Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ile zajmuje wam na dysku Windows 7 po zainstalowaniu?

29 Sty 2010 15:53 91745 13
 • Poziom 28  
  Witam serdecznie! Przymierzam się do instalacji Windows 7 64-bit Trial. Niby jest wymagane 20GB ale realnie podejrzewam, że partycja 10GB powinna wystarczyć. Problem jest taki, że chyba nie mam wyjścia i muszę zmieniać rozmiary partycji, a to dosyć niebezpieczna operacja. Jak się coś posypie można pożegnać się z częścią danych..

  Jakie są wasze doświadczenia w temacie? Ile miejsca na dysku zajął Windows 7 po instalacji?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 13  
  Witaj.
  System zajmuje: 14 GB
 • Poziom 28  
  Ups... Czyli chyba muszę się w takim razie bardziej postarać. Na forach niby piszą, że zajmuje ok. 7GB.

  Daję sobie rękę uciąć, że po wyłączeniu przywracania systemu, hibernacji i innych zbędnych pierdół system zajmie połowę mniej, ale do instalacji pewnie się będzie pluł, że potrzebuje 20GB....
 • Poziom 28  
  ..rozumiem, że macie na myśli wersję 64-bit?
 • Poziom 43  
  Z punktu widzenie instalacji nie jest istotne ile system po niej zajmuje. Brać bowiem trzeba pod uwagę te dodatkowe parę GB potrzebnych dla praktycznie podwojonej ilości miejsca na pliki - kopiowanie zawartości instalatora na dysk i instalacja (do tego dochodzą domyślne ustawienia swapa, aktywna hibernacja, itp., które zajmują kolejne GB, a która to przestrzeń może być zwolniona dopiero przez Użytkownika).
  Z tego względu wymogi w7 i Visty są, jeśli o wielkość partycji chodzi, takie duże*.

  *. W porównaniu z wersjami wcześniejszymi, a nie wielkością dysków.

  PS.
  Przy 10GB instalator najpewniej odmówi pracy, a zmienić domyślne wymogi można tylko przez ingerencję w jego pliki (zresztą bez gwarancji, że procedura się powiedzie - system da sie wypakować i zainstalować po zmianie tego parametru).
 • Poziom 36  
  Jak pisal kolega Matuzalem, win 7 nie zgodzi sie na zbyt malą partycje. Sam to przerabialem instalujac win 7 64 bit na partycje wielkosci 15 gb. Dopiero rozmiar 25 gb zostal zaakceptowany przez kreatora instalacyjnego. Najlepiej przydzielic 40/50 gb. System sie rozrasta mimo wszystko.

  10 gb, to dobra wielkosc dla XP :D
 • Poziom 28  
  Dla XP Prof. 32-bit, jak dla mnie, dobrą wielkością było 4-5GB :) I nigdy nie pluł się, że ma mało. Przy dbaniu o higienę systemu dop. po ok. roku system pluł się, że mu trochę miejsca brakuje. Standardowo jednak reinstaluje system raz w roku, albo nawet dwa. Oczywiście partycja C była tylko dla systemu i niezbędnych programów/sterowników. W przypadku W7 mam wrażenie, że może być sporo gorzej w tych kwestiach....

  Czyli sugerujecie opcję 25GB jako w miarę optymalną?
 • Poziom 12  
  Konkrety z mojego podwórka:
  Windows 7, 32bit RC po zainstalowaniu jako maszyna wirtualna zajął 5 293 455 kB.
  Windows 7, 64bit RC po typowej instalacji zajmuje ok. 9GB.
 • Poziom 43  
  stopi napisał:


  Czyli sugerujecie opcję 25GB jako w miarę optymalną?


  O ile mowa o swobodzie instalacyjnej owszem.
  Nie będę się jednak wypowiadał jaka powinna być wielkość partycji systemowej, bo to już nie tylko kwestia preferencji (o które mniejsza), ale i niedostatku informacji nt. ilości pamięci RAM, a co za tym - mniej lub bardziej bezpośrednio - idzie plików pamięci wirtualnej i hibernacji. Do tego sprawa przywracania i jego ustawień (Vista i w7 lubią punkty tworzyć nieporównanie częściej niż XP).
  Inna rzecz, że powiększyć partycję jest , z poziomu systemu, zdecydowanie prościej niż jej wielkość zredukować (system wie bowiem lepiej ile ma zostać).
 • Poziom 28  
  Właśnie się nasz Win7 instaluje.... Kurde, instalator wygląda jak Linux Mandriva :)

  Przepartycjonowałem C z 7 na 28GB. W sumie z konfiguracji wyszło, że tak będzie najszybciej i najłatwiej (połączyłem C z inną opróżnioną).

  Nie używam nigdy żadnego przywracania systemu, aktualizacji automatycznych, hibernacji. Zawsze żyłem bez tego i jakoś w niczym to nie przeszkadzało. Mam we krwi minimalizm i wyłączanie przywracania systemu, aktualizacji, minimalizację SWAPA, miejsca na pliki tymczasowe, hibernacji itp. rzeczy zaraz po zainstalowaniu systemu. Również wyłączam zbędne graficzne bajery, bo jest to mi po prostu niepotrzebne. Nie używam systemu, aby go oglądać.

  Komputer:

  Intel C2D E7500 2.93GHz
  4GB RAM DDR2/800Mhz
  2x HDD SATA (74GB + 232GB)

  Dodano po 13 [minuty]:

  Woooow...! Zainstalował się. Ale bajerrr....:) Instalacja przebiegła w 25min (bardzo szybko), albo i nie. Zaczynam zwiedzanie i instlację aplikacji. Czuję, że tu mogą być jaja jak berety,bo sporo aplikacji nie ma jeszcze wsparcia dla Win 7 x64 (w ogóle dla Win 7).

  Dodano po 1 [minuty]:

  Info z dysku C świeżo po instalacji:

  "Space used - 14GB". Windows Enterprise Trial x64.
 • Poziom 36  
  Przy 4 gb pamieci ram mozna smialo wylaczyc plik stron. U mnie od czasu zainstalowania win 7 64 bit i wylaczeniu swapa, system ani raz nie monitowal o jego braku.
  Oczywiscie plik stron a konkretnie o jego istnieniu sam uzytkownik winien zdecydowac :)
 • Poziom 27  
  ugh-zan3 napisał:
  Jak pisal kolega Matuzalem, win 7 nie zgodzi sie na zbyt malą partycje. Sam to przerabialem instalujac win 7 64 bit na partycje wielkosci 15 gb. Dopiero rozmiar 25 gb zostal zaakceptowany przez kreatora instalacyjnego.


  Windows 7 X86 Home Premium nie miał żadnych problemów przy instalacji na partycji o rozmiarze dokładnie: 15,6 GB :)
 • Poziom 28  
  Temat zamykam. Win7 po instalacji zajmuje 14GB. Wymagana partycja to ok. 25GB.