Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OTF 471 /Panie DiZMar pomocy

mordka 22 Lip 2004 09:35 1622 6
 • #1 22 Lip 2004 09:35
  mordka
  Poziom 14  

  mam problem z tym telewizorem ,wypaliły się już cztery układy TEA 5101A tzn:cztery 5101B bo tylko takie były w sklepie, nowy układ pracuje średnio dwa miesiące i dostaje zwarcie to znaczy trzeci scalak ma zwarcie 12v z masą i wejscie R z masą ,ostatni scalak po załączeniu tv od razu dostał zwarcie 12v do masy no i oczywiście wyjarał od razu rezystor w zasilaczu R121 wychodzący z 12 nogi trafa zasilający stabilizator 12v, po wymianie tego rezystora jest napięcie na wyjsciu stabilizatora 12v ,wcześniejsze układy TEA padały ale bez zwarć.Moje pytanie gdzie szukać przyczyny w zasilaczu czy na płytce kineskopu i który scalak zastosować TEA5101A czy B. ,dodam jeszcze że czasami jest przeskok iskry przy załączaniu tv pomiędzy Uf iUg2 na trafopowielaczu.

  0 6
 • #2 22 Lip 2004 12:59
  aceton
  Poziom 26  

  Jak to z trafa bije iskra czy na pk czy na podstawce kinola , a moze w samym kinolu,opis zabezpieczen przed wyladowaniami jest na forum (6razy by159)

  0
 • #3 22 Lip 2004 18:41
  mordka
  Poziom 14  

  tv już działa ,pozostał jednak problem słychać jak sieje wysokim napięciem na trafopowielaczu i czuć ozon ,a co z tym zrobić to już niewiem,to bydle miało już takie obiawy prawie od zakupu.W czasie gwarancji polaciał układ korekcji,serwisowiec zrobił regulację i po 6 miechach siadł scalak od korekcji i tak chodziło to rok czasu ,obraz w kształcie poduszki i nic nie dało się z tym zrobić,dopiero /schemat do ręki i przerabianie ścieżek dokładnie ze schematem/ bo to co zrobił producent to wielka pomyłka,a po moich poprawkach układ korekcji działa i aż sam się dziwię że przy kinolu 25 cali tak można wyprostować pion ,a wracając do siania napięciem naprawdę niewiem co zrobić ,trafo powielacz był kiedyś sprawdzany u znajomego serwisowca i uznał go za sprawny .

  0
 • #4 23 Lip 2004 10:35
  DiZMar
  Poziom 43  

  mordka napisał:
  ,pozostał jednak problem słychać jak sieje wysokim napięciem na trafopowielaczu i czuć ozon ,a co z tym zrobić to już niewiem,to bydle miało już takie obiawy prawie od zakupu....,trafo powielacz był kiedyś sprawdzany u znajomego serwisowca i uznał go za sprawny .

  Czuję sie wywołany (ostatnio rzadko zaglądam na forum-urlop; mógłbyś napisać na PW to już wczoraj bym odezwał się) chociaż problem znany.
  Jeżeli syczy i czuć ozon i jest to z trafopowielacza a nie na kinolu to jedyna rada to wymienić trafopowielacz. Toż sam stwierdzasz niesprawność w postaci puszxzania WN. Nic dziwnego, że coś cyklicznie pada. Z syczeniem trafopowielacza w OTF (przy sprawnie działającym TV)miałem do czynia wielokrotnie ale tylko w 21" i próby zachowania go udawały sie na krótko. Zawsze tylko wymiana pomagała. Dlatego wymień trafowielacz. Drogo to ale problem padania TEA5101 powinien zniknąć. Problem jednak w tym, że nie ma odpowiednika HR ani innego a oryginał chyba też nieosiągalny. Stoi tam 47310042=47320060. Zaopatrzyłem się w je swego czasu u producenta OTF Orawa i mam jeszcze kilka sztuk. Jezeli cię interesuje to jedną szt. mogę odstąpić ale o tym najlepiej przez GG (nie przejmuj się, że "niewidoczny"- jestem na podglądzie). Co do indeksu TEA5101 A czy B to wstawiałem takie jakie były dostępne (czasami bez indeksu), często inne niż były oryginalnie i nie zdarzyło mi się aby była potrzebna powtórna wymiana. Przynajmniej do mnie nikt nie zgłosił się z taką reklamacją.
  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  aceton napisał:
  Jak to z trafa bije iskra czy na pk czy na podstawce kinola , a moze w samym kinolu,opis zabezpieczen przed wyladowaniami jest na forum (6razy by159)

  Tylko nie dał chociaży linku a wyszukać to nie dla każdego jest takie proste. Oto 2 posty na ten temat; warto abyś zastosował.
  1 post.
  Zamontuj diody BAV21 - 3 szt. na PK w następujący sposób :
  -anody razem do nogi 2 TEA
  -katody kolejno do następujących nóg TEA : 7 , 10 , 13 .
  Zabezpieczy to układ przed wyładowaniami w kin. i na iskrownikach.
  2 post.
  Oczywiscie ,mozna sprobowac np. 3X BAV21 anodami na mase a katodami odpowiednio na katody kineskopu i dodatkowo jeszcze 3xBAV21 katodami na +200V i anodami na katody kineskopu.
  Ale czy to uratuje ten IC ?
  Kiedys mielismy identyczny problem z kinolem z Philipsa,co dwa dni padal TEA5101A i dolutowanie tych szesciu diod + przerobka z info Grundiga praktycznie
  nic nie dala.
  Scalak a tym samym odbiornik udalo się uratowac montujac dodatkowo tylko trzy diody BA159 ale w inny sposob- anody tych diod podlutowalismy do Pin 2 tego IC tj.+12V a ich katody na katody kineskopu.TV dziala do dzisiaj i co ciekawsze z jeszcze jednym pozytywnym zjawiskiem ,problem wygaszania plamki (w tym nawet trzech kolorowych punktow) po kilku dniach zniknal.
  +12V podane bylo na diody przez rezystor zabespieczajacy np.1Ohm.
  Używaj funkcji "zmień" posty scalono <zdzich42>

  0
 • #5 23 Lip 2004 13:44
  mordka
  Poziom 14  

  Dzięki panowie za cenne rady, OTF na razie odbiera z lekkim syczeniem na trafopowielaczu i tak to pozostawie jak padnie to do śmietnika i spokój .

  0
 • #6 23 Lip 2004 14:43
  DiZMar
  Poziom 43  

  mordka napisał:
  OTF na razie odbiera z lekkim syczeniem na trafopowielaczu i tak to pozostawie jak padnie to do śmietnika i spokój .

  Tylko, że to może wywalić połowę półprzewodników albo i wiecej i wtedy cały TV może być do wyrzucenia na śmietnik. Ale Twój cyrk i Twoje małpy.

  0
 • #7 23 Lip 2004 15:59
  mordka
  Poziom 14  

  co prawda to mam nowy 28" panorama ,a ten OTF ma już 9 lat i męczyłem się znim tylko dlatego że ma bardzo dobry obraz przy odbiorze z kablówki ,czego nie ma ten nowy 28" .Robię jeszcze mały eksperyment z zalewaniem klejem miejsca gdzie sieje napięciem może pomoże.Dodam na koniec że scalak TEA 5101 zaczął się sypać od czasu zwiększenia napięcia w sieci.A regulacja w zasilaczu już w tym stanie nie pozwala na zmniejszenie napięcia ,trzeba by pewnie wymienić pewne elementy żeby zwiększyć zakres regulacji napięć ,ale tutaj znowu za mała wiedza na temat elektroniki a eksperymenty są na dzisiejsze ceny zbyt kosztowne.
  /Moje gg 1707718 chciał bym się dowiedzieć o cenę trafopowielacza/

  0