Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700

Snorky 29 Jan 2010 15:59 2737 11
 • #1
  Snorky
  Level 10  
  Witam

  Mam pytanie. Czy jest możliwość wykorzystania obrotomierza z w/w Peugeot'a 605 ( rocznik między 1992 - 1996 ), w którym był silnik Diesel'a. Jest to obrotomierz firmy Jaeger Veglia. Do obrotomierza wchodzą 4 kable. Z tego co wiem, to w obrotomierzach Diesel'owskich wchodzą:
  - +12V,
  - masa,
  - sygnał z cewki
  - sygnał z alternatora.

  Da się to w jakiś normalny sposób wykorzystać do cieniaska? Z tego co już zdążyłem zauważyć to, gdy do pierwszego pinu podepnę +12V a do drugiego masę to wskazówka wychyla się na ok 2750 obrotów.  Poniżej załączam zdjęcia:

  Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700 Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700 Obrotomierz z Peugeot 605 (rocznik ok 1992) do CC 700

  Może zdjęcia pomogą.

  Czekam na pomysły, o które bardzo proszę.
 • Helpful post
  #2
  varrior87
  Level 18  
  Jak podepniesz w ten sposób to zawsze tak będzie wskazywać. . Obrotomierz z diesla pracuje jako woltomierz i sygnał powinien być brany z alternatora z wyjścia W. W dieslu nie ma cewki zapłonowej!
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445427.html
 • #3
  Snorky
  Level 10  
  Dziękuję Ci bardzo za pomoc.

  Czyli rozumiem, że wystarczy podpiąc pierwszy pin pod wyjście alternatora, a drugi do masy. Wtedy będzie wszystko działało poprawnie i zostanie tylko kwestia skalibrowania? Jeśli tak to super.

  Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

  P.S.: Ciekawie wygląda ten obrotek w Uno :D
 • #4
  varrior87
  Level 18  
  Nie! Tak nie rób! Musisz zrobić wyprowadzenie z alternatora. Wyciągnij alternator z auta i ściągnij plastikową osłonkę. Pod tą osłonka masz mostek prostowniczy. Dochodzą do niego 3 lub 4 (nie pamiętam już) druty-przylutuj kabelek do jednego z nich i wyprowadź ten kabelek na zewnątrz. To będzie Twoje wyjście "W" i do tego podłączasz obrotomierz z diesla. Potem to już kwestia kalibracji. Nie zapomnij aby podpiąć zasilanie obrotomierza po stacyjce (najlepiej z tablicy zegarów) bo inaczej możesz sobie rozładować akumulator. Pozdrawiam
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  varrior87
  Level 18  
  To w takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd i proszę o skasowanie moich wypowiedzi jeśli są niepotrzebne.
 • #7
  Snorky
  Level 10  
  georgesgr:

  To masz jakiś pomysł jak to podpiąć w Cieniasie ? Z tego co wiem to jest układ zliczający obroty na wale korbowym, z którego wyjście idzie na układ zapłonowy.

  varrior87:

  Nic się nie stało. Rzeczą ludzką jest błądzić. :D
  Masz gdzieś schemat ideowy jak podpięłeś ten obrotomierz z Oriona (diesel) do Uno? Bo z tego co opisałeś to działa i to dobrze działa.
 • #8
  varrior87
  Level 18  
  Niepotrzebny jest schemat. Z obrotomierza wychodzą 3 przewody:
  -masa
  -zasilanie
  -sygnał.
  Zasilanie i masę najlepiej podpiąć pod zegary (są zasilane po stacyjce), a przewód sygnałowy przeciągnąć do komory silnika i podpiąć w alternator przed mostek prostowniczy.
 • #9
  Snorky
  Level 10  
  Hmm... Z tego wychodzą 4 i dlatego się zastanawiam jak to podpiąć.

  Do tego nie mam pojęcia co pod które wejście, bo nie miałem możliwości zobaczenia jak to było standardowo podpięte. Stąd wszelkie problemy...
 • #10
  varrior87
  Level 18  
  Wymontowałem mój obrotomierz z całej deski więc łącznie z zegarami. Tak doszedłem gdzie co i jak. Może załóż nowego posta lub zapytaj kogoś co ma być podpięte do tych 4 kabli. Pozdrawiam.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Snorky
  Level 10  
  Jest to obrotomierz z Diesel'a, bo nawet na samej tablicy były wskaźniki od np grzania świec. Do tego widziałem samochód, z którego były te zegary wyciągane i był to Diesel. Zegary tak się składa, że mam, ale problemem jest to, że obrotomierz był do reszty wskaźników przykręcony, ale zasilanie miał z innego miejsca ( nie szło z zasilania pozostałych zegarów ). Do tego sam "silnik" ma 4 nóżki, ale nie mam pewności czy to czegoś dowodzi. Na płytce są 4 wejścia.
  Co do przeskalowania to jeżeli sam obrotek będzie działał to już coś pokombinuje aby go przeskalować.