Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie czy cos innego??

29 Sty 2010 19:14 1899 3
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie. Piszę ten post z myślą ze ktoś jest wstanie mi pomoc. Mam takie pytanie, odnośnie schematu i działania. Podczas laboratorium korzystaliśmy z modelu który umożliwiał nam modelowanie sieci TN.
  Zabezpieczenie czy cos innego??

  Korzystaliśmy najpierw z lewej strony układu. Naszym zadaniem było zmiana rezystancji stanowiska i zobaczenie jakie będzie napięcie dotykowe. lecz mieliśmy problem gdyż zmieniając rezystancje nic się nie zmieniało. Dlaczego??
  Prowadzący nakierował nas że może to być coś spowodowane elementem wpiętym przed odbiornikiem, i kazał się nam przepiąć na prawą stronę.
  Z drugiej strony wszystko działało. A prowadzący kazał się nam zastanowić co to za element oznaczony przez PI na schemacie.

  Szukałem oznaczenia, i jedyne co mogę przypasować i coś powiedzieć, że jest to wyłącznik różnicowo prądowy.
  I jeżeli dobrze myślę to nie mogliśmy dokonać pomiaru, ze względu uziemnionego przewodu N.

  Co to za element PI, i dlaczego nie mogliśmy odczytać zmiany napięc?

  Proszę o jakieś wskazówki bo nie wiem czy dobrze rozumuje a muszę to wytłumaczyć w sprawozdaniu ;/

  Dzięki z góry za pomoc....[/img]
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 2  
  wygląda na różnicowo-prądowy ale aby zadziałał musi istnieć połączenie pomiędzy przewodem PE a obudową odbiornika (odb 1).Czyli musi być zamknięty przełącznik QBR i Q5.Ponieważ różnicówka działa na zasadzie różnicy napięć między przewodem zasilającym a częścią chronioną , potencjometrem Rz zmieniasz tą wartość.Do zabezpieczeń urządzeń stosuje się przeważnie różnicówki o nap. zadziałania 30mV czyli jeśli w swoim układzie zwiększysz pot. Rz różnicę nap. powyżej 30mV wtedy rozłączy ona twój układ.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 24  
  Jak już to WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWO-PRĄDOWY działa na prąd różnicowy np 30mA a nie na napięcie nie wprowadzaj w błąd kolegi !!!

  Roznicowka ma oznaczenie delta I i w obwodzie 3-f ma 4 zaciski L1, L2, L3 i N wiec ten poszukiwany element to raczej nie ona. Bardziej bym się skłanial nad jakimś ukłądem proporcjonalno-inercyjnym
 • Poziom 22  
  [quote="piotr_krak"] Roznicowka ma oznaczenie delta I i w obwodzie 3-f ma 4 zaciski L1, L2, L3 i N wiec ten poszukiwany element to raczej nie ona. [/quote]

  Ja spotkałem się wiele razy z nazewnictwem wyłącznika różnicowo-prądowego jako PI, zwłaszcza przez starszych elektryków i sugeruję że to jest różnicówka.

  Różnicówka trójfazowa ma faktycznie 4 zaciski: L1, L2, L3, N więc pytanie dlaczego na tym schemacie ma tylko 3 zaciski? Nasuwa mi się myśl, być może dlatego twórca schematu nie narysował tych zacisków, iż jest to schemat czysto teoretyczny zasilania np. silnika indukcyjnego bez przewodu N (zadanie na laboratorium) Jako że wszystkie wyłączniki różnicowo-prądowe trójfazowe mają zacisk N, więc może to błąd na schemacie?