Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydzielenie sygnału synchronizacji z RGB

29 Sty 2010 12:24 3067 8
  • Poziom 29  
    Witam!
    Szukałem podobnego tematu ale ... jakoś mało skutecznie.

Mam u siebie w pracy nietypowy system do pomiaru parametrów papieru.
    Stacja operatorska jest wyposażona w monitor posiadający wejścia RGB. Monitor ten do swojej pracy nie wymaga oczywiście sygnałów synchronizacji, gdyż "pobiera" je sobie z sygnału jednego z kolorów.
    Chcę zdublować ten monitor aby w innym miejscu obsługa mogła widzieć jak urządzenie pracuje. Najprościej chciałbym użyć jakiegoś standardowego monitora od PC'ta.
    I tutaj pojawia się kłopot - monitory komputerowe wymagają niestety aby poza sygnałami RGB był do nich doprowadzony sygnał synchronizacji.
    Jak można to najprościej "ominąć" to ograniczenie lub w jaki sposób można "wytworzyć" ten sygnał?

Pozdrawiam!
    Marek

P.S. jeśli temat założyłem w złym dziale to proszę o przeniesienie go.
  • Poziom 12  
    Witam. Podaj więcej danych o monitorze, jakie ma wejścia.
  • Poziom 29  
    Witaj!
    Jest to stacja operatorska Deltacomm, producentem jest Accray i należy to do systemu 1180 MICRO. Cały ten system jest dosyć wiekowy ale .... działa i to jest najważniejsze (nowe systemy wcale nie są dużo lepsze a kosztują duuuużo).
    Służy on nam do pomiarów parametrów produkowanego papieru na ruchu maszyny (wilgotność, gramatura, kształt profilu poprzecznego itd).

Wewnątrz jest typowy monitor crt z trzema wejściami RGB + niewykorzystane wejście do synchronizacji.
    Synchronizację wyświetlanego obrazu monitor "wytwarza" sobie wewnętrznie z sygnału (chyba) koloru zielonego.
    Z jednostki graficznej (moduł HRVDI) wychodzą TYLKO 3 sygnały kolorów RGB i .... nic poza tym.
    Potrzebuję zdublować ten monitor aby obraz był jednocześnie wyświetlany w drugiej "sterówce" z uwagi na bliskość elementów regulacyjnych. Do tego celu chciałbym wykorzystać najzwyklejszy monitor komputerowy ale tutaj pojawia sie to ograniczenie, że monitory zazwyczaj niestety potrzebują sygnału synchronizacji który muszę jakoś wytworzyć z sygnałów RGB.
    Będę musiał podłączyć się oscyloskopem o obejżeć przykładowe przebiegi jak to faktycznie wygląda.
    Podczas przeszukiwania netu pod tym kątem natknąłem się na LM1881 i sądzę, że dałoby się chyba na bazie tego układu coś takiego zrealizować.
    Ale ... szukam jakiejś prostszej i tańszej opcji.

Pozdrawiam!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    Tak jak piszesz, sygnał synchro jest razem z sygnałem koloru zielonego (tzw. SyncOnGreen). Bez konwertera, który wyodrębni te sygnały niestety się nie obejdzie. Spróbuj na http://alldatasheet.com/ w polu description wpisać "Sync separator" - masz 3 strony wyników do przeszukania (będą tam również układy do TV). Poszukaj też dobrze na forum - pamiętam, że były podobne tematy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Witam!
    Cóż - może i były podobne tematy ale jakoś bardziej pasującego do mojego problemu nie znalazłem jak dotąd.

Dzisiaj w końcu zebrałem się aby obejrzeć jak to wygląda przebieg sygnału idącego na oryginalny monitor i przedstawiam fotki (przepraszam za nie najlepszą jakość).
    Jak widać są tam ujemne impulsy synchronizacji a wydzielenie ich osobno raczej wiąże się z jakimiś układami czasowymi identyfikującymi osobno impulsy H jak i V
    Chyba jednak pokuszę się o tego LM1881 i zobaczę jak mi się to sprawdzi.

A dla zainteresowanych: ta cała "stacja operatorska" wygląda tak:
    Szkoda tylko, że nie można na tym grać :D
  • Poziom 29  
    Dzięki ogryz za linki, ja niestety jakoś "ominąłem" te tematy na Forum.
    Cóż - nie jest to jednak prosty temat ale popróbuję na razie z tym LM1881 lub ... może jeszcze trafię na jakąś inną opcję :)

Pozdrawiam!
    Marek
  • Poziom 32  
    Witam!
    Leży gdzieś u mnie monitor SONY z wejściami RGB. Na kablu z komputera (przejście z d-sub na RGB) widać tylko jakieś fragmenty sygnału. Może on dałby radę?
    Cześć!
  • Poziom 29  
    Sam kabel "DB15 <-> RGB" nie ma w sobie nic z elektroniki.