Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik BESTER BZA-24/25 -podłączenie transformatora

DoktorB 29 Jan 2010 16:55 12966 9
    DoktorB
    Level 11  
    Podczas użytkowania prostownika zauważyłem, że przestawienie pokrętła P1 (główny włącznik i zgrubna regulacja mocy, cztery pozycje: 0, 1, 2, 3) z pozycji 2 na pozycję 3 nie daje żadnej różnicy.

Zdjąłem obudowę i dostrzegłem:
    1. Na przełączniku P1 wyjścia odpowiadające ustawieniom 2 i 3 są zmostkowane
    2. Jeden króciec uzwojenia pierwotnego transformatora jest wolny.

Ad. 1. Przełącznik P1 działa tak, że doprowadzone zasilanie jest rozsyłane na trzy wyjścia 1, 2 i 3, co odpowiada poszczególnym ustawieniom pokrętła. W pozycji 0 brak przepływu - prostownik wyłączony. Zmostkowanie wyjść 2 i 3 daje przepływ prądu do 2 wejścia transformatora zarówno przy ustawieniu pokrętła na 2, jak i na 3. Stąd brak zmiany przy przełączaniu z 2 na 3.

Ad. 2. Króćce uzwojenia są wyprowadzone do kostki montażowej. Ułożene są kolejno. Do wejścia 1 transformatora idzie przewód od wyjścia 1 z przełącznika P1. Do wejścia 2 transformatora idzie przewód od wyjścia 2 przełącznika P1. Do wejścia 3 transformatora idzie ... nic - wolne.

Stąd wiadomo, dlaczego przy przestawieniu pokrętła z 2 na 3 nie ma zmian.
    Połączenia wyglądają na fabryczne. Oznaczone przewody, a wiązka oryginalnie powiązana żyłką.

Moje pytanie:
    1. Czy wszystkie BZA-24/25 tak mają?
    2. Czy podłączenie wyjścia 3 z przełącznika do wolnego wejścia 3 transformatora jest możliwe?

Domyślam się, że ulegnie zwiększeniu prąd znamionowy. W sumie, to jest to potrzebne, bo przy ładowaniu aku 12V i ustawieniu prądu na max ledwo, ledwo można uzyskać 1/10 pojemności aku.
    Wątpliwości budzi też zwiększone napięcie zasialania z 220 do 230. Przez to napiecie ładowania w ustawieniu 12V wzrosło z 16V do 17,1V. Co można na to poradzić?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
    DoktorB
    Level 11  
    Znam to na pamięć. Mam DTR przed sobą. Ze schematu wszystko się zgadza.
    Pytanie dotyczy jednak czegoś innego: Czy wszystkie BZA-24/25 mają tak samo podłączony transformator, tzn. czy mają zmostkowany bieg 2 z 3-cim, i czy niewykorzystane 3 wejście do transformatora.
    Czy ktoś, kto to ma, może zajrzeć i potwierdzić bądź zaprzeczyć?
    Leszek Augustyniak
    Level 19  
    Witam.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Napięcie na wyjściu z prostownika wzrosło do 17V, a Ty nie możesz osiągnąć maksymalnego (optymalnego) prądu ładowania.
    Pytanie,czy ładujesz tylko jeden akumulator ,czy więcej, i na każdym jest ten sam problem? Jeżeli jeden to akumulator do wymiany.
    DoktorB
    Level 11  
    Prostownik ten zbudowany był na napiecie zasilania 220V Teraz jest 230V, a i zazwyczaj więcej (u mnie ok. 233V). Naturalnie wzrosło napięcie za transformatorem. Jeżeli przy ładowaniu akumulatorów dopuszcza się występowane napięcia 16V, które spada wraz ze stopniem naładowana akumulatora do 14,5V, to wszystko jest OK. bo warunek ten jest spełniony,ale dla napiecia zasilania 220V. Przy 233V niestety jest inaczej i dotyczy to wszystkich prostywników BZA z lat 70 i 80-tych. Napiecie za trafo wzrosło średnio o 1V.
    Problem ten już ktoś tutaj poruszał, ale nie znalazłem rady, jak to zwalczyć.
    A co z podłączeniem 3 wejścia trafo? Ktoś to ma?

Problem nadal aktualny.
    DTR mówi, że napięcie wyprostowane biegu jałowego wynosi (dla 24V) 37V. Przy wzroscie napiecia zasilania z 220V do 233V napięcie biegu jałowego wzrosło do 41,5V! Napięcie ładowania pod obciażeniem z dopuszczalnych 28V wzrosło do 30,5V. Jest to napiecie wyższe od napięcia gazowania akumulatora. Przy podłączeniu prostownika akumulatory od razu zaczynają gazować. Nie trzeba dodawać, żę jest to zjawisko niekorzystne.
    W zwiazku z powyższym jak zmniejszyć napiecie wyprostowane spowodowane wzrostem napięcia zasilania?
    Ktoś, gdzieś, kiedyś zasugerował regulację z wykorzystaniem triaka. Później ktoś wspomniał o silnym grzaniu się rdzeni trafo przy takim układzie, więc odpada.
    Czy pozostaje tylko odwinięcie uzwojenia wtórnego we wskazanym miejscu na rysunku?
    Prostownik BESTER BZA-24/25 -podłączenie transformatora
    Zubiik
    Level 13  
    Witam. Mam pytanie do DoktoraB: Ponieważ dostałem do konserwacji identyczny prostownik, chciałem się dowiedzieć czy udało Ci się zmniejszyć napięcie wyjściowe? Jeśli tak to jaki sposób zastosowałeś, na triaku czy przewijałeś trafo?.

Faktycznie jedno z wyjść jest nie podłączone, u mnie to jest numer 6 na listwie która jest podłączona do transformatora.

Pozdrawiam.
    DoktorB
    Level 11  
    Rozwiązałem to montując na zasilaniu regulator napięcia z potencjometrem do regulacji. Nie jestem elektronikiem ale wydaje mi się, że ten mały elemencik na trzech nóżkach z małym radiatorem wyglądający jak tranzystor to tzw. triak.
    Potencjometr w sumie mi nie jest potrzebny, bo zamontowałem ten regulator na stałe i ustawiłem 220V. Zmniejszyło się napięcie ładowania, oczywiście za tym zmniejszył się też prąd ładowania i wsystko wróciło do normy. Akumulator nie gazuje i można normalnie regulować prąd ładowania pokrętłami na prostowniku.
    Co do podłączenia trafo. Na pokrętle zgrubnej regulacji prądu ładowania, czyli tym z lewej strony oznaczony jako "P1" z pozycjami 0, 1, 2, 3, pozycje 2 i 3 są zmostkowane. Widać to przekręcając pokrętłem, gdzie nie ma zmiany na amperomierzu. Spróbuję połączyć to jedno wolne wyjście z pozycją 3 na pokrętle. Poobserwuje prąd i temperaturę trafo. Napiszę o rezultatach.
    Zubiik
    Level 13  
    Tak ten "mały elemencik" to raczej triak, z resztą niema to teraz znaczenia, trochę czytałem o tym i okazuje się iż takie sterowanie nie jest optymalne do transformatorów, u Ciebie będzie dobrze działać bo nie wykorzystujesz pełnej mocy transformatora, ja chciałbym żeby prostownik działał też jako urządzenie rozruchowe i zależy mi na wyciśnięciu z trafa ile się da. Szukam teraz materiałów nt sterowania mocą po stronie wtórnej, jeśli wyniki będą dobre to z pewnością nich napiszę. Pozdrawiam.
    muerte82
    Level 11  
    Postanowiłem odgrzebać trochę temat z nadzieją na rozwianie moich wątpliwości. Dostałem w/w prostownik w "spadu", miał wyrwany przewód zasilający, wcześniej "niby" działał prawidłowo. Po podłączeniu przewodu wywala bezpieczniki w mieszkaniu. Pytanie, jaka powinna być rezystancja uzwojeń pierwotnych w zależności od ustawień przełącznika P1. Chcę wykluczyć uszkodzenie trafo.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    muerte82 wrote:
    Pytanie, jaka powinna być rezystancja uzwojeń pierwotnych w zależności od ustawień przełącznika P1.

Rezystancja nic Ci nie powie, jest zbyt niska abyś mógł z takich pomiarów cokolwiek wywnioskować.
    Quote:
    Po podłączeniu przewodu wywala bezpieczniki w mieszkaniu.

A dlaczego aż bezpiecznik w mieszkaniu, od czego masz bezpiecznik B1 w prostowniku? Co tam siedzi, wiązka drutów czy kawałek gwoździa?
    muerte82 wrote:
    Chcę wykluczyć uszkodzenie trafo.

Najpierw wyklucz potencjalne uszkodzenie przewodu. Ewentualnie oddaj ten prostownik do elektryka.