalizacja gospodarowania mediami, optymalizacja wykorzystywania budynku /brak przebiegów z „pustą taczką”/, redukcja zużycia materiałów, minimalizacja wpływu na otoczenie, podniesienie bezpieczeństwa użytkowania, zwiększenie komfortu, indywidualizacja dostępu do zasobów, reakcja na bodźce zewnętrzne /temperatura, gaz, dym, wiatr, deszcz.../, powiadamianie dedykowane, nadzór technologiczny i serwisowy, diagnostyka przedusterkowa, integracja źródeł energii /np. PV/, SMART Metering i gotowość do współpracy ze SMART Grid, stosowanie priorytetów w stanach awaryjnych, koordynacja pomiędzy systemami /np. HVACR z p.poż i woda/, itp.... itd.

Tyle definicje. Reszta to już tylko praca inżynierska dostosowana do potrzeb użytkowników. Z pewnością jest to ogromna branża przemysłowa, skupiająca tysiące specjalistycznych biur badawczych, projektowych i realizacyjnych. Bo inteligentnym budynkiem może być zarówno kilkusetpiętrowy hotel, jak i szpital czy galeria handlowa lub dom mieszkalny. Niektórzy tylko myślą, że jak będą załączali światło pilotem za pośrednictwem przemysłowego PLC /chyba najczęstszy błąd początkujących automatyków/, to już mają inteligentny dom. Nic bardziej mylnego.

Dodano po 43 [minuty]:

Koledzy,

I jeszcze jedna uwaga do wszytkich po otrzymanym emailu /dzięki/. Inteligentnego domu nie da się zrobić /zgodnie ze sztuką inżynierską/ na sterownikach przemysłowych PLC czy modułach logicznych!!! To nie ta bajka /chyba, że ktoś ma kupę kasy i pójdzie w zaparte/. Do sterowników przemysłowych łączy się czujniki, których odległość od sterownika jest relatywnie badzo mała /np. do 10mb dla czujników temperatury/. Wspomniane LOGO! pozwala na dołączenie PT100 właśnie z odległości zaledwie do 10mb. Należy wspomnieć także, ze każdy 1Ω przewodu łączącego powoduje błąd odczytu temperatury z PT100 o około 2,5°C. Na dodatek, w przypadku użycia przemysłowego PLC, wszytkie kable z całego domu trzeba wprowadzić do wspólnej skrzynki /chyba, że kogoś stać na przemysłowe moduły peryferyjne, ale te nie są i tak dostosowane do potrzeb budynku/. W zależności od wielkości domu, moga być to grube kilometry zbędnych wydatków. Inteligencja budynku polega także na kontroli instalacji elektrycznej przez pomiary temperatur połączeń przewodów w puszkach instalacyjnych. Tego na przemysłowym PLC nie da się wogóle zrobić. TECOMAT Foxtrot całkowicie eliminuje bariery tworzone przez przemysłowe PLC.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Szanowny kolego EMEA Gateway widzę że różnimy się w podejściu do tematu. Przytoczone przez kolegę definicje tak naprawdę nie mają nic wspólnego z inżynierskim podejściem ale są wytworem marketingowców. Ja w odróżnieniu od kolegi te procesy nazywam automatyzacją i wówczas mogę się zgodzić iż domek który robi coś za mnie jest wygodny a jak jeszcze jest dobrze zaprogramowany to może być przyjemny w eksploatacji. Dalej jednak będę twierdził iż brak w tym oznak inteligencji. Pewnie obaj napisaliśmy już trochę różnego rodzaju aplikacji ułatwiających pracę lub wręcz wyręczających ludzi z pewnych czynności ale stojąc w punkcie w którym inteligencja potrafi samodzielnie się uczyć na bazie wcześniejszych doświadczeń nie mogę zgodzić się z definicją kolegi. Dla kolegi EMEA Gateway i innych wyznawców tej tezy wystarczy że elektronika obudzi z rana kolegę i zaparzy kawę dla mnie zaś aby sterowanie było inteligentne to powinno jeszcze wiedzieć, że jak dzień wcześniej mam imprezę to kolejnego ranka nie powinno mnie budzić za to wysłać SMSa do firmy tłumaczącego moją nieobecność. Dalej koledze wystarczy jak przez telefon będzie mógł uruchomić zraszanie ja zaś chciałbym aby inteligentny układ widząc moje zachowanie kiedy podlewam ogród w dzień suchy ale po zachodzie słońca sam się tego nauczył i jak nie umie przewidywać to pomierzył wilgotność gleby, sprawdził prognozę pogody aktualną temperaturę (aby nie zaszkodzić roślinom) i użył tele wody ile potrzeba bez mojej asysty. IMHO wszelkie kwestie jak system ma reagować w sytuacjach czy to normalnej pracy czy też w sytuacjach awaryjnych jeśli zostały zaprogramowane i są wykonywane zgodnie z algorytmem to brak jest tam miejsca na inteligencję jest to automatyzacja i konsekwentne realizowanie stosownych scenariuszy. To tyle w kwestiach definicji i wymagań jakie każdy z nas stawia układom nazywanym inteligentnymi. Teraz trochę bardziej szczegółowo. Bardzo proszę nie mylić przekaźników programowalnych (wspomniane LOGO) z PLC bo jest to robienie wody z mózgu tym którzy dopiero zaczynają przygodę ze sterowaniem i automatyzacją. Zapewniam też kolegę że istnieją systemy podłączenia czujników PT100 (bo o tym kolega wspomniał) które można wykorzystać na daleko większą odległość. Już dawno temu wykorzystywano system trójprzewodowy lub czteroprzewodowy w którym to systemie czujnik wpina się jak do mostka pomiarowego i zapewniam że sam czujnik można wynieść na taką odległość na jaką tylko potrafi sięgnąć wyobraźnia byle tylko każda z żył miała ten sam przekrój. Więc w świetle powyższych faktów zdanie o małej odległości czujników od jednostki centralnej między bajki można włożyć. Co do kabelków to co dla kolegi jest wadą (wszystkie połączenia na kablach dochodzących do jednostki centralnej dla innych może być zaletą. Szanuję działalność marketingową kolegi ale nie ma żadnego powodu aby uważać że rozwiązania firmy którą kolega reprezentuje niezależnie od tego że pewnie sprawdzają się i sprzedają zaspokajając tym samym czyjeś potrzeby są jedynym właściwym rozwiązaniem dla automatyzacji domu.
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 11  
    Tylko nie dajcie się wrobić w jakieś kompleksowe systemy inteligentnego domu. Kupcie sobie jeden dwa sterowniki PLC, takie z możliwością zarządzania przez internet i tyle. Na całość sterowania dla domku można wydać nie więcej niż 2000zł i w tej cenie mają być panele, sterowniki i punkty końcowe.

Żeby wam nie odbiło - nie kupujcie cemtralnego systemu audio, bo technika tak się zmienia, że za rok trzeba będzie kupić nowy zestaw za dziesiątki tysięcy.
  • Poziom 11  
    Kolego pm001
    Wspaniały wykład o "Wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy". Wszystko co kolega napisał jest prawdą, ale świat poszedł w innym kierunku. Metody nauki "inteligencji" typu Fuzzy Logic i sieci neuronowe, w domku sterowanym modułem LOGO! lub PLC, nawet z kompenscją mostkową dryftu termicznego przewodów można włożyć między bajki. Definicja inteligentnego domu jest encyklopedyczna, więc dyskusja o poziomie owej inteligencji jest tylko wyzwaniem inżynierskim, a nie przedmiotem dywagacji i odczuć własnych. Ale i tak gratuluję pomysłu łączenia kilkudziesięciu /średnio tyle powinno być w domu jednorodzinnym/ czujników temperatury czterożyłowymi przewodami, a zwłaszcza do kontrolera typu przemysłowy PLC. Gdzieś nawet niedawno ktoś proponował do tego celu S7-400. Ale cóż, każdy ma wolny wybór, a z możliwościami TECOMAT Foxtrot /choćby w zakresie procedur bibiotecznych - patrz http://emeagateway.eu/emea/pl/cat/226 radziłbym się zapoznać przed wyborem jakiegoś nietrafnego rozwiązania.
  • Specjalista elektryk
    Kolego EMEA Gateway
    Nie twierdzę że możliwości opracowania inteligentnego domu (w moim rozumieniu tej definicji) są możliwe i tego nie dokonam ani ja (załóżmy że na PLC) ani też kolega na swoich zabawkach. Z całą natomiast konsekwencją za własne słowa mogę stwierdzić, iż pojęcie inteligencji zdefiniowano znacznie wcześniej niż adoptowano je na potrzeby tzw "inteligentnych budynków" i jeśli już coś jest nie fair to raczej wykorzystanie raz zdefiniowanego terminu do określania czegoś co jest tylko dalekim zbliżeniem do pierwotnej definicji. Świat nie ma tutaj nic do rzeczy kolego to jest pomysł niedouczonych marketingowców, którzy twierdzą że jeśli coś automatyzuje pewne procesy doprowadzając do oszczędności i podniesienia komfortu to jest to inteligentne. Wszystko to wymyślono aby lepiej zareklamować produkty przed ogółem społeczeństwa które ma problemy z opanowaniem przeglądarki internetowej ale może się pochwalić posiadaniem "inteligentnego domu". Na podobnych zasadach już w starożytności kapłani egipscy trzymali w ryzach zwykłych ludzi umiejąc przepowiadać zaćmienie słońca oczywiście podając niewtajemniczonym nieco inne powody tego zjawiska. Podobnie kolega teraz zachwala swoje produkty. Dyskredytuje też kolega działanie PT100 i możliwości jego dokładego pomiaru to ja mam wobec tego pytania na które jeśli już to oczekuję rzeczowej odpowiedzi.
    1. Dlaczego przemysł w swoich PLC wykorzystuje jednak PT100 a nie termistorki NTC skoro podobno są lepsze? (wszelkie inne czujniki rezystancyjne w tym odmiany PT lub Ni o wyższej rezystancji nie są wcale lepsze od klasyka PT100 zaś wykorzystanie wyższych oporności wynika tylko z obniżenia kosztów elementu pomiarowego w sterowniku)
    2. Dlaczego wszelkie sterowniki HVAC mają zawsze parametr offset (lub podobnie nazywany)?
    Aby nie było że zadaję pytania nie znając odpowiedzi odpowiem.
    Ad1. Jedyną zaletą NTC jest cena i jest ona eksploatowana wszędzie tam gdzie to tylko możliwe. NTC jest tańszy a więc cały dział HVAC na nim bazuje. W przemyśle zaś gdzie złotówkowe koszty nie są istotne ale istotne są parametry królują inne detektory w tym PT choć zależnie od zakresu temp. nie pokrywają one całego pasma pomiarowego. Jeśli Twoje rozwiązania kolego zamienią się miejscami z Simaticami Siemensa (nie jestem powiązany z Siemensem - to tak aby nie było niedomówień) w proporcjach udziału w rynku przemysłowym to obiecuję sprostować swoje wypowiedzi ale nie przewiduję tego w realnej przyszłości :cry: To zaś że rozwiązania Siemensa są droższe - oczywiście tak jest i do klienta należy decyzja czy kupuje taniej czy drożej bo to on ma forsę. Niemniej nie znam opcji aby kupując taniej mieć większą dokładność/funkcjonalność/bezawaryjną pracę i to musimy sobie dokładnie powiedzieć.
    Ad. 2 Ten parametr jest z powodów a/ powtarzalności poniżej 100% dla kolejnych elementów tej samej serii oraz b/ ze względu na charakterystyki producentów które sprawiają że każdy robi czujniki pod siebie podczas gdy PT to PT i koniec.
    Proponuję też przeanalizować wejścia napięciowe które w HVAC są uproszczoną wersją przemysłowych wejść prądowych i też są o niebo bardziej wrażliwe na zakłócenia pomiaru. Co do samych zaś PT w układzie mostkowym to proponuję przeanalizowanie nie literatury producenta ale opracowań stanowiących klasykę pomiarów.
    Jeszcze słowo odnośnie ostatniego zdania kolegi. Zdanie to może ujść w procesie reklamowym ale na forum jest objawem i najzwykleszego zarozumialstwa i cynizmu pojednynczego producenta.
  • Poziom 11  
    Kolego pm001,
    Piękny wywód, ale z takim poziomem polemiki, która nie wnosi żadnej wartości technicznej, to raczej nie powinien kolega występować na Forum, zwłaszcza, że pytanie autora było całkiem inne. Rozumiem, że kolega zgłębił wszystkie tajniki sterowników, i to nie tylko przemysłowych, tym niemniej w sposób rzeczowy i stanowczy potwierdzę, że na sterownikach przemysłowych PLC /nawet na wymienionych przez kolegę SIMATIC/ nie ma uzasadnienia budowa układu automatyki do obiektu infrastrukturalnego. Dziękuję za pytanie merytoryczne o jakość. Informuję, że TECOMAT posiada 3 letnią gwarancję, a to chyba duża różnica nawet w stosunku do wymienionych przez kolegę. A co do udziału w rynku, to przecież wynika to tylko z ocenianej branży. Zapewniam kolegę, że np. w wymienionej przez kolegę branży HVAC, czy szerzej ujmując, w systemach infrastrukturalnych, sytuacja jest diametralnie inna. Acha, gdyby kolega był zainteresowany aplikacjami bazującymi na teorii Mamdaniego, to TECOMAT także oferuje adekwatne procedury biblioteczne. Po zgłębieniu teorii, proponuję zatem koledze przejście do czynów i opublikowanie ciekawszych aplikacji własnych na TECOMAT. Przecież jest to możliwe bez żadnych nakładów inwestycyjnych /symulator dowolnego CPU jest wbudowany w narzędzie do projektowania/.
  • Specjalista elektryk
    No to dzięki za dyskusję niech kolega sprzedaje sobie to swoje cudo przekonany o wyższości swoich urządzeń nad całym światem. Nie będę już koledze zaniżał poziomu merytorycznych wypowiedzi o wyższości jego koncepcji i zapewniam że mając takiego interlokutora na forum nie zamierzam sięgać po produkty które kolega tak wyrwale reklamuje. Nie oczekuję też odpowiedzi na swoje pytania. NIE PYTAŁEM O GWARANCJĘ bo to mnie nie interesuje sterownik PLC powinien pracować znacznie dłużej niż 3 lata. Jak będę w przyszłości chciał porozmawiać z handlowcem to tak zrobię tutaj próbowałem rozmawiać na tematy techniczne.
    Dla mnie EOT jak również koniec wszelkich dyskusji z kolegą - przed natrętnymi domokrążcami (w wersji internetowej też) zamykam drzwi.