Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka ARISTON AL88X problemy z silnikiem

spajki70 29 Jan 2010 07:47 2074 5
    spajki70
    Level 11  
    Witam kolegów potrzebuje pomocy. Podczas ostatniego prania a dokładnie wirowania poszły ostre iskry z pod pralki, oczywiście jak najszybciej pralkę wyłączyłem, no niestety można było poczuć zapach spalenizny. Wymieniłem szczotki bo fakt już nie były za długie, sprawdziłem komutator przemierzyłem go między ścieżkami jest niby ok choc tu mam pytanie bo na całym obwodzie pomiarów jest między ścieżkami 1,2Ω ale w jednym miejscu jest 3,5Ω czy tu coś jest nie tak? Sprawdziłem komutator względem masy jest ok. Po złożeniu wszystkiego i włączeniu pralki programator działa ok pobiera wodę wypompowuje ale silnik nie startuje tzn. chciałby kręcić ale nie ma siły nawet bez paska, nawet gdy mu się udało dosłownie na sekundę zakręcić to znowu zapachniało nie ładnie z niego. Co to może być za przyczyna, czy to nie jest spalony silnik. Czekam na jekieś podpowiedzi.
    pawel12
    Level 19  
    Może być silnik ,ale obejrzyj jeszcze dokładnie płytkę sterowania ,czy nie ma rozłutowanych elementów od zasilania silnika. W kostce nic nie jest wypalone?
    g73
    Level 18  
    Witam, kolego zanim czyściłeś komutator, nie zauważyłeś przebarwień na wycinkach. Jeśli któryś z wycinków był nadpalony, to niestety wirnik jest spalony. Podałeś, że między wycinkami rezystancja nie jest równa - to oznaka zwarcia zwojowego, wirnik do przezwojenia.
    Pozdrawiam
    spajki70
    Level 11  
    Fakt że przed czyszczeniem komutatora był w jednym miejscu przebarwiony. Pomiar rezystancji komutatora 1,2Ω ale w jednym miejscu jest 3,5Ω i tu właśnie nie wiem czy to nie świadczy o uszkodzonym wirniku. Płytka jest ok, przewodu również jak i wtyczka także sam nie wiem czy to spalony silnik czy jakaś inna usterka. Spalenizną było czuć z silnika.
    spajki70
    Level 11  
    Dziękuję za pomoc w takim razie nie ma sensu grzebać dalej w pralce trzeba będzie kupić nową bo interwencja w silniku może nie pomóc na długo. Pozdrawiam Wszustkich gorąco. Zamykam temat