Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka spryskiwacza w Seicento

marekpriv 29 Jan 2010 13:01 6711 12
Relpol
 • #1
  marekpriv
  Level 12  
  Strasznie mnie denerwuje rozwiązanie działania spryskiwaczy w Seicento. Chodzi o brak połączenia wycieraczek ze spryskiwaczem.
  Żeby spryskać szybę trzeba pociągnąć dźwigni do siebie, a następnie i żeby przetrzeć szybę wycieraczkami trzeba dźwignię podciągnąć do góry.
  Obecne działanie przedstawia w dużym uproszczeniu Rys. A
  Chcę uzyskać efekt że jak spryskuje szybę to w tym samym momencie chodzą wycieraczki, co jest raczej proste do wykonania (rys. B). Nie wiem jaką diodę trzeba zastosować.
  Dodatkowo myślę żeby po puszczeniu dźwigni od spryskiwaczy wycieraczki zrobiły jeszcze ze dwa cykle, czyli napięcie powinno być podawane na wycieraczki przez ok. 2 sek. po puszczeniu dźwigni spryskiwacza. I z tym nie umiem już sobie poradzić.
  Jeśli mógłby ktoś sporządzić jakiś schemacik będę wdzięczny.
  Przeróbka spryskiwacza w Seicento
 • Relpol
 • #2
  GK
  Level 24  
  Witam.
  Dioda sprawy nie załatwi!
  Potrzebny jest układ czasowy który włączy na ok. 2 sek silniczek spryskiwaczy razem z wycieraczkami. Ale tylko wtedy kiedy chcemy polać szybę czyli musi byc osobny wyłącznik. Nie wiem czy na tym forum znajdziesz kogoś kto Ci pomoże to zaprojektować. Proponuję jakieś inne forum.
  Pozdrawiam
 • Relpol
 • #3
  marekpriv
  Level 12  
  Ten schemat na rysunku B z diodą załatwia tylko sprawę że dopóki będę trzymał dźwignię od spryskiwaczy to będą działały wycieraczki. Nie wiem natomiast jak zrobić dalszą część (czasową) o której pisałem.
 • #4
  balonika3
  Level 37  
  Pobaw się z przekaźnikiem i kondensatorem elektrolitycznym - pojemność ustalona doświadczalnie, ew. w szereg z nim rezystor, również doświadczalnie. Dioda zapobiega rozładowaniu kondensatora przez silnik spryskiwacza.
  Przeróbka spryskiwacza w Seicento
 • #5
  marekpriv
  Level 12  
  A jak uważasz od jakich wartości zacząć ? Nie zajmuje się tym na co dzień i musiał bym części zakupić. Przekaźnik na 12V - a do jakiego obciążenia wystarczy? - chodzi żeby był niewielkich rozmiarów.
 • #6
  GK
  Level 24  
  Proponuję:
  Przekaźnik ok. 7A / 12V
  Dioda 1A / 50V
  Kondensator 1000 µF/ 25V
 • #7
  marekpriv
  Level 12  
  A chcąc wydłużyć czas to dokładać rezystor (jaki) szeregowo za kondensatorem, a zmniejszyć to zmienić kondensator o mniejszej pojemności (jaki)?
 • #8
  caniggia
  Level 12  
  kup sobie taki przekaznik 2tr30 czasowy:

  http://www.ase.hoste.pl/pkz.html

  zalaczysz go spryskiwaczem i ustawisz ile maja czasu chodzic wycieraczki i to wszystko.

  schematu to chyba nie potrzebujesz jak to podlaczyc?
 • #9
  GK
  Level 24  
  Witam
  Nie jestem pewien czy to rozwiązanie ze schematu zadziała. Nie wiem czy nie lepiej będzie kupić gotowy moduł dedykowanego przekaźnika czasowego.
 • #10
  marekpriv
  Level 12  
  a jaka powinna być zastosowana dioda w przypadku mojego schematu na rys. B w pierwszym poście?
 • #13
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Czasem brak tego sprzężenia spryskiwacza z wycieraczkami jest całkiem dobra. Wystarczy mieć suchą zakurzoną szybę i niepełne rurki spryskiwaczy. I wycieraczki zaczną pracować na sucho.