Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700

Snorky 29 Jan 2010 15:59 2737 11
    Snorky
    Level 10  
    Witam

Mam pytanie. Czy jest możliwość wykorzystania obrotomierza z w/w Peugeot'a 605 ( rocznik między 1992 - 1996 ), w którym był silnik Diesel'a. Jest to obrotomierz firmy Jaeger Veglia. Do obrotomierza wchodzą 4 kable. Z tego co wiem, to w obrotomierzach Diesel'owskich wchodzą:
    - +12V,
    - masa,
    - sygnał z cewki
    - sygnał z alternatora.

Da się to w jakiś normalny sposób wykorzystać do cieniaska? Z tego co już zdążyłem zauważyć to, gdy do pierwszego pinu podepnę +12V a do drugiego masę to wskazówka wychyla się na ok 2750 obrotów.

Poniżej załączam zdjęcia:

Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700 Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700 Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700

Może zdjęcia pomogą.

Czekam na pomysły, o które bardzo proszę.
  • Helpful post
    varrior87
    Level 18  
    Jak podepniesz w ten sposób to zawsze tak będzie wskazywać. . Obrotomierz z diesla pracuje jako woltomierz i sygnał powinien być brany z alternatora z wyjścia W. W dieslu nie ma cewki zapłonowej!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445427.html
    Snorky
    Level 10  
    Dziękuję Ci bardzo za pomoc.

Czyli rozumiem, że wystarczy podpiąc pierwszy pin pod wyjście alternatora, a drugi do masy. Wtedy będzie wszystko działało poprawnie i zostanie tylko kwestia skalibrowania? Jeśli tak to super.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

P.S.: Ciekawie wygląda ten obrotek w Uno :D
    varrior87
    Level 18  
    Nie! Tak nie rób! Musisz zrobić wyprowadzenie z alternatora. Wyciągnij alternator z auta i ściągnij plastikową osłonkę. Pod tą osłonka masz mostek prostowniczy. Dochodzą do niego 3 lub 4 (nie pamiętam już) druty-przylutuj kabelek do jednego z nich i wyprowadź ten kabelek na zewnątrz. To będzie Twoje wyjście "W" i do tego podłączasz obrotomierz z diesla. Potem to już kwestia kalibracji. Nie zapomnij aby podpiąć zasilanie obrotomierza po stacyjce (najlepiej z tablicy zegarów) bo inaczej możesz sobie rozładować akumulator. Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    varrior87
    Level 18  
    To w takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd i proszę o skasowanie moich wypowiedzi jeśli są niepotrzebne.
    Snorky
    Level 10  
    georgesgr:

To masz jakiś pomysł jak to podpiąć w Cieniasie ? Z tego co wiem to jest układ zliczający obroty na wale korbowym, z którego wyjście idzie na układ zapłonowy.

varrior87:

Nic się nie stało. Rzeczą ludzką jest błądzić. :D
    Masz gdzieś schemat ideowy jak podpięłeś ten obrotomierz z Oriona (diesel) do Uno? Bo z tego co opisałeś to działa i to dobrze działa.
    varrior87
    Level 18  
    Niepotrzebny jest schemat. Z obrotomierza wychodzą 3 przewody:
    -masa
    -zasilanie
    -sygnał.
    Zasilanie i masę najlepiej podpiąć pod zegary (są zasilane po stacyjce), a przewód sygnałowy przeciągnąć do komory silnika i podpiąć w alternator przed mostek prostowniczy.
    Snorky
    Level 10  
    Hmm... Z tego wychodzą 4 i dlatego się zastanawiam jak to podpiąć.

Do tego nie mam pojęcia co pod które wejście, bo nie miałem możliwości zobaczenia jak to było standardowo podpięte. Stąd wszelkie problemy...
    varrior87
    Level 18  
    Wymontowałem mój obrotomierz z całej deski więc łącznie z zegarami. Tak doszedłem gdzie co i jak. Może załóż nowego posta lub zapytaj kogoś co ma być podpięte do tych 4 kabli. Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    Snorky
    Level 10  
    Jest to obrotomierz z Diesel'a, bo nawet na samej tablicy były wskaźniki od np grzania świec. Do tego widziałem samochód, z którego były te zegary wyciągane i był to Diesel. Zegary tak się składa, że mam, ale problemem jest to, że obrotomierz był do reszty wskaźników przykręcony, ale zasilanie miał z innego miejsca ( nie szło z zasilania pozostałych zegarów ). Do tego sam "silnik" ma 4 nóżki, ale nie mam pewności czy to czegoś dowodzi. Na płytce są 4 wejścia.
    Co do przeskalowania to jeżeli sam obrotek będzie działał to już coś pokombinuje aby go przeskalować.